تداوم جمهوري اسلامي در راستاي حضور مردم در صحنه است

سيد محمد خاتمي رئيس جمهوري در جمع خبرنگاران بااشاره به اينكه دستاوردهاي انقلاب هنگامي تداوم مي يابد كه دستاورد اصلي آن يعني جمهوري اسلامي مصون بماند، گفت: جمهوري اسلامي نيز هنگامي تداوم دارد كه مردم در صحنه حضور داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سياسي مهر، سيد محمد خاتمي رييس جمهوركه درآستانه ورود به بيست و پنجمين سالگرد انقلاب اسلامي ايران به منظور تجديد ميثاق با پيمانهاي امام راحل به همراه هيات و اعضاي دولت درمرقد مطهر حضرت امام راحل(ره) حضور يافته بود، افزود: مردم هنگامي درصحنه حضور خواهند يافت كه همه حكومت و اجزا و اركانش خود را امتداد اراده و خدمتگزارملت ببينند نه در برابر و قيم ملت.
خاتمي درتشريح دستاوردهاي اقتصادي انقلاب گفت: در عرصه اقتصادي تحولات عظيمي ايجاد شده است، اولا كه سعي كرده ايم كه در بنيادهاي اقتصاد بيمارمان تحولاتي ايجاد كنيم چه به صورت قوانيني كه وضع كرديم وچه به صورت تغييراتي كه در سازمانهاي مسئول اقتصاد كشور ايجاد كرديم.
خاتمي گفت: امروز در نفت و گاز به عنوان بنيان و بنياد اقتصاد كشور سرمايه گذاريهاي عظيمي شده است و در سايه آن سرمايه و دانش و مهارت خارجي به ايران آورده و بومي شده كه پشتوانه فوق العاده عظيمي براي اقتصاد كشور است و آثارش در دولتهاي آينده و براي مردم آشكار خواهد شد.
وي با اشاره به تحولاتي كه در عرصه آب و خاك در كشور انجام شده گفت: اين تحولات شگفت انگيز است، ما دهها سد بزرگ ساخته و افتتاح كرديم و دهها سد بزرگ ديگر نيز در دست افتتاح است. اگر به كارهايي كه در اين سالها انجام شده توجه شود خواهيم ديد كه ما روي چه نقطه اي تكيه داشته ايم.
خاتمي ادامه داد در طي دو سه سال گذشته سعي كرديم كه مسئله آب و خاك از اولويت هاي ما باشد و اين كار را كرديم كشاورزي ما تحول چشم گيري پيدا كرد، رشد 11 درصدي كشاورزي درسال گذشته يك جهش بود و انشاء الله ادامه پيدا مي كند ما به ياري خداوند در زمينه گندم خودكفا مي شويم.
رئيس جمهور با اشاره به دستاورهاي موجود درعرصه خدمات گفت: هزاران كيلومتر فيبرنوري به عنوان زيربناي جامعه اطلاعاتي كشور كارمهمي است كه انجام گرفته است ، امروز ما در اين مسيرحركت مي كنيم ، ضمن اينكه درعرصه آموزش و دانش هم به طور كمي و كيفي رشدهاي زيادي داشتيم ، در عرصه فرهنگ هم به صورت تيراژ كتابها وهم به صورت عناوين كتابها در عرصه هاي هنري گامهاي مهم و مطلوبي برداشته شده است.
خاتمي با اشاره به دستاوردهاي عرصه بين الملل و ديپلماسي گفت: سياست تنش زدايي و اعتمادزايي ما منشاء تحول شده است به طوري كه ما سوء تفاهمات را در منطقه تبديل به حسن تفاهم و همكاري و حتي همكاريهاي گسترده امنيتي و اقتصادي كرديم.
رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه امروز ما در منطقه مشكلي نداريم گفت: باثبات ترين و پابرجاترين نظام منطقه را داريم و منطقي ترين رفتار را حتي با دشمنانمان داريم ، اين تنش زدايي شامل حال همه مي شود، ما در عين تكيه برغرور ملي ، ديني و مصالح ملي مان سعي كرديم اين روابط را گسترش دهيم و امروز ما بر پايه مصالح خودمان با دنيا ارتباط داريم و ارتباطاتمان هم روزبه روز گسترش مي يابد.
خاتمي گفت: خدا مي داند كه اگر اين سياستها و اين تدبيرها نبود چه خطرات بيشتري جامعه ما را تهديد مي كرد البته من نمي خواهم دفع خطرها را در اين مدت بگويم ، گرچه همچنان توطئه و خطر هست و ما بايد همچنان هوشيار باشيم و دشمن هم بايد بداند كه ملت ما روي پاي خود ايستاده ، فشار دشمن هم ملت را منسجم تر مي كند.
وي با اشاره به اينكه عيب و نقص هم وجود دارد گفت: حركت مهم بوده است و درهمه زمينه ها كارهايي انجام شده است كه وزرا تشريح مي كنند.
رئيس جمهور تصريح كرد درهمه عرصه ها كار شده است و من نمي گويم كه عيب و نقص  نيست ، اگر عيب و نقصي هست بنده به عنوان مسئول دولت آن را به عهده مي گيرم اما معتقدم همكاران من خوب كار كردند، مجلس ، دولت و قواي مختلف در كنار هم تلاش كردند و تلاش هم مي كنيم كه پيش رويم ، اما  تداوم همه اينها در صورتي است كه دستاورد اصلي يعني جمهوري اسلامي مصون بماند. جمهوري اسلامي تداوم مي يابد در صورتيكه جمهوري حضور داشته باشد و جمهوري حضور دارد در صورتي كه مردم حضور داشته باشند و مردم حضور دارند در صورتيكه همه حكومت و اجزا و اركانش خود را امتداد اراده ملت ببينند نه در برابر ملت و نيز خود را خدمتگزار ملت بدانند نه قيم ملت.
وي تاكيد كردملت ما ملت رشيدي است و همچنان كه امام گفتند كه به من خدمتگزار مردم بگوييد  نه رهبر ما همه از رهبري گرفته تا اجزاء نظام بايد خدمتگزار مردم باشيم و ما خودمان را با خواسته هاي منطقي ملت متدين هماهنگ كنيم و در اين صورت است كه جمهوري اسلامي دوام خواهد يافت و با دوام جمهوري دستاوردهاي بيشتر و بهتري مي توانيم داشته باشيم.
خاتمي گفت: ما مهمان كوتاه مدت ملت هستيم و آنكه مي ماند اين ملت است و آرمانهاي اين ملت است كه از جمله در انقلابش تجلي پيدا كرد و آنچه تداوم پيدا خواهد كرد خواست تاريخي ملت ماست كه در شعار آزادي ، استقلال وجمهوري اسلامي تجلي پيدا كرد و اين سه شعار از هم تفكيك شدني نيستند.
وي افزود: هيچ كس نمي تواند به نام آزادي در مقابل اسلام خواهي و استقلال خواهي ملت ما بايستد و نه كسي مي تواند با سوء استفاده از نام ارزشها و اسلام در مقابل آزادي و استقلال ملت بايستد و آنچه تدبير حكم مي كند هماهنگ كردن ما مسئولان با آرمانهاي اين ملت است.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد كه دهه فجر امسال كه با دو عيد بزرگ مسلمانان مقارن شده است بر ملت ايران مبارك باشد و ما را بيدارتر كند و همبستگي را بيشتر كند و مسئولان بتوانند آن طور كه مردم مي خواستند مسير انقلاب را ادامه دهند.

کد خبر 56024

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =