نظارت بر ساخت و ساز جنبه صوری پیدا کرده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان نظارت مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها جنبه صوری پیدا کرده و باید هر چه سریع‌تر درباره آن چاره اندیشی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس صبح امروز (سه شنبه ۲۵ مرداد) در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران درباره فروریزش ساختمان متروپل در آبادان پس از استماع توضیحات وزیر کشور و نمایندگان مجلس گفت: باید عرض تسلیتی به جهت ریزش ساختمان در شهرستان شهیدپرور آبادان به مردم عزیز این شهر و خانواده‌های داغدار داشته باشم. یکی از مشکلات جدی و اساسی که مجلس و دولت باید به آن توجه کنند و من شخصاً در این زمینه ۱۰ سال فعالیت مستقیم داشته‌ام مشکلات اساسی حوزه ساخت و ساز و شهرداری هاست و این مشکل به بحث درآمدهای پایدار در شهرداری‌ها مربوط می‌شود.

وی تصریح کرد: این موضوع همیشه بر زمین مانده و باعث شده طرح‌های تفصیلی و جامعی بر زمین بمانند. سازمان نظام مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها جنبه صوری پیدا کرده است. باید در این باره چاره اندیشی جدی صورت بگیرد. اگر این موضوع حل نشود بار آن توأمان بر دوش مجلس و دولت خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قانون نظام مهندسی اشکالات جدی دارد و کمیسیون عمران باید این اشکالات را به دقت دنبال کند و اصلاحات لازم را صورت دهد.

قالیباف عنوان کرد: رسیدگی به این اشکالات موضوع بسیار مهمی است، هم نظارت‌ها باید دقیق شود و هم ریشه‌های اصلی که باعث بروز چنین اتفاقاتی می‌شوند حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: نکته دیگر درباره بروز حوادث این است که بسیاری از ساختمان‌ها بهره برداری غیرقانونی انجام می‌دهند به طوری که ساختمانی که استفاده آن برای کار دیگری است و پایان کار دیگری دارد در حوزه فعالیت دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد و این یکی از مشکلات جدی ماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بخشی از ناامنی‌ها در سازه است اما برخی از ناامنی‌ها مربوط به کاربری‌های غیرقانونی در ساختمان‌هایی است که برای کاربری که برای آن در نظر گرفته شده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و همین امر حوادثی را رقم زده و می‌زند.

قالیباف در ادامه خطاب به وحیدی عنوان کرد: از سازمان شهرداری‌ها گرفته تا نظام مهندسی هر جا که دست بگذاریم با مسائل و مشکلاتی مواجه می‌شویم که عمدتاً نظارتی هستند. عملاً در این باره منفعل شده‌ایم و بسیاری از اتفاقاتی که می‌افتد از جمله آتش سوزی‌ها، ریزش‌ها و بسیاری از مشکلات دیگر ریشه در این معضل دارند.

وی تاکید کرد: ساختمان‌های بزرگی در کلان شهرها هستند که هم در سازه و هم در کاربری اشکال دارند و با توجه به اتفاقات تلخ گذشته باید به آنها رسیدگی شود. حادثه متروپل به علت اشکالات ساخت و ساز رخ داد اما بسیاری از حوادث دیگر به دلیل کاربری‌های غیرقانونی و روش‌های غلط و ناامن استفاده از سازه اتفاق می‌افتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع مدیریت بحران، گفت: با صراحت می گویم در دولت گذشته بیش از حدود دو سال یک بار هم شورای عالی مربوط به بحران تشکیل نشد که البته آن زمان تذکر کتبی در این باره دادیم. اعتبارات، تجهیزات و وظایف این بخش از نظر پیشگیری از حوادث، رسیدگی به بحران در حین آن و بعد از وقوع، اهمیت بسیاری دارد و باید همراه با بودجه به صحن مجلس بیاید تا هزینه کرد و عملکرد سازمان بحران مورد توجه باشد.

قالیباف افزود: آنچه از ابتدای سال تاکنون رخ داده نشان می‌دهد به اعتبارات این حوزه آنطور که باید توجه شود، مورد دقت قرار نگرفته است.

وی در رابطه با وظایف مناطق آزاد، بیان کرد: براساس ماده ۶۵ احکام دائمی در مناطق آزاد همه مسئولیت‌ها به جز مسائل دفاعی و امنیتی بر عهده سازمان مناطق آزاد است که البته این سازمان باید اشراف و دقت لازم را داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره ورود مجلس به مشکلات حوزه ساخت و ساز، خاطرنشان کرد: در مجلس یازدهم اخیراً مصوبه‌ای درباره درآمدهای پایدار شهرداری‌ها داشته ایم. اگرچه این اقدام، گامی رو به جلو بود اما باز هم مشکلات این حوزه را حل نمی‌کند.

قالیباف در پایان تأکید کرد: تا زمانی که موضوع درآمد پایدار شهرداری‌ها به صورت ریشه‌ای حل نشود، مسائل و مشکلات ساخت و ساز و سایر بحث‌های مربوط به حوزه نظارت‌های مهندسی همچون صدور پروانه ساخت پابرجا باقی خواهد بود. امید است با اقدام همه مسئولان در این زمینه، دیگر شاهد حوادث تلخی همچون متروپل نباشیم.

کد خبر 5564476

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha