تمرکز دولت سیزدهم برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در خراسان جنوبی

بیرجند- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به تصویب ۱۶۰ میلیارد اعتبار آبخیزداری برای استان در دولت سیزدهم گفت: با تخصیص ۹۶ میلیارد تومان ۴۶ حوزه آبخیز تحت پوشش قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر؛ علیرضا نصرآبادی ظهر پنج شنبه در نشست خبری معرفی پروژه‌های قابل افتتاح هفته دولت ۱۴۰۱ گفت: طی سال گذشته در بخش‌های مختلف حوزه‌ی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اقدامات خوبی برای کاهش معضلات خشکسالی، کاهش فرسایش خاک و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی انجام شده است.

اقدامات ویژه برای مقابله با بیابان‌زایی

وی شاخص ترین این پروژه‌ها را نام برد و افزود: در حوزه‌ی بیابان برای ۱۰ شهرستان ۱۰ پروژه در سطح ۶۰ هزار هکتار با تخصیص اعتبار ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اقدامات مقابله با بیابان زدایی انجام شده است.

وی ادامه داد: در حوزه مرتع نیز طرح‌های مرتعداری، احیا و توسعه رویشگاه‌های گیاهان دارویی، پیگیری و اجرایی شده است و علاوه بر این با اعتبار ۲ میلیارد تومان ۱۲ پروژه در حوزه جنگل از تولید نهال تا مراقبت و نگهداری انجام شده است.

تمرکز دولت سیزدهم برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در خراسان جنوبی

وی با اشاره به اینکه ۹۸ درصد از طرح کاداستر تاکنون در استان اجرایی شده است اضافه کرد: تا قبل از شهریور ۱۴۰۰ برای ۱۱ میلیون هکتار از اراضی استان کاداستر انجام شد و از شهریور ۱۴۰۰ تاکنون ۳ میلیون هکتار دیگر از اراضی استان کاداستر شده و فقط ۲۰۰ هزار هکتار دیگر باقی مانده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به تخصیص ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای حوزه‌ی آبخیزداری در دولت سیزدهم گفت: از این اعتبار تاکنون ۹۶ میلیارد تومان تخصیص یافته که ۴۶ حوزه را تحت پوشش قرار داده و ۲۶ سازه جدید احداث شده است.

پروژه‌های قابل افتتاح هفته دولت

وی با توجه به هفته دولت و پروژه‌های قابل افتتاح در این هفته اعلام کرد: ۱۸ پروژه با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان در این هفته افتتاح می‌شود که ۱۱ هزار و ۲۰۰ نفر در ۵۰ آبادی از مزایای آن بهره مند می‌شوند.

به گفته وی این پروژه‌ها در حوزه‌ی آبخیزداری ۱۳۰ رشته قنات را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تمرکز دولت سیزدهم برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در خراسان جنوبی

نصرآبادی با اشاره به دیدار استاندار خراسان جنوبی با رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: با قول رئیس سازمان مقرر شد در یک بازه سه ساله از سال ۱۴۰۲ به بعد اعتبار لازم برای مطالعات آبخیزداری و مقابله با بیابان‌زایی برای یک میلیون هکتار از این حوزه‌ها تخصیص یابد.

وی درباره طرح احیای ردیف ملی آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز مرزی یادآور شد: یک سوم حوزه‌های آبخیز خراسان جنوبی مرزی است بنابراین احیای این ردیف بودجه به طور جد در حال پیگیری ست.

کسب رتبه اول در اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، تنظیم لایحه آبخیزداری کشور، ادامه‌ی و جدیت در اجرای طرح ایران سرسبز با مشارکت همه‌ی دستگاه‌ها از دیگر نکاتی بود که در این نشست خبری مطرح شد.

کد خبر 5572825

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha