سخنگوي وزارت امور خارجه قطعنامه و موضعگيري پارلمان اروپايي در خصوص انتخابات مجلس را بدليل نداشتن درك درست از واقعيات و پيچيدگي هاي ايران و ناآگاهي از ساختار قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران دانست.

به گزارش خبرگزاري مهر، حميد رضا آصفي گفت : نيازي به توضيح نيست كه انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي يك مقوله صرفا داخلي بوده و هرگونه اقدامي كه شائبه مداخله در امور داخلي ايران را داشته باشد از سوي جمهوري اسلامي ايران مردود و غيرقابل اعتنا است.
سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: به پارلمان اروپايي توصيه مي كنيم كه سعي و وقت خود را بر روي رسيدگي به نقض فاحش هنجارهاي حقوق بشري در كشورهاي اروپايي و بي اعتنايي به حقوق اقليتها و بويژه مسلمان اروپايي متمركزكرده و از پرداختن به مسائلي كه هيچ گونه ارتباطي با آن نداشته خودداري كند.
آصفي تصريح كرد: متاسفيم كه اين نهاد سخنان و مواضع رياست جمهوري و رياست مجلس شوراي اسلامي را درك ننموده و با تحريف آن از كنار اين واقعيت مهم گذشته است كه مقامات دولت و نمايندگان مجلس ضمن مخالفت صريح با هرگونه مداخله خارجي تاكيد كرده اند كه مسائل انتخابات بايد در چارچوب رويه هاي داخلي حل و فصل شود.
سخنگوي وزارت امور خارجه اظهارداشت: تلاش براي خدشه داركردن اعتبار و مشروعيت انتخابات در ايران كمكي به وضع شكننده منطقه كه پارلمان اروپايي نيز خود به آن اذعان دارد نخواهد كرد مضافا اينكه انتقادات پارلمان از برگزاري انتخابات به عنوان گامي مهم در پيشبرد دموكراسي در ايران با ادعاهاي اين نهاد در اين زمينه حمايت از دموكراسي و حقوق بشر در تضاد مي باشد.
آصفي با تاكيد بر اينكه روند مردم سالاري ديني در ايران بر اساس قانون اساسي و مطابق با ملاك ها و فرهنگ و دين مردم ايران تنظيم گرديده و الگوهاي تحميلي تاثيري بر اين روند نمي گذارد گفت : توصيه ما به پارلمان اروپايي اين است كه به جاي روي آوردن به رويكردهاي تقابلي و مداخله جويانه و صدور قطعنامه در قبال مهمترين و موفقترين الگوي مردم سالاري در سطح منطقه كه موجب لطمه زدن به اعتماد متقابل و گمراهي مجموعه كشورها و نهادهاي اتحاديه اروپايي خواهد شد از طريق گفتگوي بيشتر با جمهوري اسلامي ايران شناخت خود را نسبت به زواياي گوناگون و پيچديگي هاي اين نظام مردم سالار ارتقاء دهد.

کد خبر 58829

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha