مرتضي حاجي وزير آموزش و پرورش در ديدار با "منير پوچناكو" معاون فرهنگي دبير كل سازمان يونسكو گفت: برگزاري دوره هاي آموزشي براي معلماني كه در بم تدريس مي كنند الزامي است زيرا اين معلمان هم خودشان آسيب ديده اند و هم بايد با دانش آموزان آسيب ديده كار كنند.

به گزارش خبرگزاري "مهر" به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش مرتضي حاجي ضمن تاكيد بر احداث فضاهاي آموزشي افزود: بايد مدارس شبانه روزي در بم احداث شود تا بچه هايي كه پدر و مادرشان را از دست دادند در اين مدارس به تحصيل مشغول شوند، مشروط بر اينكه منابع مورد نياز در اختيار باشد.

وي با اشاره به اينكه در سال تحصيلي آينده دانش آموزاني كه در بم زندگي مي كنند مدرسه مناسب خواهند داشت ،  گفت: آموزشها را با گروههاي مشاوره و روانشناختي آغاز كرده ايم ولي هنوز آموزشها به معناي معمول جدي نيست چرا كه بعضي از معلمان 12- 10 نفر از اقوام نزديك خودرا از دست داده اند و رعايت روحيات آسيب ديده آنها ضروري است.

در اين ديدار "منير پوچناكو" معاون فرهنگي يونسكو نيز متذكر شد كه سازمان يونسكو در زمينه هاي آموزش - علوم و فرهنگ مي تواند با وزارت آموزش و پرورش همكاري داشته باشد و هم اكنون نيز دفتري در بم داير مي باشد كه در مورد مسايل آموزش ابتدايي و پايه و مقاطع بالاتر تحقيق و تلاش مي كند.

همچنين  به گفته وي سه كتاب با عناوين - آموزش در شرايط بحراني - نحوه جمع آوري كمك ها - آموزش كودكان بي سرپناه از طرف يونسكو در دست ترجمه مي باشد.

"پوچناكو" در خصوص جذب سرمايه و سرمايه گذاري خاطرنشان كرد: تاكنون 900 هزار دلار و از كشور ژاپن نيز 200 هزار دلار جذب سرمايه شده است .
بر اساس پيشنهاد دبير كل  سازمان يونسكو ، نمايشگاهي در پاريس ايجاد مي شود تا نمايي از اين حادثه در معرض ديد عموم به نمايش گذاشته شود از اين طريق هم سرمايه ها جذب شوند.

وي هدف از اين بازديد را تقويت ارتباطات و همكاري با وزارت آموزش و پرورش عنوان كرد و افزود: دبير كل سازمان يونسكو طي جلسه اي از من خواست تا به ايران سفر كنم و عزم و اراده يونسكو را با مسوولان اين كشور در زمينه هاي توانايي يونسكو براي همكاري اعلام كنم.
شايان ذكر است دفتر منطقه اي يونسكو در تهران ، بيانيه اي منتشر كرد مبني بر اينكه مدارس بم را بازسازي مي كند و به تبع آن ، كميته مشترك بين المللي متشكل از سازمان هاي بين المللي يونسكو و يونيسف ، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزيستي و نمايندگان سازمانهاي غيردولتي بين المللي امور مربوط به مدارس و آموزش را پيگيري مي نمايند.
همچنين اين كميته براي فرهنگيان آسيب ديده زلزله بم و رفع تالمات روحي آنها ، كارگاه آسيب هاي رواني - اجتماعي برگزار كرده است.

 

کد خبر 58807

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha