گلستان در عمل آوری و فرآوری آبزیان ضعیف است

گرگان- مدیرکل شیلات گلستان با اشاره به وجود هشت مرکز عمل آوری و فرآوری ماهی و میگو در استان، گفت: در این بخش ضعیف عمل کرده ایم.

اسماعیل جباری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: برنامه توسعه پرورش ماهیان خاویار در آب‌های شیرین را در دستور کار داریم و با توجه به اینکه صید ماهیان، کاهش یافته تصمیم داریم با برنامه‌هایی این بخش را توسعه دهیم و شاهد استحصال خاویار پرورشی و تولید آن باشیم.

مدیرکل شیلات گلستان با بیان اینکه گلستان مهد خاویار کشور است و آن را توسعه خواهیم داد، گفت: برنامه داریم تولید ماهیان گرمابی و سردابی و میگو از روش سنتی خارج شده و به سمت افزایش تولید در واحد سطح برسیم.

وی بیان کرد: از توسعه و تکثیر ماهیان زینتی غافل بوده و در سال چهار الی پنج میلیون تن تولید ماهیان زینتی داریم که با واسطه صادر می‌شود؛ برنامه داریم که صادرات آن را از استان انجام دهیم.

جباری با بیان اینکه توسعه و تکثیر ماهیان دریایی در مراکز بازسازی ذخایر از دیگر برنامه‌های ما است، اضافه کرد: ۵۰ میلیون بچه ماهی را در دریا رهاسازی کرده‌ایم.

مدیرکل شیلات گلستان گفت: در سال گذشته ۹۰۰ تن میگو از استان صادر شده که از جنوب به دیگر کشورها رفته است.

وی عنوان کرد: در تکثیر میگو با مشکل مواجه هستیم و از بچه میگو جنوب وارد می‌شود و این امر هزینه را افزایش داده و تلفات هم خواهیم داشت.

وی با اشاره به صادرات غذای ماهیان در سال گذشته، افزود: ۶ هزار تن صادرات داشتیم و امسال این رقم افزایش خواهد یافت.

طبق گفته جباری ۳۰ کیلوگرم خاویار از مرکز عمل‌آوری آشوراده صادر شده است.

مدیرکل شیلات گلستان ادامه داد: ۲۰ هزار تن آبزیان در استان تولید کرده‌ایم اما به دلیل اینکه در عمل آوری و فرآوری اقدامی انجام نشده، عمده آن از استان خارج می‌شود و برای این بخش برنامه داشته و سرمایه‌گذارانی ورود خواهند کرد.

جباری اضافه کرد: هشت پرورش ماهی در قفس در خواجه نفس داشته و امسال برنامه‌ریزی می‌کنیم آن را افزایش دهیم و ۱۰۰ متقاضی در این بخش ورود کرده‌اند.

طبق گفته وی پیش بینی می‌شود تولید در این بخش به دو هزار تن تومان برسد.

کد خبر 5572376

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha