بوروكراسي اداري مانع از رسيدن كمكهاي مردم به  زلزله زدگان شده است

رئيس شوراي اسلامي شهر بم گفت: گروههاي متعددي از مردم و سازمانهاي غير دولتي كمكهاي خود را به شهر بم ارسال كرده اند اما بوروكراسي پر پيچ خم اداري مانع از رسيدن كمكهاي آنان به دست آسيب ديد گان مي شود .

دكتر اسماعيلي در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي مهر افزود : مراجع متعدد تصميم گيري و بوروكراسي سنگين اداري باعث شده  مقدار زيادي از  كمكهاي ارسال شده به دست مردم بم نرسد و علت آن شايد اين باشد كه برخي مسئولان نمي خواهند شرايط وخيم و ناگوار مردم بم را بپذيرند و تصور مي كنند اوضاع كاملا رو به راه است .

وي ادامه داد: بر خوردهاي قيم مآبانه برخي مسئولان و تصميم گيري هاي سليقه اي و حاكم نبودن قانون مشكلات بازماندگان زلزله  بم را با وجود كمكهاي قابل توجه دولت، مردم و خارجيان بيشتر كرده است اين در حالي است كه به  نظر مي رسد عده اي در فكر  سوء استفاده از شرايط به وجود آمده هستند .

وي گفت : بازماندگان حادثه بم اكنون در شرايط نامناسب روحي قرار دارند و بيكاري و نبود شغل مناسب بر ناراحتي هاي آنها دامن مي زند بنابراين بايد هر چه زودتر كار بازسازي شهر بم آغاز شود و جوانان و مردم بم نيز در كار بازسازي آن مشاركت داشته باشند تا ضمن اشتغال فكري ، اميد به زندگي نيز در  آنها افزايش يابد .

رئيس شوراي اسلامي شهر يم همچنين گفت : بازسازي شهر بم بايد با نظر خواهي و  حضور خود مردم بم بازسازي و ساخته شود و طراحي برنامه هاي جامع توسط برنامه ريزان غير بومي با مشكلات زيادي مواجه مي شود و كارايي لازم را نخواهد داشت .

وي اضافه كرد : درحال حاضر عده اي كارشناس در تهران بدون آنكه از شرايط محيطي ومسائل ومشكلات مردم بم آگاهي داشته باشند به برنامه ريزي و طراحي نظام شهري جديد براي بم مشغول هستند ،  در حالي  كه هيچ اطلاعي از فرهنگ بومي ، تعلقات روحي و سبك زندگي مردم اين شهر ندارند .

وي ادامه داد : نظر خواهي از مردم شهر در مورد آينده و خواسته هاي آنان كار مشكلي نيست و به راحتي مي توان خواسته ها و نظرات مردمي كه پس ازحادثه زلزله زنده مانده اند و اكنون در چادرهاي امدادي زندگي مي كنند را جستجو كرد و سپس  بر اساس نظرات مردمي كه قرار است در اين شهر زندگي كنند به برنامه ريزي  اقدام كرد .

رئيس شوراي اسلامي شهر بم اضافه كرد : به زودي با آمدن فصل بهار هواي شهر بم به شدت گرم مي شود به طوري كه سكونت درچادرهاي امدادي كاملا غير ممكن  خواهد بود بنابراين طولاني شدن زمان بازسازي علاوه بر افزايش مشكلات روحي و عصبي  شدن مردم شرايط زيست آنها را سختتر مي كند .

وي همچنين گفت : هنوز آمار دقيق از دست رفتگان زلزله بم به دست نيامده است زيرا بسياري از كشته شدگان زلزله بم در شهرها و روستاهاي اطراف به خاك سپرده شده اند و هنوز اطلاعات جامعي در اين زمينه به دست نيامده است اما آنچه به نظر مي رسد اين است كه آمار دقيق كشته شدگان زلزله بم بيش از 50 هزار نفر است .

 

کد خبر 58707

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha