بهره مالكانه رابطه دولت و شركت نفت را اقتصادي مي كند

در لايحه برنامه چهارم توسعه بهره مالكانه به منظور اقتصادي شدن رابطه دولت وشركت ملي نفت پيش بيني شده است .

مدير امور قراردادهاي شركت مهندسي وتوسعه نفت(متن) در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار اقتصادي مهر درباره نحوه پرداخت بهره مالكانه از سوي شركت ملي نفت به دولت دربرنامه چهارم گفت: در لايحه برنامه چهارم توسعه چارچوب جديدي براي تفكيك حقوق دولت و شركت ملي نفت در زمينه استخراج نفت و فروش آن پيش بيني شده است.
ناصر ابراهيمي اضافه كرد: برهمين اساس شركت ملي نفت پس از كسر بهره مالكانه دولت در مورد نفت خام كه معادل 50 درصد درآمد حاصل از فروش آن براي ميادين مستقل و80 تا 90 درصد ميدانهاي مشترك است حقوق ويژه اي به صورت درصدي از درآمد حاصل از فروش نفت خام دريافت خواهد كرد و بهره مالكانه اي كه از سال 85 به بعد از ناحيه گاز سوزانده  شده به دولت پرداخت خواهد شد مي تواند بقيه درآمدهاي اين بخش را درآمد خود تلقي كرده و مكلف است بخشي از آن را سرمايه گذاري كند .
وي درادامه افزود: همچنين به منظور شناسايي هر چه بيشتر منابع نفت و گاز به شركت ملي نفت اجازه داده شده است عمليات اكتشافي از طريق عقد قرارداد با پيمانكاران خارجي به عمل آورد.
مدير امور قراردادهاي شركت مهندسي و توسعه نفت اضافه كرد: ريسك وهزينه اين عمليات متوجه پيمانكار خارجي بوده و در صورتي كه منجر به اكتشاف جديد شود تنها مزيتي كه پيمانكار دارد آن است كه امكان توسعه طرح از طريق قرارداد با همان پيمانكار ممكن خواهد بود.
وي تصريح كرد: حوزه قابل اكتشاف كليه مناطق كشور را به جز استان هاي خوزستان ، بوشهر ، كهكيلويه و بوير احمد را شامل مي شود .
وي همچنين افزود : در لايحه برنامه چهارم توسعه ، امكان استفاده از تسهيلات بيع متقابل به ميزان 3/17 ميليارد دلار تسهيلات بيع متقابل و 9/13 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي به منظور تشويق و حمايت از سرمايه گذاري در بخش بالادستي و براي اطمينان از حفظ و صيانت از مخازن نفت وگاز در طول برنامه چهارم پيش بيني شده است .
وي اظهارداشت: جدول تفكيك شده نشان مي دهد كه در نخستين سال از برنامه چهارم بايد 9/4 ميليارد دلار تسهيلات از قراردادهاي بيع متقابل و 8/1 ميليارد دلار از سرمايه گذاري خارجي ، در سال 1385 نيز 3/4 ميليارد دلار از بيع متقابل و 3/2 ميليارد دلار ، درسالهاي 86 و 87  نيز به ترتيب 3/3 ميليارد دلار و 9/2 ميليارد دلار از بيع متقابل و 7/2 و 2/3 ميليارد دلار از سرمايه گذاري خارجي جذب كند.
وي در پايان گفت: درسال 1388 يا آخرين سال برنامه چهارم نيزبايد 9/1 ميليارد دلار از تسهيلات بيع متقابل و9/3 ميليارد دلار از سرمايه گذاري خارجي دربخش نفت جذب شود تا بدين ترتيب بتوان به اهداف خود در افزايش توليد نفت رسيد.

کد خبر 58313

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha