یکه تازی قیمت مسکن در گرگان/ سوداگران بر تلاطم بازار می افزایند

گرگان- افزایش نرخ آپارتمان در کشور طی یکی دو سال اخیر امری فراگیر بوده اما شهر گرگان به سبب سوداگری دلالان، جهشی آسانسوری را تجربه و عنوان هفتمین شهر گران مسکن را تصاحب کرده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شرایط خاص کشور در عرصه‌های بین المللی و اعمال تحریم و تنگناهای مالی، همه بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن در کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است.

در کنار این پارامترهای مؤثر خارجی، برخی تصمیمات نادرست هم بازار مسکن را متلاطم کرد؛ خلق شکاف مشهود بین نیاز جامعه و تولید و عرضه مسکن سبب شد تا شاهد رشد قیمت غیرمتعارف مسکن در یکی دو سال اخیر باشیم.

ناترازی بین تولید و نیاز جامعه در کنار تورم عمومی تحمیلی بر اقتصاد کلان کشور نرخ گذاری در بازار مسکن را از چارچوب متعارف و مشخص خارج و قیمت‌های سلیقه‌ای و نجومی را به همراه آورد.

فرآیندهای سفته بازی و سوداگری در بازار مسکن و تبدیل مسکن از یک کالای ضروری و مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای سبب شد تا نرخ آپارتمان و واحدهای مسکونی چند برابر افزایش یابد؛ تورمی که از هیچ چارچوبی تبعیت نکرده و صرفاً نتیجه پیشی گرفتن نیاز جامعه از تولید مسکن است.

در کنار سایر عناصر فوق الذکر، برخی از کارشناسان بر این باور هستند که سرعت اندک اجرای قانون جهش تولید مسکن و مشکلات موجود در بخش تأمین زمین، تخصیص تسهیلات کافی و به موقع و همچنین ناتوانی برخی متقاضیان در تأمین و پرداخت سهم آورده، موجب شده تا برخی سفته بازان بازار مسکن، حباب قیمت را روز به روز افزایش دهند.

یکی از مناطقی که رشد قیمت مسکن در آن با ویژگی‌های شهرشناختی و منطقه‌ای آن هیچ تناسبی ندارد. شهر ۳۵۰ هزار نفری گرگان است که براساس آمارهای رسمی عنوان هفتمین شهر گران مسکن در کشور را با خود یدک می‌کشد.

یکه تازی قیمت مسکن در گرگان/ سوداگران بر تلاطم بازار می افزایند

بررسی میدانی قیمت آپارتمان در گرگان مرکز استان گلستان بیانگر آن است که قیمت آپارتمان در گرگان طی حداکثر دو سال اخیر بیش از دو برابر افزایش یافته و این تورم در مناطق منتهی به محلات خوش آب وهوا و مرفه نشین گرگان از سه برابر هم فراتر رفته است.

ناترازی بین تولید و نیاز جامعه

یکی از مشاوران املاک در گرگان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: قیمت مسکن از قیمت سایر کالاها و خدمات بازار مستثنی نیست و همزمان با رشد تورم، قیمت خانه و آپارتمان هم افزایش یافته است.

حمیدرضا آریانفر افزود: در یک دهه اخیر روند تولید و ساخت مسکن شیب نزولی زیادی داشته اما نیاز جامعه به مسکن افزایشی بوده و این ناترازی بین تولید و مسکن، قیمت را بالا برده است.

سوداگران با خرید و احتکار خانه‌ها به دنبال قیمت گذاری نجومی هستند آریانفر به طور ویژه در خصوص افزایش قیمت خانه در گرگان گفت: همه محلات گرگان در یکی دو سال اخیر با رشد چند برابری روبرو شده اند اما این افزایش قیمت در مناطقی خوش آب و هوا در مسیر ناهارخوران که زمین‌های جدیدی برای ساخت آپارتمان وجود ندارد، بسیار محسوس‌تر است.

وی بیان کرد: قیمت آپارتمان در دو سال گذشته در محور ناهارخوران متری ۳۰ الی ۳۵ میلیون تومان بوده اما در روزهای اخیر خانه‌های این منطقه به متری ۷۰ الی ۹۰ میلیون تومان هم افزایش یافته که مهم‌ترین علت این افزایش آسانسوری، کمبود زمین در مناطق بالاشهر گرگان است.

آریانفر گفت: با توجه به اینکه برخی از مناطق گرگان با استقبال بیشتر خریداران به ویژه خوش نشینان مواجه است، سفته بازان و سوادگران با خرید و احتکار این خانه‌ها به دنبال قیمت گذاری نجومی در این محلات هستند که تا حدودی هم موفق می‌شوند.

قیمت ۱۰۰ میلیون تومانی خانه در گرگان

یکی از کارشناسان حوزه بازار مسکن هم به خبرنگار مهر گفت: قیمت مسکن در محلات خوش آب و هوای گرگان مانند النگدره و ناهارخوران با قیمت بهترین شهرهای مازندران و نقاط اعیانی تهران برابری می‌کند که هیچ منطق و پشتوانه عقلایی در این قیمت‌ها به چشم نمی‌خورد.

دانیال زهتابیان گفت: فعالیت سفته بازان و قیمت گذاری‌های غیرواقعی برای تهیج خریداران اصلی ترین عنصر سیر صعودی آپارتمان در محلات اعیانی گرگان است.

یکه تازی قیمت مسکن در گرگان/ سوداگران بر تلاطم بازار می افزایند

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر برخی از افراد متول ساکن شهرهای پیرامونی گرگان با هدف کسب درآمدهای نجومی با تزریق منابع مالی نجومی به افزایش قیمت مسکن در این شهر دامن زده اند، پول‌های سرسام آور و اطلاعات اندک این افراد سبب می‌شود که در دام سفته بازان گرفتار و ملکی را بسیار فراتر از نرخ واقعی آن خریداری کنند.

زهتابیان گفت: طرح برخی قیمت‌ها در مناطق بالاشهر گرگان برای هر مترمربع آپارتمان بیشتر شبیه یک شوخی است تا واقعیت، قیمت گذاری هر متر ۱۰۰ میلیون تومان در گرگان شبیه افسانه است.

وی ادامه داد: قیمت گذاری این چنینی بیشتر در واحدهای نوساز اتفاق می‌افتد اما سایر ابنیه با قدمت های بیشتر هم با تاسی از این قیمت در پی فروش املاک مستهلک خود با قیمت‌های نجومی هستند، در حالی که با این قیمت‌ها می‌توان در بهترین شهرهای خوش آب و هوای مازندران، مشهد و حتی تهران آپارتمان تهیه کرد.

لزوم نظارت بر فرآیند قیمت گذاری

رئیس اتحادیه املاک گرگان هم معتقد است: برخی پارامترهای تأثیرگذار بر نرخ مسکن در یکی دو سال اخیر افزایش یافته است که از آن جمله می‌توان به افزایش سرسام آور قیمت نرخ مصالح، دستمزد و عوارض شهرداری اشاره کرد که به تبع آن قیمت فروش مسکن هم به صورت تصاعدی افزایش یافته است.

محمدرضا صنعتی به خبرنگار مهر گفت: اگر به دنبال ایجاد تعادل قیمت در بازار مسکن هستیم باید علاوه بر نظارت بر فرآیند قیمت گذاری، قوانین مربوط به بخش مسکن را به درستی اجرا کنیم که از مؤثرترین قوانین اعمال مالیات بر واحدهای خالی است.

وی افزود: برای مقابله با سفته بازی آپارتمان در گرگان باید روند احداث واحدهای طرح نهضت ملی مسکن شتاب بیشتری بگیرد تا تولید به حد نرمالی برسد و بخشی از نیاز جامعه را تأمین کند.

یکه تازی قیمت مسکن در گرگان/ سوداگران بر تلاطم بازار می افزایند

صنعتی گفت: برخی قیمت گذاری ها در گرگان با واقعیت بازار هیچ تناسبی ندارد و بیشترین بخش قیمت، حباب است که برای افراد ناآگاه خسارت‌های سنگینی رادر پی خواهد داشت.

رونق نهضت ملی مسکن اهرمی برای توقف قیمت

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار مهر گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم توجهی به ساخت مسکن نشد و با وجود شعارهای مختلف عملاً تولید مسکن در کشور قابل قبول نبود.

عبدالجلال ایری ادامه داد: افزایش قیمت مسکن همانند سایر کالاها نشأت گرفته از تورم عمومی بوده اما این افزایش قیمت در برخی محلات و شهرهای کشور مشهودتر است.

نماینده حوزه انتخابیه غرب گلستان ادامه داد: هر چند روند فعلی تولید مسکن در طرح نهضت ملی مسکن با انتظارات و آمارهای اولیه فاصله زیادی دارد اما با حل مشکلات تأمین زمین و تخصیص به موقع منابع بانکی در سال دوم قانون جهش مسکن تولید آپارتمان و خانه ویلایی شتاب می‌گیرد که این امر قیمت افسارگسیخته مسکن را مهار خواهد کرد.

ایری گفت: با فرآیندهای دستوری و حکومتی امکان مهار قیمت بازار خرید و فروش و یا اجار مسکن ممکن نیست لذا باید با افزایش تولید به تقابل فعالیت‌های سفته بازی برویم.

به گزارش مهر، افزایش قیمت آپارتمان هر چند امری فراگیر و منحصر به گرگان نیست اما برخی ضعف‌های ساختاری و نبود نظارت کافی از سوی متولیان بخش نظارتی در این شهر روند قیمت گذاری نجومی و بی ضابطه بر واحدهای مسکونی را نمایان‌تر از سایر نقاط کشور کرده است که بخش از این تورم بی ضابطه در قیمت گذاری ناشی از سیاست‌های غلط منطقه‌ای در نهادهای پایین دستی بخش مسکن مانند شهرداری است.

کاهش و تعدیل نرخ عوارض ساختمانی و پیش بینی بسته‌های تشویقی و حمایتی از جمله دیگر راهکارهای کاهنده سیر صعودی قیمت مسکن در گرگان است که گویا از هیچ قانون و قاعده‌ای تبعیت نمی‌کند.

کد خبر 5620005

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha