شوراي حل اختلاف سطح استان بايد احيا شود

رييس كل دادگستري استان تهران گفت: احياي شوراهاي حل اختلاف موجوددر سطح استان راهكار مناسبي براي كاهش پرونده هاي وارده به دستگاه قضايي است.

به گزارش خبرگزاري مهر ،  حجت الاسلام والمسلمين عليزاده با بيان اين مطلب در جلسه شوراي معاونين، دهه مبارك فجر را گرامي داشت و افزود: در جهان پيچيده و مدرن حاضر ، عليرغم وجود دشمنان بزرگ ، حضرت امام خلق كننده انقلابي شد كه به تعبير خودشان انفجار نور بود.
وي با اشاره به ديدار اخيرش با مقام معظم رهبري گفت: حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار بر هجمه دشمنان عليه قوه قضاييه و اقتدار دستگاه قضايي تاكيد كردند.
به گفته وي مقام معظم رهبري  در خصوص هجمه دشمنان عليه قوه قضاييه اظهار داشتند كه اين قوه بايد مستقل حركت كند و اين هجمه ها طبيعي است و لذا هر چه مستقل تر حركت كند. هجمه ها هم بيشتر خواهد شد.
وي اضافه كرد: مقام رهبري در ادامه تاكيد كردند كه هر چه بر صلابت قوه قضاييه افزوده شود و از قضات سالم و با تقوي و عالم استفاده شود روز به روز صلابت آن بيشتر خواهد شد و لذا ضرورت دارد دستگاه قضايي از درون خود را پالايش نمايد تا غير قابل نفوذ گردد.
عليزاده ادامه داد: مصداق بارز صلابت و اقتدار در دستگاه قضايي ، شخصيت والاي حضرت آيت الله هاشمي شاهرودي  مي باشد كه كليه حملات در بدو تصدي ايشان بعد از مدتي به دشمنان قوه قضاييه برگشت خورد و نتيجه منفي داد.
وي اضافه كرد: ما بايد خودمان را بسازيم و مجهز به علم و تقواي قضايي شويم  و فقط در مسير عدالت و تقوي حركت نماييم و در اين صورت است كه احد الناسي نمي تواند جسارت حمله به تشكيلات قضايي را داشته باشد.
وي در خصوص ساير فرمايشات رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت: علاوه بر قانون مي بايست شخص قاضي نيز به وجدان خويش تكيه كند و از حق مظلوم دفاع كند.
عليزاده سپس در خصوص نظرات رييس قوه قضاييه اظهار داشت:  ايشان نظر دارند كه تهران بايد از هر حيث الگو و نمونه باشد و مقرر فرمودند تا آخر سال يك هزار شوراي حل اختلاف فقط در شهر تهران راه اندازي شود. اما در عين حال بايد گفت از  ظرفيت موجود در اين زمينه استفاده كامل نمي شود. لذا بايد بدنبال اتخاذ تصميمي جهت احيا فرهنگ مراجعه به شوراهاي حل اختلاف در بين مردم شود تا از حجم پرونده هاي وارد ه به دستگاه قضايي كاسته شود.
رييس كل دادگستري استان تهران خطاب به مديران حاضر در جلسه اظهار داشت: بنده توصيه مي كنم كه از شوراهاي حل اختلاف موجود در سطح استان كه اعضاي آنها عاشقانه به خدمت مشغول هستند در حد بالايي استفاده شود و پرونده هايي كه طبق قانون در صلاحيت اين شوراها است به اين مراجع ارسال گردد و ما نيز البته در جهت رفع مشكلات شوراهاي مذكور تلاش خواهيم كرد.

 

 

کد خبر 57359

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha