موافقت انگلیس با پذیرش 12 دانشجوی ایرانی در رشته فیزیک هسته‌ای

وزارت امورخارجه انگلیس با تحصیل 12 دانشجوی ایرانی در رشته فیزیک هسته ای پیشرفته دانشگاه های این کشور موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هفته نامه "ساندی تایمز"، امروز یکشنبه در گزارشی نوشت: "وزارت امور خارجه انگلیس 12 ایرانی را برای ورود به دانشگاه های انگلیس و تحصیل در رشته فیزیک هسته ای پیشرفته ترخیص کرد."

به نوشته این هفته نامه، در 9 ماه گذشته با وجود حساسیت در خصوص گسترش تولیدات اتمی ایران از سوی سرویس های امنیتی، در حدود 60 ایرانی برای تحصیل در دوره های پس از لیسانس در رشته های فیزیک هسته ای، مهندسی شیمی، مهندسی الکترونیک و میکروبیولوژی پذیرفته شده اند.

همچنین به گفته "دیوید ویلتس"، وزیر نوآوری، دانشگاه ها و مهارت های دولت سایه انگلیس، 30 ایرانی در فاصله سالهای 2005 تا  2006در رشته های فیزیک هسته ای و مهندسی اتمی از دانشگاه های انگلیس مدارک پس از لیسانس را اخذ کرده اند.
جذب دانشمندان ایرانی به انگلیس برای تحصیل در ادامه افزایش تنش های میان ایران و غرب برسر مسئله هسته ای هشدارهایی را برای مقامات غرب بوجود آورده است.

اکنون نیز به نظر می رسد با موافقت وزارت امور خارجه انگلیس درخصوص پذیرش این 12 دانشجو، فشارهای غرب در ممانعت از تحصیل این دانشجویان شدت گیرد.

در این خصوص "ویلتس" به ساندی تایمز اظهار داشت: "گفته می شود که ما به قوانین شدیدی علیه ایران نیاز داریم که از آن جمله می توان به ممانعت از تحصیل ایرانی ها در رشته فیزیک هسته ای در دانشگاه های انگلیس از سوی دولت اشاره کرد اما به نظر می رسد دراینجا یک عذر قانونی درخصوص تحصیل برخی از این دانشجویان وجود دارد."

هفته گذشته آمریکا فشارهای خود را برعلیه ایران با افزایش تحریم های اقتصادی شدت بخشید و "گوردن براون"، نخست وزیر انگلیس نیزشدت تحریم ها علیه ایران را ممکن دانست.

این درحالی است که سخنگوی وزارت خارجه انگلیس درخصوص پذیرش این دانشجویان توضیح داد: "ما به دقت تمام مردم را کنترل می کنیم."

دولت انگلیس هنوز جزئیات کامل دانشگاه هایی را که این دانشجویان ایرانی برای تحصیل انتخاب کرده اند اعلام نکرده و حامی مالی این 12 ایرانی هم هنوز معرفی نشده اند.

اما در گذشته ایرانی هایی که در رشته های مرتبط با شاخه های اتمی تحصیل کرده اند، در کالج امپریال لندن، دانشگاه کوئین مری و دانشگاه لندن پذیرش گرفته بودند.

کد خبر 576300

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =