"كارنامه" مجلس ششم منتشر شد

كتابي تحت عنوان "كارنامه" - بررسي عملكرد صحن علني مجلس ششم - توسط خبرگزاري فارس تهيه و منتشر شد.


به گزارش خبرگزاري "مهر" در اين كتاب عملكرد مجلس در دوره زماني 7 خرداد 1379 تا 7 خرداد 1382  مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.
در مقدمه اين كتاب آمده است: خبرگزاري فارس با عنايت به ضعف هاي مطرح شده در سيستم قانونگذاري كشور و در راستاي اهداف فرهنگي و اطلاع رساني براي شفاف سازي عملكرد نمايندگان و اطلاع مردم، بر آن شد تا ضمن تقدير و پاسداشت از زحمات و تلاش هاي صورت گرفته در مجلس ششم كه قطعا در انتخابات هفتم اين  نهاد از سوي مردم منصف و قدرشناس ايران پاداش داده خواهد شد ، با مجموعه اي از محققان در حركتي روال مند و منسجم به بررسي عملكرد چهارساله نمايندگان مجلس ششم در صحنه علني بپردازد.
اين پروژه تحقيقاتي هر چند در آغاز و مراحل بعدي با دشواري هاي فراواني توام بود، اما با عنايت خداوند بزرگ و در سايه تلاش مستمر و پيگير همراهان، سرانجام به بار نشست.
آنچه در عملي ساختن اين ايده هدف اصلي ما بود ، نظارت پذير كردن قوه مقننه و ايجاد دغدغه هاي لازم براي تشكيل نهادي مردمي بود تا بتوانند بر اساس برنامه اي مدون، عملكرد نمايندگان مجلس را در تمامي ادوار مورد ارزيابي قرار دهد.
اطلاع رساني شفاف و بي پرده از عملكرد نمايندگان از اهداف ديگر اين خبرگزاري  در انجام اين پروژه عنوان شده و آمده است : جلسات مجلس شوري اسلامي و مشروح مذاكرات نمايندگان هر چند به طور مستقيم از طريق صداي جمهوري اسلامي قابل دريافت است ، اما در عمل، موانع گوناگوني امكان پيگيري مستمر اين جلسات را براي شهروندان ناممكن مي سازد. تحقيق حاضر اين امكان را به مخاطبين خود مي دهد كه در يك نگاه ، مجموعه فعاليت هاي جمعي و فردي مجلس شوراي اسلامي را در ابعاد و زواياي گوناگون در صحن علني مجلس ، مورد مطالعه و مداقه قرار دهند. در اين تحقيق تلاش شده تا تمامي فعاليت هاي نمايندگان در صحن علني مجلس شامل :
1- نطق هاي پيش از دستور ؛
2- پيشنهادهاي نمايندگان مجلس به هنگام تصويب لوايح دولت و طرح هاي كميسيون ها ؛
3- سوالات نمايندگان از وزيران دولت؛
4- تذاكرات آيين نامه اي ، اخطارهاي قانون اساسي و تذكرات نمايندگان به مديران اجرايي ؛
5- نامه ها و بيانيه هاي صادر شده؛
6- ميزان حضور نمايندگان در صحن علني؛ 
مورد مطالعه و بررسي دقيق قرار گيرد.
در جريان اين تحقيق ، جهت گيري كلي مجلس و ارتباط آن با دغدغه هاي اصلي مردم و نيز مشاركت آحاد نمايندگان در طرح ها و لوايح قانوني مشخص گرديده است. نمايندگاني كه در موافقت يا مخالفت لايحه يا  طرحي سخن گفته اند يا پيشنهاد جايگزيني را ارايه كرده اند ، معلوم شده اند . ميزان غيبت هاي غير موجه و تاخيرها و بي نظمي هاي نمايندگان نيز در اين مجموعه مورد محاسبه دقيق قرار گرفته است.
تهيه كننده اين مجموعه "خبرگزاري فارس" است و طرح و اجراي آنرا "دفتر جريان شناسي تاريخ معاصر" بر عهده داشته است .
اين كتاب در شمارگان 5000 نسخه و به بهاي 3500 تومان توسط "هماي غدير" منتشر شده است.

کد خبر 56201

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha