بيست و ششمين و آخرين روز تحصن جمعي از نمايندگان مجلس با صدور بيانيه 7 ماده اي پايان يافت .

به گزارش خبرنگار پارلماني مهر ، در ابتداي اين تحصن جليل سازگارنژاد تحصن نمايندگان را اقدامي تاريخي خواند و گفت : ما مصمم بوديم كه در شامگاه يك شنبه گذشته و پس از استعفاي جمعي از نمايندگان ، تحصن را به پايان ببريم ولي نتيجه اين شد كه تا امروز تحصن ادامه يافت و امروز آخرين روز آن است .
سازگار نژاد گفت : پايان تحصن به معناي پايان مسووليت اين نمايندگان نيست و براي ادامه كار شكل ديگري را بكارمي بريم و براي احقاق حقوق ملت در قالب ديگري اقدام مي كنيم . 
قنبري ، نماينده اردل و فارسان در جمع نمايندگان متحصن گفت : تحصن نمايندگان دستاوردهاي بزرگي داشته است .
وي افزود : ديروز پس از ديدار با آقاي خاتمي در غمي سنگين فرو رفتم كه چگونه است كسي كه كانديداي جايزه صلح نوبل ، منتخب مردم و معمار گفتگوي تمدنها شده بود ديروز بگونه اي با ترديد و دو دلي صحبت ميكرد بگونه ايكه انگار هيچ خبري از آنچه كه در روز بعد و ساعات ديگر اتفاق مي افتد نداشت . 
نماينده فارسان و اردل گفت : خوشحاليم كه ما از درون اين نظام برخاستيم و از قانون و ملت دفاع كرديم ، هيچكس از ما به امام و انقلاب نزديكتر نيست ، ما برخواستيم كه ننگ سكوت ولطمه وارد شدن به راه امام و انقلاب را نپذيريم .
همچنين بهزاد نبوي نماينده تهران گفت : نمايندگان متحصن از يك كودتاي پارلماني جلوگيري كردند .
نبوي سپس به نامه يكي از فرماندهان سپاه اشاره كرد و گفت : مسووليت اين فرد شبيه به فرمانداران نظامي گذشته است كه در شرايط خاص بايد اداره تهران را عهده دار شود و قرارگاه وي براي دفاع از كشور و تهران درشرايط خاص است . اين فرد در گزارش خود اعتراض به تحصن نمايندگان از موضع كاملا سياسي و جناحي برخورد كرده و گزارش خود را براي مسوولان عاليرتبه فرستاده است .
وي افزود : ايشان به سخنان من در هفته پيش در جمع شما متحصنان اشاره كرده است و مطالبي را به آن استناد كرده است،براي اينكه ماهيت اين فرد روشن شود من مطالبم را كه گفته بودم قرائت مي كنم .
نبوي پس از قرائت بخشي از سخنان خود كه مربوط به پاسخگويي به سوال خبرنگار كيهان بود گفت : ايشان كلمه مردم و انقلاب را از جمله سخنان من در آورده است لذا اگر من هم جاي مسوولان عاليرتبه نظام بودم براساس اين گزارش مي گفتم كه در جمع شما كساني نفوذي هستند.هدف از اين كار روشن است. بدبين كردن رييس جمهور نسبت به متحصنان اين خبر قبلا نيز در سايتهايي كه توسط دوستان ايشان اداره مي شود با شرح و تفسير آمده است.
نبوي با قرائت بخش ديگري از اين گزارش گفت: آنچه كه اين آدم كه مسوول حساس ترين بخش امنيتي كشور است بكار برده روزنامه رسالت هم كه مخالف ماست بكار نبرده است.من همين جا به مسوولان عالي رتبه نظام هشدار مي دهم اگر با چنين گزارشهايي مي خواهيد خادمين به نظام و انقلاب و نفوذي ها را بشناسيد واي بر همه شما؟ من از مسوولان عاليرتبه مي خواهيم كه اصل اين نامه را در اختيار من قرار دهند تا جواب آن را بدهم و ستاد ضد اصلاحات را بهتر بشناسيم.
سعدايي نماينده جهرم نيز عصر امروز در جمع نمايندگان متحصن سخن مي گفت با اشاره به فرازي از وصيتنامه امام (ره) درباره نااهلان افزود: بحرانهايي كه در اين 7 سال اخير اتفاق افتاد، بطور شاخص مي تواند گوياي اهليت يا نا اهل بودن كساني باشد كه در حكومت هستند.آيا قابل قياسند كساني كه از قبل از انقلاب براي انقلاب فداكاري كردند با كساني كه آنها را رد مي كنند؟
وي افزود: آقايي كه شما فرزندتان به عنوان نفاق در اين كشور اعدام شدند و شما و خانمتان گفتيد: من از "..." انتقام مي گيرم بگوييد اهليت با كيست؟آيا كسي كه در سال 76 با بودجه بيت المال براي يك كانديدا فعاليت مي كردند بايد درباره اهليت يا نا اهل بودن بهترين فرزندان انقلاب تصميم بگيرد؟
سعدايي گفت: اين نمايندگان شما كه براي پيشرفتهاي كشور راه حل ارائه مي دهند آيا با خارج ارتباط دارند؟ آيا استعفاي ما به نظام ضربه مي زند يا عملكرد شوراي نگبهان؟ اينكه عده اي نماينده آمده اند از حقوق ملت دفاع كنند اين ضربه به نظام است؟ اگر نماينده اي نتواند از حقوق ملت دفاع كند براي چه بايد در محلي بماند؟ عملكرد مجلس در مجموع قابل دفاع است عليرغم اينكه مي توانستيم بهتر از اين عمل بكنيم وليكن در مجموع خوب عمل كرده است.
نماينده جهرم گفت: امروز يك شخص روحاني گفته است مجلس ششم ننگ جمهوري اسلامي است. اين اظهارات برخلاف نظر امام است.البته ما چنين سخناني را از چنين افرادي انتظار داشته ايم و داريم. اسلاميت ايشان هم از زمان مشروطه اينگونه بوده اند.
انصاري راد نماينده نيشابور گفت: انتخابات فرمايشي مورد تاييد ملت و خداي ملت نيست.
وي افزود: شرايط داخلي كه آگاهي مردم از حكومت قانون است قابل توجه است. امروز فرهيختگان و اهل فرهنگ و دانش هيچ ترديدي  درخصوص حاكميت ملت ندارند و خود كامگاني كه خواهند به مردم اجازه حضور در عرصه سياسي ندهند شناخته شده اند.
نماينده نيشابور گفت: بحق قانون اساسي يك اجتهاد اسلامي و در عين حال داراي اشكالاتي است كه بايد برطرف شود.
وي افزود: از بديهيات اسلام اين است كه هيچ كس را كه اعتراض مي كند به توحيد و مسلماني نمي توان مرتد دانست، 1000 نفر به دليل عدم التزام به اسلام رد شده اند. آيا حق دارند درباره مسلماني كه حداقل نماز مي خوانند روزه مي گيرند و به حج مي روند مي توان اين موضوع را مطرح كرد؟اين يكي از بزرگترين گناهان است.تعداد نادري از انهايي كه به اين عنوان رد شده اند ممكن است مستثني باشند ولي بسياري از آنها براي تاسيس نظام اسلامي مايه گذاشته اند، فداكاري كرده اند، جانفشاني كرده اند.
انصاري راد گفت: من با دو نفر از مراجع عظام در قم صحبت كردم و گفتم آيا اين اقدام جايز است گفتند: جايز نيست.
وي افزود: اين گناه است من به عنوان صاحبنظر در عرصه اسلام و دين مي گويم اينها اسلام را ضد انسان، انسانيت و شرافت بشري معرفي كردند.
نماينده نيشابور گفت: آنهايي كه علما، استادان، شخصيتهاي شناخته شده را در اين سطح گسترده و با اين وسعت متهم به فسق مي كنند و از فعاليتهاي اجتماعي خارج مي كنند به جاي اينها چه كساني را مي خواهند بياورند؟
وي افزود:اساس نظام بر جمهوريت استوار است. اگر جمهوريت نفي شود بدون ترديد اسلاميت هم منتفي است. نظريه پردازان اين آقايان صريحا مي گويد جمهوريت شرك است. صريحا مي گويد راي مردم هوسهاي مردم است.
نماينده نيشابور با قرائت فرازي از نهج البلاغه گفت: اين نمايندگان پيروان علي هستند و قطعا نمي توانند در مقابل حق خدا، پيامبر، علي، پيشوايان معصوم و مردم ساكت بمانند.
 نماينده سنندج عصر امروز در جمع نمايندگان متحصن گفت: دوستاني كه در مقابل مردم و نمايندگان مي ايستند به شيعه، به علي و امام صادق خيانت مي كنند. آيا اين قسط و عدل است كه در ايران وجود دارد؟

کد خبر 57406

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha