مدير عامل و عضو هيات مديره شركت تحقيق طراحي و توليد موتور ايران خودرو (ايپكو) از تلاش براي طراحي موتورهاي متناسب با شرايط آب و هوايي ايران در اين شركت خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، مهندس محمد زالي گفت: با توجه به اينكه اروپا از نظر ارتفاع از سطح دريا با كشورها تفاوت زيادي دارد، موتورهاي طراحي شده در اين كشورها با شرايط آب و هوايي و جغرافيايي ايران سازگار نيست و به همين منظور تمهيداتي در ارتباط با طراحي موتور و نحوه  عملكرد آن در شرايط جغرافيايي ايران انديشيده شده و كار آن آغاز شده است.
وي افزود: تاريخچه موتور درايران تاريخ مشخصي به عنوان طراحي موتورندارد و به همين منظور دستيابي به علم طراحي موتور و ايجاد رشته تخصصي در اين زمينه در مراكز علمي و تحقيقاتي كشور به عنوان يك ضرورت اجتناب ناپذير احساس شد.
وي ادامه داد: اولين گام براي طراحي موتور با تربيت بدني نيروي انساني متخصص در دانشگاههاي صنعتي كشور آغاز شد و در مرحله بعدي نيز از ارتباط بين مراكز علمي و دانشگاهها با مراكز تحقيقاتي خارج از كشور بود كه با همت مسئولان صنعت خودرو، دانشگاهيان و سازمان محيط زيست فراهم شد.
مدير عامل شركت ايپكو، استفاده از سوخت طبيعي  در اين نوع موتورها را از ويژگي هاي مهم در طراحي موتور هاي جديد عنوان كرد و گفت: با استفاده از سوخت طبيعي مي توان درصد بالاي آلودگي هوا و محيط زيست را كاهش داد.
مهندس زالي گفت: تا سال 1975 در طراحي از موتور از نيروي مكانيكي بيشتر استفاده مي شد اما از دهه 90 تاكنون با ورود انژكتور در سيستم موتورها ، الكترونيك جايگاه ويژه اي در طراحي موتور پيدا كرده است.
وي با اشاره به اينكه مركز تحقيق ، طراحي و توليد موتور ايران خودرو (ايپكو) بايد بتواند به عنوان يك مركز علمي ، تحقيقاتي تمام مراحل طراحي موتور با رعايت استانداردهاي بين المللي را داشته باشد، افزود: وجود انسانهاي توانمند در طراحي ، به كارگيري نرم افزارهاي لازم در طراحي موتور و وجود تجهيزات مناسب، كار آمد و همطراز با يك سطح قابل قبول دردنيا از مواردي است كه اين مركز به آن نياز دارد.
زالي همچنين به برگزاري سومين همايش بين المللي موتورهاي درون سوز كه در تاريخ 28 لغايت 30 بهمن ماه در كشور برگزار مي شود اشاره كرد و گفت: خوشبختانه اين همايش به سطح بسيار خوبي رسيد و سمت و سوي آن در جهت افزايش كيفيت كار طراحي موتور تدوين شده است.
وي با تاكيد بر اينكه سخنرانان كليدي اين همايش از روساي مراكز تحقيقاتي موتور در كشورهاي صاحب نام خارجي توليد كننده موتور خودرو هستند اظهار داشت:  مقالات اين همايش چه داخلي و چه خارجي ، بر اساس نياز كشور چيده شده و اميدواريم در جهت ارتقاي سطح علمي دانش طراحي و موتور در ايران موثر و مفيد باشد.
زالي همچنين موضوعات احتراقي و چگونگي سوختن در موتور، بكارگيري نوع سوخت و عملكرد سوختهايي مختلف و بكارگيري مواد مختلف در ساخت قطعات موتورها را از جمله موضوعات قابل طرح در اين همايش عنوان كرد.

کد خبر 58753

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha