افشارزاده : هيچ كس بهتر از دادكان نمي تواند به مايلي كهن كمك كند

تنها 6 ماه ديگر تا نبردگاه بزرگ المپيك 2004 آتن زمان باقي است . ورزش كشور در مرحله پيش از المپيك روزهاي حساس و پرالتهابي را سپري مي كند و مديران ورزش ما تمام برنامه ها و فعاليت هاي خود را در جهت حضور پربار در اين رويداد عظيم سازماندهي كرده اند .

بي شك يكي از چهره هاي فعال و پرتلاش عرصه ورزش كشور كه اين روزها مسئوليت سنگيني در هماهنگي ، برنامه ريزي ، تداركات ، پشتيباني و اعزام تيمهاي ورزشي را برعهده دارد ، بهرام افشارزاده دبيركل كميته ملي المپيك است . گروه ورزشي "مهر" با او پيرامون وضعيت ورزش ايران در فاصله 6 ماه مانده به عظيم ترين رويداد ورزشي جهان گفتگوي مفصلي ترتيب داده است كه ماحصل آن را مي خوانيد :
*سال 82 ، سال دشوار و پرمشغله اي براي كميته ملي المپيك بود . تشكيل و برگزاري اردوها و ديدارهاي تداركاتي ، اعزام تيم ها ، شركت در مسابقات ورودي المپيك ، تهيه بودجه و تداركات مناسب و... عمده ترين وظايفي است كه اين كميته در مدت زمان باقي مانده تا المپيك برعهده دارد .در روزهاي پاياني سال ، چه ارزيابي از سالي كه گذشت داريد ؟
بايد اعتراف كنم امسال ، سال سنگيني را پشت سر گذاشتيم . از اولين روزهاي فروردين امسال برنامه هاي اردويي و اعزامي ما آغاز شد . تمام هدف ما اين بود برنامه هايي كه فدراسيون ها تنظيم كردند را بدون كم و كاست انجام دهيم تا از يك طرف حداكثر سهميه هاي ورودي المپيك را كسب كنيم و از طرف ديگر متهم به كم كاري و كارشكني نشويم . خوشبختانه با تمام كمبودها و مشكلات اعتباري به لحاظ نتيجه گيري توانستيم سال پرباري را سپري كنيم بطوري كه تا پايان دي ماه براي 3978 ورزشكار ، 179 مرحله اردو برگزار كرديم و در 11 رشته سهميه المپيك كسب كرديم كه مطمئنا سال آينده چند رشته ديگر هم به اين تعداد اضافه خواهد شد .
* معتقديد اگر مشكلات اعتباري نداشتيد ، مي توانستيم اردوها و امكانات بهتري داشته باشيم و در نتيجه تعداد نفرات المپيكي مان مي توانست بيشتر از اين باشد ؟
ببينيد امسال رقمي در حدود 2 ميليارد تومان از بودجه اختصاصي به كميته المپيك در اختيار ما قرار نگرفت . من هيچ توجيه منطقي براي اين عدم تخصيص پيدا نكردم . اين در شرايطي بود كه تمام حساسيت كار و موفقيت ما در المپيك به عملكرد ما پيش از المپيك بر مي گردد . ما سال آينده فقط اعزام تيمها به المپيك را در پيش داريم ولي همواره مرحله پيش از المپيك است كه به لحاظ كسب سهميه و آماده سازي تيمها اهميت دارد . ما اساس برنامه هاي المپيك را طبق كل بودجه تنظيم كرده بوديم و زماني كه متوجه شديم چنين مبلغي در اختيار ما قرار نمي گيرد ناچار شديم با صرفه جويي در اردوها و اولويت بندي اعزام ها خودمان را با شرايط جديد هماهنگ كنيم و اين امر تا حد زيادي ما را از ناحيه فدراسيون ها كه خواستار اجراي برنامه هايشان بودند تحت فشار قرار داد . با اين همه مي توانم ادعا كنم كه تمام برنامه هايي كه فدراسيون ها داشتند را با تمام سختي و محدويت امكانات انجام داديم و نتايج خوبي هم بدست آورديم .
* اعتقاد داريد اگر بودجه 2 ميلياردي كميته المپيك كسر نمي شد ، اين امكان بود كه نتايج بهتر و سهميه هاي بيشتري كسب كنيد ؟
دقيقا ، ما اگر انتظار داريم در آتن بهتر از سيدني نتيجه بگيريم بايد به همان اندازه بودجه و امكانات مان را افزايش دهيم . امروز مدال المپيك براي بسياري از كشورها ميلياردها دلار ارزش دارد و دولتها حاضرند بهاي آن را هم بپردازند . ما بايد بپذيريم كه المپيك يك نبردگاه سنگين است كه همه براي كسب مدال در آن شركت مي كنند و هر كشوري كه امكانات و شرايط بهتري براي قهرمانانش فراهم كرده باشد در المپيك مدال مي گيرد . طبيعي است كه با امكانات بهتر ، نتايج ما مناسب تر از اين مي بود .
*در المپيك سيدني سه طلا و يك برنز ماحصل كاروان 38 نفره ورزش ايران بود . با شرايط موجود چقدر اميدواريد تا در آتن تعداد مدالهاي ما افزايش پيدا كند ؟
بازي هاي المپيك را نمي شود با هيچكدام از مسابقات منطقه اي و قاره اي مقايسه كرد . دنيا به المپيك رويكرد ويژه اي دارد . امروز حتي كسب مدال در المپيك جنبه هاي سياسي و استراتژيك پيدا كرده است . كشورها به آساني حاضر به از دست دادن مدال المپيك نيستند . بسياري از قهرمانان از سالها پيش براي رسيدن به مدال تلاش خود را آغاز كردند و تمام امكانات علمي و آزمايشگاهي خود را براي بالا بردن توان و ظرفيت هاي فني شان بكار گرفتند . حتي برخي ورزشكاران تحت مراقبت هاي ويژه قرار گرفتند تا تمركز و آمادگي هاي لازم را كسب كنند . اينها همه اهميت المپيك را نشان مي دهد . در اين نبردگاه عظيم كه هر چهار سال يكبار برگزار مي شود ، 203 كشور به صحنه مي آيند و همه آنها هم براي مدال مي آيند . ما بايد مطابق امكانات مان از قهرمانان مان انتظار داشته باشيم . البته بنده آمادگي تيم ها و شرايط اردو ها را ضعيف تر از سيدني نمي بينم . معتقدم قهرمانان ما رشد داشتند و در برخي رشته ها از شرايط بهتري نسبت به چهار سال قبل برخوردارند . شايد تغيير در برخي فدراسيون ها يكسري تاثيرات منفي در روند كار گذاشته باشد اما برآيند كلي حكايت از پيشرفت قهرمانان دارد . ما امسال مطمئنا به دنبال مدال هاي بيشتر هستيم . تكواندو ، جودو ، كاراته ، كشتي و وزنه برداري اميد هاي اول ما هستند . در آتن در هيچيك از اين رشته ها از پيش باخته نيستيم . به نظر من بايد بيشتر به لحاظ روحي و انگيزشي روي قهرمانان مان كار كنيم و انگيزه هاي لازم را در آنها بوجود بياوريم .
*به اميد هاي ورزش ايران در المپيك اشاره كرديد . اين رشته ها تاكنون چه وضعيتي از نظر كسب سهميه هاي ورودي المپيك دارند ؟
تاكنون 23 ورزشكار ما حضورشان در المپيك آتن قطعي شده است . كشتي آزاد و وزنه برداري تنها رشته هايي هستند كه با كسب 6 و 7 سهميه تمام سهميه هاي لازم را بدست آوردند . بعد از اين دو تيم جودو با 5 سهميه بيشترين سهميه را در اختيار دارد و براي يك سهميه ديگر تلاش مي كند . كشتي فرنگي ( 1 سهميه ) ، تكواندو ( 1 سهميه ) ، دوچرخه سواري ( 2 سهميه ) و دو و ميداني ( 1 سهميه ) ديگر تيم هاي صاحب سهميه هستند كه براي كسب سهميه هاي بيشتر تلاش مي كنند . علاوه بر اين رشته ها تكواندو بانوان ، فوتبال ، واليبال ، بوكس ، شنا و تيراندازي بانوان هم مي توانند به المپيك صعود كنند كه بايد در تورنمنت ها و مسابقات انتخابي حضور يابند كه در صورت قطعي شدن حضور اين رشته ها تصور مي كنم در المپيك آتن بزرگترين كاروان ورزشي ايران را در تاريخ المپيك ها داشته باشيم .
* به نظر مي رسد وزنه برداري و رضا زاده همچنان شانس مسلم كشورمان براي كسب مدال باشند . روي رضا زاده تا چه اندازه سرمايه گذاري كرديد ؟
خوشبختانه فدراسيون وزنه برداري يكي از بي سر و صداترين و در عين حال فعال ترين فدراسيون هاي كشور است . اين تيم بعد از مسابقات كانادا با جديت اردوهاي آمادگي خود را دنبال كرده و همانطور كه شما گفتيد روي مدال هاي اين تيم حساب جداگانه اي بازكرده ايم . رضا زاده اميد اصلي ما براي مدال طلاي المپيك است . او در ورزش دنيا يك استثنا به حساب مي آيد كه با تمرينات منظم و حفظ آمادگي هايش در چند سال اخير براي كشور افتخار آفريني كرده است . در صدديم تا رضازاده را همچنان با انگيزه و قدرتمند در آوردگاه المپيك ببينيم ضمن اينكه روي ساير قهرمانان وزنه برداري هم اميد زيادي داريم و با اردوهاي مناسب در صدديم تا در اين رشته به حداكثر مدال هاي المپيك دست پيدا كنيم . بعد از وزنه برداري ، كشتي با توجه به تعداد شركت كننده از بيشترين بخت كسب مدال برخوردار است .
* چندي پيش سرمربي تيم كشتي آزاد از وضعيت آمادگي تيم و اردو هاي آمادگي اعلام نارضايتي كرد ؟
تصور نمي كنم شرايط به گونه اي كه ايشان مطرح كردند باشد . ما بهترين شرايط تغذيه اي را براي كشتي گيران فراهم كرديم . اين حرف ها ديگر كفران نعمت است . شايد بعضي اوقات كمبودهايي وجود داشته ولي مطمئنم مشكلات بسرعت بر طرف شده و كار در حد مطلوبي ادامه پيدا كرده است . متاسفانه بعضي ها تنها بدنبال بزرگ كردن مسائل كوچك هستند و اينكه تا كمبودي ديدند آن را به رسانه هاي گروهي بكشانند و حاشيه درست كنند .
* وضعيت كشتي ايران را درحال حاضر چطور مي بينيد ؟
كشتي ايران در المپيك جايگاه ويژه اي دارد . تمام تيمها روي كشتي ايران حساب مي كنند . بعد از روي كارآمدن آقاي طالقاني همه برنامه ها بر روي موفقيت در المپيك متمركز شده است . ايشان هم انصافا تلاش خوبي براي ايجاد وفاق و همدلي در جامعه كشتي داشتند و امروز كشتي در فضايي آرام به كارش ادامه مي دهد . آقاي برزگر هرچند دير كار خودش را شروع كرد ولي در همين مدت كوتاه توانسته است انسجام و هماهنگي خوبي در تيم ايجاد كند و به نظر من  با هدايت ايشان مي توانيم در المپيك موفق باشيم و اگر اتفاق غير منتظره اي رخ ندهد ، حتي طبق وعده آقاي طالقاني روي سكوي قهرماني المپيك بايستيم .
* تصور نمي كنيدهنوز انسجام يك تيم قهرمان المپيك در كشتي ما بوجود نيامده است ؟
به نظر من اگر از كشتي حمايت هاي لازم صورت بگيرد به اندازه وزنه برداري شانس كسب مدال دارد . در اين راه وظيفه ما مسئولين بيشتر است . نبايد در فاصله باقي مانده تا المپيك تيم را رها كنيم و از ورزشكار دور شويم . بايد به مشكلات قهرمانان رسيدگي كرد تا آنها با فراغ بال و تمركز بيشتري در تمرينات شركت كنند . من اعتقاد دارم حفظ آرامش در شرايط كنوني رمز موفقيت كشتي ما در المپيك است .
* بعد از كشتي و وزنه برداري ، رشته هاي رزمي از پتانسيل خوبي براي كسب مدال برخوردارند . بويژه اينكه تمام قهرمانان ما در سطح دنيا مطرحند و از تجربه بالايي برخوردارند ؟
دقيقا ، رشته هاي رزمي ما در سالهاي اخير رشد خوبي داشتند و به لحاظ مدال آوري بي رقيب بودند . در المپيك سيدني هادي ساعي تا مدال برنز المپيك پيش رفت و مطمئنم در آتن مدال هاي ما خوش رنگ تر خواهد بود . ما آماده ايم تا تمام امكانات لازم را براي حضور پرقدرت هر سه رشته جودو ، كاراته و تكواندو را در بازي هاي المپيك آتن فراهم كنيم تا شاهد افتخار آفريني اين رشته ها در مهمترين آوردگاه ورزشي دنيا باشيم .
*فوتبال به لحاظ اقبال عمومي و اينكه 28 سال است از راهيابي به المپيك دور مانده است توجه و حساسيت خاصي نزد مردم و مسئولين برخوردار است . شرايط تيم المپيك را چطور ارزيابي مي كنيد ؟
به نظر من آقاي دادكان برنامه مدوني براي المپيك آغاز كرده و تاكنون نيز در بازي هاي تداركاتي عملكرد بسيار اميدوار كننده اي داشته است . البته اعتقاد دارم ايشان در گزينش سرمربي تيم اميد بايد زودتر از اينها اقدام مي كرد . كادر فني اين تيم بايد از يكسال پيش مشخص مي شد و بازيكنان حداقل هفته اي يك جلسه دور هم جمع مي شدند و كنار يكديگر تمرين مي كردند . بهرحال مربيان اين تيم در فرصت 18 روز باقي مانده بايد نهايت تلاش خود را بكار بگيرند و در فضايي آرام و بدور از تنش زمينه صعود تيم از اين گروه را فراهم كنند .
* مدتي بحث حضور مشاوران و مربيان ديگري در كنار مايلي كهن مطرح بود . اين بحث به كجا انجاميد ؟
زمان براي اينگونه تغييرات گذشته است . تنها در اين مدت بايد به تقويت و بازسازي تيم پرداخت تا مجموعه اميد حركت روانتري داشته باشد . اگر قرار است شيوه بازي اين تيم تغيير كند بايد با نظر كارشناسان و مربيان ليگ صورت بگيرد . به نظر من هيچ كس بهتر از خود دادكان نمي تواند به مايلي كهن كمك كند و به او مشاوره بدهد . در پوسان حضور مداوم و موثر دادكان يكي از عوامل موفقيت تيم اميد بود . در اين مرحله حساس آقاي دادكان بايد بطور پيوسته در كنار تيم باشد و حتي به عنوان سرپرست براي تقويت روحيه و افزايش ضريب فني تيم به كادر فني كمك كند .
*به اعقاد بسياري از كارشناسان يكي از عمده ترين دلايل ناكامي تيم هاي اميد كشورمان در دوره هاي گذشته بروز مسائل حاشيه اي در اين تيم ها بوده كه از درون به تيم هاي ما ضربه زده است . چه تدابيري داريد تا اينبار چنين مسائلي به تيم اميد لطمه نزند ؟
به نظر من امروز تيم اميد بيش از هر زماني به آرامش نياز دارد . مسئولين و منديران ما بايد ملي فكر كنند . به اندازه كافي اردوها و برنامه هاي تيم اميد دير آغاز شده است . ديگر نبايد با برخي مسائل حاشيه اي به مشكلات دامن زد . ما در بحراني ترين زمان قرار گرفتيم . چنين برخوردهايي بيش از همه به جامعه ورزش لطمه مي زند و حرمت ها را از بين مي برد . اين مسابقات زود گذر است . ما نبايد ورزشكار را قرباني منافع شخصي كنيم . امروز همه بايد با دوستي و رفاقت براي هدف مشترك كه همانا رسيدن به المپيك است گام برداريم .
*حريفان ايران را در گروه مقدماتي كه به گروه مرگ موسوم است را چطور ارزيابي مي كنيد ؟
ما با سه تيم شرق آسيا همگروه هستيم كه كره و چين سخت ترين حريفان ما به شمار مي روند . تيم اميد در بازيهاي پوسان ، كره را در خاك خودش شكست داد و تصور نمي كنم تيم چين قوي تر از ژاپن باشد . تيم المپيك در ديدارهاي تداركاتي تابحال عملكرد موفقي داشته و نشان داده كه مي تواند تيم برتر گروه خود باشد . در حال حاضر بازيكنان استثنايي در تيم اميد حضور دارند كه همگي تجربه حضور چند ساله در ليگ برتر را دارند . اگر اين تيم تحت تاثير مسائل حاشيه اي قرار نگيرد و بازيكنان اميد ارزش حضور در ميعادگاهي بزرگ چون المپيك كه رسيدن به آن آرزوي هر قهرماني است را بدانند اين جوانها مي توانند آرزوي 28 ساله ايران را برآورده كنند و روز 23 ارديبهشت جشن صعود ملي برگزار كنيم .
* در بازيهاي مقدماتي جام جهاني 98 فرانسه و در شرايطي كه تيم ملي در آستانه صعود به اين مسابقات قرار داشت مسائلي بروز كرد كه به ناكامي تيم ملي مقابل قطر و بدنبال آن راهيابي تيم ملي به بازي پلي اف منجر شد . در بروز اين ناكامي خيلي ها سخت گيري ها و تند روي هاي مايلي كهن را عامل اصلي مي دانستند . چه تضميني وجود دارد كه دوباره چنين مسائلي تكرار نشود ؟
من اعتقاد دارم مايلي كهن نسبت به آن سالها تفاوت هاي زيادي كرده و به پختگي ، متانت و خودباوري بيشتري رسيده است . او امروز در موقعيت خطيري قرار دارد و وظيفه اي كه فدراسيون فوتبال به ايشان محمول كرده ، بسيار سنگين است . او بايد گنجايش چنين مسئوليت دشواري را داشته باشد . بهرحال برخي جريانات دنبال اين هستند كه اجازه ندهند او در آرامش كار كند و خود او هم نبايد بهانه چنين تحريكاتي را به فرصت طلبان بدهد . به نظر من در مدت باقي مانده او بايد كمتر بدنبال موضع گيري در برابر رسانه هاي گروهي باشد و در محيطي آرام تنها روي تيمش تمركز كند .

                                                                                                                                 گفت وگو: ناصر تقي پور  
 

کد خبر 58639

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha