محرومیت از حداقل حمایت‌های شغلی/ تعرفه‌ مصوب عکاسی اجرا نمی شود

یزد- بیست و هشتم مرداد روز جهانی عکاس بهانه ای است برای بیان دغدغه های عکاسان خبری یزد که از حداقل های حمایت شغلی نیز محرومند.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: عکس مکمل هر رویداد خبری است تا مخاطب آن رویداد را ملموس‌تر درک کند و نقش عکاسان خبری در ایجاد این احساس و درک عمیق بسیار پررنگ است اما هیچگاه به فرسایش روح و جسم آنها در ثبت رویدادهای خبری توجه نمی شود.

آنها برای بهتر به تصویر کشیدن یک صحنه با جان خود بازی می کنند، تجهیزات گران قیمتشان در معرض آسیب قرار می گیرد و در پایان با اندک دستمزد و نبود هیچ حمایتی خستگی کار بر تنشان می ماند و این عشق و علاقه است که آنها را سر پا نگه داشته است.

محرومیت از حداقل حمایت‌های شغلی/ تعرفه‌ مصوب عکاسی اجرا نمی شود

مجید دهقانی زاده عکاس خبری فعال استان یزد در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: عکاسی خبری یکی از حرفه ای ترین انواع عکاسی با دشواری های بسیار و تاثیرگذاری فراوان است چرا که عکاس باید در شرایط و زمان‌های متفاوت از سوژه های متفاوت عکاسی کند تا حوادث و وقایع را به ثبت برساند اما دشواری‌های کار آنها هرگز به چشم نمی آید.

نبود ملاک برای تمایز متخصص و غیرمتخصص

وی که عقیده دارد عکاسی حرفه ای هیچ گاه در یزد به صورت حرفه ای و تخصصی دیده نشده است، افزود: تعداد عکاسان متخصص در این حرفه انگشت‌شمار است اما متاسفانه ملاک و معیاری برای تشخیص این تخصص و تبحر وجود ندارد و هر کس که دوربین دارد خود را عکاس تلقی کرده و نسبت به تهیه عکس‌های خبری اقدام می کند و هیچ فیلتر و نهاد نظارتی و انجمنی برای ارزیابی عملکرد عکاسان به ویژه در حوزه تخصصی عکاسی خبری وجود ندارد و هیچکس از آنها رزومه یا نمونه کاری نمی خواهد و به راحتی وارد این حرفه می شوند و کار عکاسان خبری واقعی را زیر سئوال می برند.

محرومیت از حداقل حمایت‌های شغلی/ تعرفه‌ مصوب عکاسی اجرا نمی شود

وی ادامه داد: این در حالی است که برای عضویت در انجمن های تخصصی عکاسی ایران لازم است مدارک و نمونه کار برای عضویت ارائه شود اما در استان یزد اصلاً به سوابق و نمونه کار توجه نمی‌شود و با توجه به پایین بودن نرخ افراد فاقد تخصص، دستگاه ها بیشتر با آنها همکاری می کنند.

تعرفه پایین عکاسی در یزد

وی تعرفه خدمات عکاسی خبری را در مقایسه با گران بودن تجهیزات بسیار پایین دانست و افزود: با همه افزایش قیمت در ارائه هر نوع خدمات، عکاسی خبری هنوز با نرخ گذشته در یزد انجام می‌شود هرچند نرخ مصوب کشوری تعیین شده اما ما را با عکاسان پایتخت قابل قیاس نمی دانند. هزینه تجهیزات و زمان مورد نیاز برای عکاسی برای یزد و سایر استانها تفاوتی ندارد اما زمانی که غیرمتخصصان با تجهیزات غیرحرفه‌ای با نرخ پایین کار می کنند، ارزش هنر عکاسان متخصص و حرفه ای هم کاهش می یابد.

محدودیت‌های ناگزیر

این عکاس خبری با اشاره به دشواری‌های عکاسی خبری گفت: عکاس خبری به رقم مسئولیت پذیری و علاقه‌ای که برای ثبت بهترین تصویر در سریعترین زمان را دارد با محدودیت هایی مواجه است. او باید با توجه به شرایط و برنامه‌ها نسبت به محدودیت‌هایی که اعمال می شود فرمان پذیر باشد و تمام آیتم های مورد توجه در برگزاری برنامه ها و سفرهای مسئولانه کشوری را رعایت کند. اعمال محدودیت برای عکاس خبری، دشواری ها را مضاعف می کند اما او باید به وظیفه و تعهد خود به رسانه همل کند و همه را پذیرا باشد و هم زمتن کار خود را به بهترین نحو انجام دهد تا صحنه ای از ثبت با لنز دوربین او جا نماند.

محرومیت از حداقل حمایت‌های شغلی/ تعرفه‌ مصوب عکاسی اجرا نمی شود

محرومیت عکاسان خبری از حداقل حمایت‌های شغلی

دهقانی زاده افزود: عکاس خبری همیشه در حال آماده باش است و همه جا باید حضور داشته باشد و با این حضور آسیب‌های جسمی و روحی بر وی وارد می شود که جبران ناپذیر است و در بین آنها پایین بودن دستمزد و نبود امنیت شغلی بهث می‌شود خستگی بر تنش بماند.

وی با بیان اینکه هیچ تضمین شغلی نداریم و هر لحظه ممکن است با یک خداحافظی، بیکار شویم ادامه داد: عکاسان خبری امنیت شغلی در حد حقوق و مزایای ثابت و بیمه ندارند و رسانه هایی که با آنها همکاری می کنند حاضر نیستند برای بهره مندی از مزایای وزارت ارشاد معرفی نامه در اختیارشان قرار دهند تا از مزایای صندوق هنرمندان از جمله بیمه بهره‌مند شوند. آنها با پایین ترین تعرفه ها کار می کنند، با گران ترین تجهیزات عکاسی می کنند، همیشه از دل و جان مایه میگذارند تا صحنه‌ای تاثیرگذار از قلم نیفتد اما اندک حمایتی وجود ندارد.

محرومیت از حداقل حمایت‌های شغلی/ تعرفه‌ مصوب عکاسی اجرا نمی شود

این عکاس خبری در یزد با اشاره به انگشت شمار بودن تعداد فعالان این حرفه تخصصی گفت: مسئولان می‌توانند با حمایت از آنها، جایگاه استان را در کشور ارتقا دهند زیرا عکاسان چشم استان هستند.

وی نمونه بارز آن را معرفی شهر جهانی یزد در دنیا از دریچه دوربین عکاسان نام برد و افزود: بهترین ابزار رسانه‌ای برای تحقق این مهم، عکس است و دید عکاس حرفه‌ای، عکس را با مفهوم و پرمخاطب می‌کند، پس حمایت از عکاسان متخصص و حرفه‌ای استان نباید مورد غفلت واقع شود.

کد خبر 5567000

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha