خسارت ۳۰۰ میلیارد تومانی خشکیدگی به نخلستان های قیر و کارزین

شیراز - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: قریب به ۲۵ درصد از نخلستان های این شهرستان به عارضه خشکیدگی خوشه دچار شده اند که میزان ضرر و زیان های آن ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی همتی با اشاره به اینکه خشکیدگی خوشه خرما به دنبال افزایش بی سابقه دما و کاهش رطوبت نسبی هوا حادث می‌شود، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود حدود ۱۴ هزار تن از محصول خرمای باغداران شهرستان قیر وکارزین از حیز انتفاع خارج و غیر قابل مصرف شده باشد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان قیر وکارزین با بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار نخیلات از بزرگ‌ترین تولید کنندگان خرما در کشور است، اظهار کرد: عارضه خشکیدگی خرما در بیش از یک هزار و ۶۰۰ هکتار از نخلستان‌های این شهرستان خصوصاً مناطق افزر، هنگام و مبارک آباد قابل مشاهده و بررسی است.

همتی با اذعان به اینکه عارضه خشکیدگی خرما از جمله عوامل خطر تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی برای محصول خرما است، ابراز کرد: تنها حدود ۱۵ درصد از نخیلات شهرستان قیر وکارزین تحت پوشش بیمه هستند؛ می‌طلبد صندوق بیمه در این خصوص مساعدت‌های لازم را برای باغ‌های خسارت دیده انجام دهد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر وکارزین به ارقام مختلف خرمای این شهرستان نیز اشاره کرد و افزود: زاهدی، هلیله، خاصویی، کبکاب، پیارم و مجول از جمله ارقام مهم خرمای تجاری در این شهرستان هستند.

او بیان کرد: با توجه به روند صعودی دما و کاهش رطوبت نسبی در سال‌های اخیر، شدت خسارت عارضه خشکیدگی خوشه در رقم زاهدی به عنوان مقاوم‌ترین رقم موجود در منطقه نیز قابل توجه است.

کد خبر 5573606

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha