نبود امنیت شغلی معضل اصلی عکاسان یزدی/انجمن عکاسان استان فعال شود

یزد- تصویر ماندگارترین رسانه برای انتقال پیام و عکاس هنرمندی است که این زیبایی را در اذهان ماندگار می‌کند اما ورای این تصاویر، هنرمندانی هستند که با مشکلات متعددی در مسیر شغلی خود مواجهند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: اغلب عکاسان استان یزد، فعال، حرفه ای و علاقمند به هنر عکاسی هستند و بسیاری از آنها این هنر را پیشه خود قرار داده اند که اکنون به بهانه ۲۸ مرداد، روز جهانی عکاسی گفتگویی با یکی از جوان‌ترین عکاسان یزد انجام شده که در آن بخشی از مشکلات و نیازهای صنفی عکاسان مطرح شده است.

سجاد راد یکی از عکاسان جوان و از مدرسان این رشته در یزد است که با توجه به علاقه به هنر عکاسی، از ۹ سالگی به صورت غیرحرفه ای به این عرصه ورود کرد و سپس با گذراندن تحصیلات دانشگاهی در رشته عکاسی تا امروز برای اثبات جایگاه خود در این حرفه، عکس های بسیاری به ثبت رسانده و امید دارد که فضا برای فعالان این حرفه به گونه ای فراهم شود که هنر عکاسی در یزد هم حرفه ای و تخصصی دنبال شود و هم عکاسان با طیب خاطر و امنیت شغلی به این حرفه ادامه دهند.

عکاسی خبری در یزد تخصصی نیست

وی در گفتگو با خبرنگار مهر به دشواری هایی که در مسیر ارتقا در رشته عکاسی طی کرده و تلاشهایی که برای آموزش هنرجویان برای تسهیل مسیر راه برای آنها داشته، اشاره کرد و افزود: بسیاری از رویدادهای جامعه را عکاسان در تاریخ ثبت می کنند اما متاسفانه عکاسی خبری در یزد تخصصی نیست و از سوی دیگر برای این هنر ارزشی قائل نشده است.

نبود امنیت شغلی معضل اصلی عکاسان یزدی/انجمن عکاسان استان فعال شود

راد ادامه داد: علیرغم اینکه عکاسی، هنری تاثیرگذار و با اصالت است، اما پیشرفت چندانی در استان یزد نداشته این در حالی است که یکی از بهترین ابزارهایی که در ثبت جهانی یزد مورد توجه واقع شد، تصاویری بود که از زیبایی های بافت تاریخی هم از نظر معماری و هم از نظر فرهنگ و هویت به ثبت رسید.

این عکاس جوان گفت: هنر عکاسی در یزد نیازمند آموزش های تخصصی است اما بستر آموزشی درستی برای این هنر فراهم نشده و این موضوع باعث شده که افرادی فاقد تخصص با اعتماد به نفس کاذب تنها با داشتن دوربین، خود را عکاس بدانند در حالی که هیچ آموزش و تجربه ای ندارند.

هیچ فیلتری برای مشخص شدن عکاس واقعی وجود ندارد

وی افزود: یکی از دلایل این وضعیت عدم ساماندهی عکاسان است، به طوری که هیچ فیلتری برای مشخص شدن عکاسان واقعی وجود ندارد و انجمن عکاسان که برای ساماندهی این وضعیت ایجاد شده، فعال نیست.

راد، بر ضرورت فعال شدن این انجمن و تلاش آن برای عضویت عکاسان واقعی و آموزش دیده و متخصص تاکید کرد و افزود: نابسامان بودن هنر عکاسی در یزد باعث شده غیرحرفه ای‌ها به میدان آمده و ارزش هنر عکاسان متخصص و واقعی را زیر سئوال ببرند و این هنر را بی ارزش کنند.

نبود امنیت شغلی معضل اصلی عکاسان یزدی/انجمن عکاسان استان فعال شود

راد اظهار داشت: عکاس هنرمندی از جنس مردم است و در ثبت لحظات تلخ و شیرین مسئولیت دارد و عکاسان متخصص و متعهد در این زمینه به خوبی خود را نشان می دهند که نمونه آن در سیل اخیر به نمود پیدا کرد و تصاویری که از سیل زدگان یزدی در نقاط مختلف منتشر شد، وضعیت سیل زدگان را به تصویر کشید و به دنبال آن پویش های مردمی برای حمایت شکل گرفت.

اختصاص فضایی به عکاسان در خانه هنرمندان یزد

این عکاس جوان یزدی بر ضرورت انسجام بخشی به هنر عکاسی و فعالان این حرفه تاکید کرد و گفت: قرار است در یزد فضایی به عنوان خانه هنرمندان ایجاد شود که امید است برای عکاسان نیز در این خانه فضایی در نظر گرفته شود و این فضا به پایگاهی برای ساماندهی عکاسان استان تبدیل شود.

وی ادامه داد: این محل می تواند هم برای برگزاری دوره های آموزشی و هم سطح بندی عکاسان اقدام کند و باعث نظم بخشیدن به هنرمندان عکاسی باشد که در حال حاضر بدون ساماندهی در حال فعالیت هستند.

راد افزود: با توجه به دشواری هایی که برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای تحمل کردم و تصاویر فراوانی که برای اثبات هنر خود انجام دادم، تلاش کردم که فرصت آموزش و تجربه را برای گروهی از هنرجویان این رشته فراهم کنم و آموزش های لازم را به آنها ارائه دهم. اگر این رویکرد در سطح کلی استان دنبال شود، قطعاً هنر عکاسی ارزش واقعی خود را پیدا خواهد کرد.

گرانی تجهیزات عکاسی حمایت از عکاسان را ضروری می کند

این عکاس جوان درباره تجهیزات عکاسی، به گران بودن و فرسودگی آنها اشاره کرد و افزود: عکاسی هنر پرهزینه ای است و تجهیزات آن روز به روز گران تر می شود و عمر تجهیزات هم کوتاه است از اینرو حمایت از فعالان استان باید از سوی مسئولان صورت گیرد.

وی یکی از این حمایت ها را ارائه پروژه های عکاسی بخش دولتی و خصوصی به عکاسان فعال استان با انسجام بخشیدن به عکاسان در قالب انجمن و خانه عکاسان عنوان کرد و افزود: کسانی در این عرصه در حال فعالیت هستند که تخصص ندارند و با نرخ های پایین کارهای غیرتخصصی ارائه می دهند و راه را برای فعالیت عکاسان متخصص می بندند.

نبود امنیت شغلی معضل اصلی عکاسان یزدی/انجمن عکاسان استان فعال شود

راد، بر ضرورت انسجام بخشی و اتحاد بین عکاسان استان تاکید کرد و افزود: پتانسیل های هنر عکاسی در یزد بسیار است که برای نمونه می توان به بافت تاریخی اشاره کرد و با هنر عکاسی می توان همه این ظرفیت ها را به بهترین شکل به دنیا معرفی کرد و باید از هنر عکاسی در این زمینه بهره گرفت.

محدودیت‌های جدی برای عکاسان زن

راد گفت: این در حالی است که عکاسان نه امنیت شغلی دارند و نه امنیت اجتماعی به طوری که برخی از عکاسان زن برای تصویربرداری از برخی مناطق، با تعرض مواجه می شوند و این باعث شده است که کمتر شاهد فعالیت زنان عکاس در استان باشیم.

وی، به تاثیرگذاری و در دسترس بودن عکس به عنوان یکی از مهم ابزار رسانه ای اشاره کرد و افزود: با این وجود بخش عکس و پوستر جشنواره فجر به میزبانی استان یزد، در استان بخش عکس نداشت در حالی که هنرمندان عکاس زیادی در استان مشغول فعالیت هستند که هم می توانند تصاویر زیبایی از این جشنواره ثبت کنند و هم باعث شوند که آثار جشنواره بهتر معرفی شوند.

این عکاس جوان از نبود روزی مشخص برای عکاسان که هنرمندانی پشت صحنه هستند، ابراز نارضایتی کرد و افزود: هنر عکاسی باید بیش از این مورد توجه و حمایت قرار گیرد چرا که تاثیرگذاری بسیاری دارد و تاریخ با عکس ها به ثبت رسیده و نباید از این ظرفیت غافل شد.

کد خبر 5566649

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha