کاهش ۳۶ درصدی پرونده‌های کودک آزاری در استان قزوین

قزوین - دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: طی ۵ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد پرونده‌های مربوط به کودک آزاری در قزوین کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین رجبی در کارگاه بررسی قانون حمایت از اطفال و نوجوانان که با حضور مددکاران اجتماعی در سالن جلسات باغستان برگزار شد، گفت: در بحث حقوق اطفال و نوجوانان و مداخلات این حوزه نظرات و دیدگاه‌های مختلفی بیان شده است، اما آنچه در عمل باید واقع شود، مشاهده نمی‌شود و عدم اقدامات اجرایی اثرگذار یکی از ایرادات حوزه‌های مختلف است.

وی افزود: در بحث حقوق کودک و اهمیت موضوع در اصل ۲۱ قانون اساسی اشاره شده و قوانین خاص نیز در این حوزه پیش بینی شده است، که البته نیاز به برخی اصلاحات دارد تا متناسب با جامعه امروز کاردکردهای لازم را داشته باشد.

این مقام قضائی استان در ادامه بیان داشت: امروزه اطفال و نوجوانان در معرض شدید آسیب‌های فضای مجازی قرار دارند، که از این موضوع غافل و اقدامات صرفاً به مسائل فضای حقیقی جامعه معطوف شده و ضروری است مراکز مداخله سازمان بهزیستی نسبت به اثرات منفی فضای مجازی برای کودکان نیز ورود کنند.

رجبی با بیان اینکه ۳ شعبه ویژه در دادسرای قزوین برای رسیدگی به جرایم این حوزه و پرونده‌های سازمان بهزیستی تعیین شده است، اعلام داشت: طی ۵ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد پرونده‌های مربوط به کودک آزاری کاهش یافته است و همچنین یکی از همکاران قضائی برای ارتباط مستمر با مددکاران اجتماعی معرفی خواهد شد، تا در شرایط ضروری دستورات قضائی صادر شود.

این مقام مسئول اذعان داشت: بسیاری از مسائل و مشکلات بر پایه آموزش مرتفع می‌شود و به همین خاطر در حوزه آسیب‌های کودکان و اطفال لازم است ابتدائا دوره‌های آموزشی برای خانواده‌ها برنامه ریزی و در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: بسیاری از جرایم و آسیب‌ها ناشی از اعتیاد بوده و به همین خاطر دستگاه قضائی مصر است که در کنار کمپ‌های ترک اعتیاد کارگاه‌های اشتغالزایی راه اندازی شود و بدون شک با همه عدم همکاری و بهانه تراشی از سوی برخی دستگاه‌های متولی، این موضوع در استان اجرایی خواهد شد تا زمینه بازگشت به اعتیاد این افراد فراهم نشود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: ارتباط دستگاه قضائی با مددکاران اجتماعی باید نزدیک تر شود و یقیناً دستگاه قضائی تمام قد از اقدامات قانونمند مددکاران حمایت خواهد کرد و اجازه نخواهیم داد در معرض برخی مخاطرات شغلی قرار گیرند و قطعاً با متعرضین برخورد جدی خواهیم کرد.

گفتنی است در این نشست مسئولان سازمان بهزیستی استان و مددکاران اجتماعی برخی چالش‌ها، مسائل و مشکلات مرتبط با دستگاه قضائی را بیان داشته و دادستان قزوین نیز برای رفع موانع و ایجاد ساز و کاری مؤثر قول پیگیری داد.

کد خبر 5587652

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha