مصوبه شوراي عالي شهر سازي ، شهر را قفل كرده است

در آخرين دقايق از جلسه علني امروز شوراي اسلامي شهر تهران طرح مربوط به الزام شهرداري به تهيه لايحه اي در خصوص ساماندهي و اصلاح واگذاري تراكم مازاد و تهيه طرحهاي تفصيلي مناطق شهري اعلام وصول شد و مورد بررسي قرار گرفت .

گزارش خبر نگار اجتماعي خبر گزاري مهر از اين جلسه حاكي  است: در اين طرح آمده است : به منظور رفع مشكلات شهروندان و رعايت حقوق شهروندي شهرداري موظف است از تاريخ ابلاغ اين مصوبه به مدت حد اكثر يك ماه با بررسي همه جانبه كارشناسان خبره وكميسيون فني عمراني شوراي شهر نسبت به نحوه فروش تراكم مازاد شهري به صورت موقت و تهيه طرح جامع و تفصيلي شهر تهران اقدام كند .
گفتني است دو فوريت اين طرح با اكثريت آرا تصويب شد و بررسي مفاد آن به جلسه بعدي موكول شد.
زريبافان در مقام مخالف اين طرح گفت : در زمينه فروش تراكم  كار مردم را نمي شود با دو بر گ بخشنامه راه انداخت و تصميم گيري در مورد مسايل كلان  شهري نياز به كار كارشناسي طولاني دارد كه اين حرف او با اعتراض شديد مردم حاضر در جلسه  مواجه شد .
مهندس چمران نيز در مورد مصوبه اخير شوراي عالي شهرسازي كه سبب مشكلاتي براي شهروندان شده است گفت: ما در مورد تراكم هيچ توافقي بااين شورا نكرديم و در مورد طرح صحبت كردند و ما هم گوش كرديم .
وي افزود : براي حل مشكل مردم تهران در ارتباط با ساخت و ساز وزير مسكن موظف شده است كه تا پايان خرداد طرح زمان بندي طرح جامع شهر تهران را ارائه دهد .
وي افزود : نمي توان همه شهر را با يك چوب زد و گفت همه تهران سه طبقه باشد ، ما به وزير مسكن گفته ايم در صورت آماده ساختن طرح جامع  آمادگي داريم به جاي دو سال ظرف مدت يك سال طرح تفصيلي را آماده كنيم .

وي افزود : به موجب اين طرح به شهرداري يك ماه فرصت داده مي شود تا راههاي اصلاح مصوبه شوراي عالي شهرسازي را بررسي كند و در صورت تصويب آن راهكارها در شورا لايحه شهرداري به شوراي عالي مسكن و شهرسازي ارائه مي شود كه در صورت پذيرش از سوي اين شورا و تصويب آن به مو رد اجرا گذاشته مي شود .

واعظ آشتياني عضو هيات رييسه شوراي شهر نيز در مورد اين مصوبه گفت: قفل كردن تهران هنر نيست اين را به وزير مسكن نيز گفته ايم  ،.با شرايط فعلي چقدر بايد صبر كرد تا طرح جامع و تفصيلي آماده شود.


گفتني است در اين جلسه با يك فوريت مربوط به لايحه اجازه استفاده شهرداري ازتسهيلات خارجي براي خريد لوازم و قطعات يدكي مترو   تا سقف مبلغ 28 ميليون دلار و تهيه واگنهاي مربوط به مترو تا سقف 275 ميليون دلارموافقت شد و بررسي اين لايحه براي بررسي دلايل مربوط به اين تسهيلات به يك ماه بعد مو كول شد .
 محسن هاشمي در اين جلسه گفت : به دليل عدم تخصيص ارز 175 توماني به مترو و به پايان رسيدن دوره ضمانت سه ساله تهيه قطعات مورد نياز توسط شركت طرف قرار داد ناچاريم با ارز 800توماني قطعات لازم براي مترو را خريداري كنيم وي كم بودن تعداد قطعاتي كه براي استفاده 3ساله بايد تهيه شود را علت به صرفه نبودن توليد اين قطعات در داخل ذكر كرد .
وي  افزود :  بهره وامي كه مي توانيم از خارج براي تهيه قطعات بگيريم 2 در صد است و ميزان باز پرداخت آن پايين است  و قيمت قطعات خيلي ارزانتر از توليد ان در داخل كشوراست . هم اكنون 245 واگن درون شهري و 92 واگن دو طبقه برون شهري و دو لوكو مو تيو نياز داريم كه بايد به تدريج تامين شود.
به گفته وي هم اكنون تنها 28 در صد قطعات مورد نياز مترو در داخل توليد مي شود.
همچنين در اين جلسه مهندس خرم وزير راه و ترابري گزارشي از كار كميته راهبردي  براي ايجاد پارك جنگلي 5700هكناري كوهسار واقع در منطقه 5 شهر داري  ارائه داد.
وي گفت : تا كنون شهرداري به جاي كمك به اين پروژه براي تامين درآمد هر بار گوشه اي از اين منطقه را از دست داده است.


 مهندس خرم گفت در اين منطقه توسط دانشگاه آزاد و دانشگاه تهران ساخت و سازهايي صورت گرفته است و از سوي افراد و ارگانهاي ديگر نيز تصرفاتي صورت گرفته كه به غير از تعاوني ها ي مسكن قوه قضاييه ، جهاد كشاورزي ،و نيروي هوايي با بقيه مالكان براي نقل و انتقال توافق شده است.
گفتني است اين كميته متشكل از مدير كل منابع طبيعي استان تهران ، سازمان حفاظت از محيط زيست ، وزارت مسكن و شهر سازي و اداره آب تهران و شهرداري منطقه 5، وزير راه و ترابري و معاون عمراني استاندار تهران است و مشاور طرح تفصيلي منطقه  5 و شركت آب و خاك و آب خيز داري جهاد كشاورزي به عنوان مشاوران اين كميته هستند.
 در اين جلسه همچنين  دو فوريت طرح ساماندهي مديريت محيط زيست شهرداري تهران و دو فوريت طرح تجديد نظر در مصوبه اساسنامه سرمايه گذاري و مديريت پروژه هاي مشاركتي نيز به تصويب رسيد.           

کد خبر 5706

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =