تاكنون بزرگداشتي كه شايسته شهيد چمران باشد برگزار نشده است

مهدي چمران در آستانه برگزاري مراسم بزرگداشت شهيد چمران ، و در جمع خبرنگاران ، بر بزرگي و قداست شهدا تأكيدكرد و گفت : لازم است فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ شهادت به درستي معرفي شود ، بي شك اگر فعاليت هاي لازم در اين زمينه صورت نگيرد تاريخ گذشته به فراموشي سپرده خواهد شد .

 

                                                                                

                    

مهندس مهدي چمران درآستانه سالگرد شهادت دكتر چمران  در گفتگو با خبرنگار فرهنگي خبرگزاري مهر ، بر ضرورت برگزاري با شكوه و شايسته بزرگداشت شخصيت هايي چون دكتر چمران اشاره كرد و گفت : برنامه هايي كه در بزرگداشت اين شهيد بزرگوار انجام مي شود در خور شأن ومقام والاي  آن عزيز نيست . 
وي با اشاره به لزوم توجه هر چه بيشتر و بهتر به شهدا و ارزشهاي والاي فداكاري ها و جانفشاني هاي آنان تأكيد كرد : آنچه امروز به عنوان مراسم بزرگداشت براي شهيدي چون چمران برگزار مي شود به عقيده من چندان شايسته و مناسب نيست و بايد با يك عزم و حركت ملي كمبودهاي گذشته را جبران كرد  .
مهندس  چمران ، هشت سال دفاع مقدس را از حماسه هاي تاريخ اعلام كرد و افزود :  بزرگترين و تاريخي ترين شهدا پس از صدر اسلام ، شهداي عزيز دفاع مقدس هستند .
وي تصريح كرد : بايد در نظر داشت شهدا بي اندازه بزرگ هستند و هيج نيازي به بزرگداشت و تكريم ندارند اما آنچه برگزاري اين مراسم ها را ضروري مي سازد آشنا ساختن  نسل امروز جامعه با بزرگواراني چون شهيد چمران است .
مهندس چمران با ابراز تأسف از ميزان آشنايي نوجوانان و جوانان با شهيد چمران اظهار داشت : به دليل نداشتن برنامه هاي منسجم و قوي اين شهيد آنچنان كه شايسته است به نسل جوان معرفي نشده ، با اين وجود، اين قشر از جامعه شهيد چمران را دوست
دارند .
وي در ادامه افزود : ملت ايران داراي نسلي با ريشه ، با  فرهنگ و با هويتي ارزنده است و هشت سال دفاع مقدس اين ارزشها را غنا بخشيده است .
مهندس چمران تاكيد كرد : در مورد  شخصيت هايي چون دكتر چمران ، از سوي سازمان هاي مربوط بسيار قصور شده است . بايد توجه داشت معرفي جامع و كامل اين شخصيت به نسل امروز مي تواند الگويي مناسب براي آنان باشد و از گرايش اين قشر به الگوهاي نامتجانس جلوگيري خواهد كرد .

                                                                            

                                                                    

وي در ادامه تصريح كرد : به منظور تبيين ويژگي هاي علمي و فرهنگي شهيد چمران ، الگو سازي از شخصيت اين شهيد براي جوانان ايران اسلامي و همچنين تبيين افكار و انديشه هاي مبارزاتي شهيد در آمريكا ، لبنان و فلسطين امسال نيز چون سالهاي گذشته برنامه هاي ويژه اي پيش بيني شده است .
مهندس چمران  اظهار داشت :  برنامه ها از 29 خرداد ماه با دعاي كميل در محل شهادت دكتر چمران  در دهلاويه آغاز مي شود كه اين مراسم به طور مستقيم از شبكه 3 و 5 پخش خواهد شد . از ديگربرنامه هاي بزرگداشت  ، دعاي ندبه در بهشت زهرا  و يك سخنراني كوتاه قبل از خطبه هاي نماز جمعه 30 خرداد ماه است  است . همچنين امسال برنامه ويژه اي شامل سخنراني وقرائت دست نوشته هاي شهيد در حسينيه ارشاد داريم كه 31 خرداد ماه از ساعت 17 تا 19 برگزار مي شود  .
وي افزود: در ساوه ،  شهر كرد قم ، كاشان ، فارس و ... نيز برنامه هايي برگزار خواهد شد .
چمران در پايان از تهيه يك لوح فشرده شامل عكس ، زندگي نامه ، نقاشي هاي شهيد ، دست نوشته ها و سخنراني هاي  شهيد چمران خبر داد .
گفتني است شهيد دكتر چمران  سال 1311 در تهران متولد و در سال 1337 با استفاده از بورس تحصيل به آمريكا رفت و با ممتاز ترين درجه علمي موفق به اخذ دكتراي الكترونيك و فيزيك پلاسما شد . وي  1342  به مصر واز آنجا به لبنان رفت.  پس از پيروزي انقلاب اسلامي به وطن بازگشت و سپاه پاسداران را تشكيل داد و با آغاز جنگ  در كردستان ، سوسنگرد ؛ خوزستان و ساير مناطق جنگي حاضر شد و با رهبري هاي انديشمندانه خود موجبات پيروزي هاي بسياري را فراهم آورد و سر انجام   31 خرداد ماه 1360 در منطقه دهلاويه خوزستان به شهادت رسيد .

 

کد خبر 5883

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =