نهمین محفل کتابدانان کرمانشاه برگزار شد

کرمانشاه- نهمین محفل کتابدانان نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با موضوع بررسی طب سنتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نهمین محفل کتابدانان استان کرمانشاه بعد از ظهر یکشنبه با موضوع نظرات مخالفان و موافقان طب اسلامی با حضور رضا کریمی، معاونت توسعه کتابخوانی کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، کتابداران و کارشناسان این نهاد، عطا سلیمانی پژوهشگر طب ایرانی اسلامی، افشین احمدپور متخصص قلب و عروق، حجت الاسلام محمد حسین یارمحمدی استاد حوزه علمیه، رحمت باغنی پزشک عمومی و متخصص طب سنتی و سایر علاقه مندان به نشست‌های مطالعاتی کتاب در اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه عطا سلیمانی پژوهشگر طب ایرانی اسلامی اظهار کرد: مستشرقین در کتاب‌های خود طب اسلامی را با طب سنتی ایرانی یکسان تصور کرده‌اند در حالی که در عین اشتراکات بین این دو تفاوت‌هایی وجود دارد.

سلیمانی افزود: در حال حاضر نظرات علما و کارشناسان در مورد طب اسلامی متفاوت است و برخی به دلیل تعلق به طب سنتی موافق و عده‌ای به دلیل طرفداری از علم مدرن به صورت کامل با آن مخالف هستند.

وی تصریح کرد: وقتی از بعضی علما و مجتهدین می‌شنویم که طب اسلامی نداریم منظور نظریات آقای تبریزیان است وگرنه با اصل توصیه‌های طبی در قرآن و روایات مخالف نیستند.

پژوهشگر طب ایرانی اسلامی در پایان گفت: در حال حاضر جریان معتدلی وجود دارد که با بهره مندی از طب سنتی و مدرن معتقد به وجود طب اسلامی است که به تدریج کامل می‌شود و در این جریان که از چهره‌های شاخص آن آقای حسین خیراندیش است پزشکان متعددی مانند دکتر رضا منتظر وجود دارد که کتاب طب اسلامی را نوشته‌اند و خود تحصیل کرده علم جدیدند و برای تأیید بعضی توصیه‌های طبی اسلامی مانند حجامت آزمایشات علمی انجام داده و مقالات علمی خارجی منتشر کرده‌اند.

در ادامه افشین احمدپور متخصص قلب و عروق، گفت: محققین گفته‌اند اکثریت روایات طبی سند ندارند و بلکه به نظرم سند همه آنها بدون استثنا ضعیف است.

وی بیان کرد: من در زمینه روایات علمی منسوب به اهل بیت (ع) یک مقاله علمی نوشته‌ام و معتقدم اگر طب اسلامی وجود داشت می‌بایست دستاوردهای آن با دستاوردهای علم مدرن قابل مقایسه می‌بود.

وی خاطر نشان کرد: پزشکان موافق طب اسلامی مهارت و دانش کافی ندارند.

حجت الاسلام یارمحمدی استاد حوزه علمیه کرمانشاه تصریح کرد: اظهارنظر در علم رجال نیاز به سال‌ها شاگردی و تحصیل دارد و نمی‌شود هرکسی در این خصوص به راحتی نظر بدهد.

وی گفت: ما نه همه روایات را تأیید یا رد می‌کنیم و با استفاده از طب جدید معتقدیم در بعضی موارد طب جدید نتوانسته موفق عمل کند.

رحمت باغنی پزشک عمومی و متخصص طب سنتی اظهار کرد: مخالفت با دستاوردهای طب اسلامی و سنتی به دلیل وجود پیش فرض‌های ذهنی است و مخالفان نخواسته‌اند حقایق را ببینند.

پزشک عمومی و متخصص طب سنتی بیان کرد: پزشکان موافق با طب سنتی و اسلامی افراد با تقوی و تحصیل کرده‌ای هستند که نباید آنها را نادیده گرفت و برخی از مشکلات جهان امروز به دلیل توطئه‌های صهیونیستی است که سلامت مردم را تهدید می‌کنند.

کد خبر 5563237

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha