روزنامه الحيات متن پيش نويس طرح آمريكايي"خاورميانه بزرگ" را منتشر كرد. هدف از اين طرح حفظ منافع واشنگتن در اين منطقه استراتژيك از طريق تحميل ارزش هاي تحميلي آمريكا به كشورهاي خاورميانه اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، اين طرح از خاورميانه به عنوان منطقه اي بر سردو راهي ياد و تاكيد كرده است كه تنها راه پيش روي خاورميانه راه اصلاحات مورد نظر آمريكا است. اين طرح را شماري از رهبران كشورهاي خاورميانه و هشت كشور بزرگ اقتصادي جهان تاييد كرده اند. اين طرح به مشاركت آمريكا و اروپا و تلاش براي بازسازي عراق وافغانستان اشاره دارد.
واشنگتن تمام تلاشهاي خود را براي جلب تاييد و حمايت تمام كشورهاي گروه 8 از طرح خود در نشست آتي اين گروه به كار گرفته است. دولت آمريكا متن اين طرح را در اختيار كشورهاي گروه هشت قرار داده است اما هنوز كشورهاي عربي در جريان مضمون اين طرح قرار نگرفته اند.
در لابلاي طرح آمريكا، تغيير رژيم هاي حكومتي و اداره امور خاورميانه بر اساس ديدگاه آمريكا كه تكيه فعاليت هاي انتخاباتي جرج بوش هم بر اساس آن خواهد بود، مدنظر قرار گرفته است. هدف از اين برنامه حفظ منافع امنيتي آمريكا و منافع هم پيمانان اين كشور از طريق حركت به سمت تشكيل دوباره منطقه خاورميانه از طريق اصلاحات اقتصادي و اجتماعي ( مورد نظر واشنگتن) اعلام شده است.
اين طرح همچنين بر تشويق دمكراسي در منطقه تصريح و در درازمدت تغيير حكومتهام منطقه را مدنظر دارد. اين تغييرات بر اساس ديدگاه و نگرش آمريكا و بر اساس ارزيابي آمريكا از منطقه گسترده خاورميانه انجام خواهد شد كه يك شيوه واحد و بدون اختلاف است.
به گزارش مهر به نقل از الحيات، تحليلگران سياسي اين طرح را تحميل الگوها و ارزش هاي آمريكا به شكل پدر سالارانه بر خاورميانه تعبير كرده اند.
در لابلاي طرح آمريكايي خاورميانه بزرگ، خطر حقيقي با توجه به پيچيدگي اوضاع در كشورهاي منطقه وجود دارد كه روند اصلاحات در سايه وضعيت پيچيده و حساس در اين كشورها آغاز شده است.
در اين برنامه،هيچ اشاره اي به موافقت منطقه خاورميانه با طرح مورد نظر آمريكا نشده است لذا تحليلگران نسبت به موفقيت اين طرح بدون حل مناقشه اعراب و اسراييل و در سايه نبود امنيت و ثبات در عراق ابراز ترديد كرده و سوالاتي را نيز مطرح كرده اند.
طرح آمريكا به اين اشاره مي كند كه كشورهاي گروه هشت به يك پيمان سياسي براي حفظ منافعي كه دولت آمريكا آن را منافع مشترك بيان كرده، تبديل مي شوند.
آمريكا براي تهيه طرح خود، حتي مشورت قبلي هم با اين كشورها انجام نداده است.
يك كارشناس اروپايي مي گويد اروپا كه با جنگ بر ضد عراق مخالفت كرد، مجبور مي شود در مشاركت مبهمي وارد شود كه كشورهاي گروه هشت را به ابزاري براي سلطه جوئي كامل آمريكا بر اروپا تبديل خواهد كرد، اروپايي كه گاهي اوقات كشورهاي عربي آن را جايگزيني براي سياست غير قابل قبول آمريكا درخاورميانه مي دانند.
طرح آمريكا به گزارش سال 2002 و 2003 برنامه توسعه سازمان ملل متحد در مورد جهان عرب استناد مي كند اما آنچه كه مد نظر و مناسب اهدافش است را گزينش مي كند و با وجود اينكه گزارش برنامه توسعه به اين مطلب اشاره مي كند اشغالگري اسراييل مانع اساسي بر سر راه توسعه در جهان عرب است اما در طرح آمريكايي نامي از اين مناقشه و اسراييل به ميان نيامده است.
و به رغم اينكه گزارش برنامه توسعه مختص جهان عرب است اما طرح آمريكا خاورميانه را منطقه ممتد از مغرب تا پاكستان معرفي كرده كه شامل افغانستان و تركيه ، ايران و اسراييل نير مي باشد.
تحليلگران معتقدند كه طرح آمريكا تمام اين كشورها را مشابه هم مي داند و اصلاحات مورد نظر خود را امكان اجرا به شكل واحد مي داند درحالي كه در تمام اين كشورها به جز رژيم اسراييل، اسلام آنها را به هم مرتبط كرده و ويژگي هاي متفاوت از يكديگر دارند.
طرح و نقشه جديد آمريكا براي خاورميانه اولويت هاي مشترك براي اصلاحات مورد نظر آمريكا را در سه جهت خلاصه كرده است 1- تشويق دموكراسي و حكومت شايسته (از نظرآمريكا) 2- ايجاد جامعه شناخته شده و مدني 3- گسترش فرصت هاي اقتصادي .
در زمينه تشويق دمكراسي بر تصميم گيري براي انتخابات آزاد، تقويت نقش پارلمان ها ، افزايش مشاركت زنان در حيات سياسي و مدني، كمك قانوني به مردم عادي، دست به كار شدن از طريق رسانه هاي مستقل، مبارزه با فساد، آزادي فعاليت سازمان هاي جامعه مدني و تقويت حمايت مالي و فني مد نظر آمريكا است.
در مورد جهت گيري دوم طرح آمريكا يعني ايجاد جامعه شناخته شده و مدني ، انجام تعليم اساسي با هدف محو بي سوادي ، اصلاح در شيوه هاي آموزشي،آموزش اينترنت و تدريس اداره كارها.
اما در مورد جهت گيري سوم طرح آمريكا يعني گسترش فرصت هاي اقتصادي بر تصميم به حمايت مالي از رشد اقتصادي از طريق دادن وام  براي  طرح هاي كوچك و موسسه مالي خاورميانه بزرگ و بانك توسعه خاورميانه بزرگ ،اجراي طرح هاي اصلاحات با هدف كاهش كنترل و سيطره حكومت بر خدمات مالي،پيوستن به سازمان تجارت جهاني ، ايجاد مناطق تجاري و مناطق نظارت بر كارهاي اقتصادي و ...اشاره شده است.

کد خبر 58632

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha