نگاه های حمایتی به خبرنگاران تغییر کرده است/رفع مشکلات صنفی رسانه

شیراز - مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به تغییر نگاه های حمایتی از رسانه های استان فارس اشاره کرد و گفت: حمایت های استاندار فارس باعث خواهد شد بخش زیادی از مشکلات خبرنگاران رفع شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و جمعی از معاونین به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگار از دفتر خبرگزاری مهر بازدید کردند. حل مسائل صنفی که نفس خبرنگاران و عکاسان را به‌شماره انداخته، نبود امنیت شغلی در این عرصه، ضرورت لزوم حمایت حرفه ای و عزتمند و جلوگیری از تحقیر اهالی رسانه یا شیوه‌های حمایتی اشتباه، حمایت از تولید محتوا در رسانه‌ها و تقویت بعد آموزشی و کیفی جشنواره‌های رسانه‌ای از جمله مواردی بود که در این نشست صمیمانه مطرح شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به مسائل صنفی که سال‌ها مطرح می‌شود ولی حل نمی‌شود اظهار داشت: یک سری مسائل این حوزه سال‌ها بر زمین مانده است الحمدلله در حال حاضر استاندار همراه است و یک انسجام کلی در استان وجود دارد. در این شرایط ما پیگیر هستیم بتوانیم در حل این مسائل در حد توان مؤثر باشیم.

قانعی فشار مسائل صنفی را بر کیفیت کار رسانه‌ها و کاهش حجم تولیدات مؤثر دانست و گفت: الان در رسانه‌ها بیشتر به پوشش نشست‌ها و انعکاس خبر اکتفا می‌شود. تولید محتوا گران است و وقت بیشتری می‌برد.البته در حوزه تولید احساس نیاز به آموزش هم وجود دارد.

نگاه های حمایتی به خبرنگاران تغییر کرده است/رفع مشکلات صنفی رسانه

وی افزود: یک مسئله دیگر در حوزه تولید، دغدغه سازی است. جامعه خبرنگاری دغدغه‌های صنفی زیادی دارد و حق هم دارد. مشکلات زیاد است. متأسفانه بنظر می‌رسد خمودگی صنفی ایجاد شده است البته در همین وضعیت موجود خبرنگارانی داریم که از جان و دل مایه می‌گذارند. درصحنه‌هایی حاضر می‌شوند و اتفاقاتی رقم می‌زنند که حیرت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه رسانه‌ها فارس ظرفیت بی نظیری دارد که مغفول مانده است اگر این ظرفیت‌ها کمی حمایت شوند نقش آفرینی مؤثرتری خواهند داشت. مسائل نظام را روی میز می‌گذارند و راه حل هم ارائه خواهند داد.

قانعی با اشاره به اینکه بازدیدهای هفته خبرنگار امسال نمادین و محدود به چند رسانه نبود، ابراز داشت: ما در تلاش هستیم به بهانه این بازدیدها باهمه اهالی رسانه دیداری تازه کنیم. البته این بازدیدها منحصر به مناسبت‌هایی مانند روز خبرنگار نخواهیم کرد و سعی داریم که این بازدیدها در طول سال هم ادامه پیدا کند.

وی انتقاد از نگاه حداقلی در حمایت از اهالی رسانه را وارد دانست و تصریح کرد: روش‌های حمایتی از اهالی رسانه باید عزتمندانه باشد ما هم در این راستا تلاش می‌کنیم. نباید نگاه‌ها حداقلی و در حد سبد ارزاق باشد باید به جای تسکین موقت دنبال حل مسائل اصلی باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: با مشخص شدن لیست فعالین رسانه امیدواریم مسائل صنفی را با همکاری خود اهالی رسانه به حداقل برسانیم.

وی به ضرورت آموزش‌های کاربردی در حوزه رسانه نیز اشاره داشت و گفت: بزودی خبرهای خوشی در بحث آموزش برای اهالی رسانه خواهیم داشت. این نگاه که رسانه فقط بر پایه اخبار پوششی پیش برود، نگاه درستی نیست لازم است هدف از برگزاری نشست‌ها پرسش شود و مدتی بعد مطالبه شود که اهداف آن برنامه محقق شد یاخیر.

وی اضافه کرد: تلاش برای تقویت بحث تولید محتوا در رسانه‌ها لازم و ضروری بنظر می‌رسد درباره شیوه‌های آن لازم است باهم گفتگو کنیم. سیاستگذاری ها باید رسانه‌ها را به تولید محتوا ترغیب کند.

کد خبر 5570687

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha