نشريه المنار فاش كرد كه فرانسه طرح صلحي را براي حل مناقشه سوريه و رژيم صهيونيستي آماده مي كند كه بر اساس آن ضمن حل موضوع گروه هاي فلسطيني و حزب الله، منطقه استراتژيك جولان به منطقه تجاري و توريستي مشترك تبديل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، در طرح صلح فرانسه، استقرار نيروهاي امنيتي آمريكا و اروپا در منطقه جولان و نيز بسته شدن پرونده سلاح و تروريسم درج شده است.
بر اساس جزئيات طرح فرانسه، يك جدول زمان بندي شده براي عمليات مذاكره ميان دمشق و تل آويو با هدف دستيابي به صلح درج شده است و بر اساس طرح صلح فرانسه، ژوئن سال 2005 موعد نهائي امضاي معاهده صلح ميان سوريه و اسراييل تعيين شده است.
طرح فرانسه دربرگيرنده راه حل هايي است كه طرفين را متقاعد مي كند و اين راه حل ها براي مسائل مربوط به سلاح غير متعارف، موضوع موسوم به حمايت سوريه از تروريسم، مرزهاي شمالي ميان لبنان و اسراييل، مساله حزب الله و نيز مساله بلندي هاي جولان كه حساس ترين و جنجال برانگيز ترين مسائل فيمابين است.
بر اساس اين طرح، يك تيم ويژه اروپايي و آمريكايي براي پايان دادن پرونده سلاح هاي كشتار جمعي سوريه به همان سبكي كه با ليبي رفتار شد، به دمشق اعزام خواهد شد و به دمشق تعهد داده خواهد شد در صورتي كه مانند ليبي از برنامه سلاح هاي خود دست بكشد تحت تعقيب قرار نخواهد گرفت.
تيم اروپايي و آمريكايي همچنين موضوع ،  پايان يافتن روابط سوريه با سازمان هاي مسلح مانند حزب الله و گروه هاي فلسطيني را پيگيري خواهد كرد تا از بستن آن به شكل كامل مطمئن شوند و اين گام هاي ابتدائي به اعتقاد منابع فرانسوي منجر به  لغو قانون تحريم سوريه از سوي آمريكا و گشوده شدن روزنه اي براي گسترش روابط ميان واشنگتن و دمشق خواهد شد.
منابع ديپلماتيك فرانسوي معتقدند كه بستن اين دو پرونده يعني اينكه دمشق گام هاي خود را براي سوار شدن بر اولين واگن قطار صلح با اسراييل برداشته است، زيرا بستن اين پرونده هاي به مثابه گام هاي آرام براي اعتماد سازي با طرف اسراييلي است و اين چنين مرحله اول طرح صلح فرانسه به پايان مي رسد.
مرحله دوم طرح صلح فرانسه كه حساس تر است در برگيرنده راه حلي براي كنترل مرزها ميان لبنان و اسراييل و  موضوع بلندي هاي جولان است.
پاريس براي حل مساله جولان، يك راه حل جادويي بنا به توصيف منابع فرانسوي در نظر گرفته است.
بر اساس راه حل فرانسه، بلندي هاي جولان به منطقه توريستي سياحتي مشترك و منطقه تجاري آزاد مشترك تبديل خواهد شد و اداره آن به صورت مشترك و تحت نظارت آمريكا و اروپا باشد و اتحاديه اروپا و آمريكا از طرح هاي اين منطقه حمايت خواهند كرده و و تمام طرح ها را از ماليات معاف مي كنند.
بر اساس طرح فرانسه، منطقه جولان سوريه به منطقه عاري از سلاح تبديل شده و مسووليت امنيت به نيروي مشترك آمريكايي اروپايي واگذار خواهد شد.
دو پايگاه اصلي بر نيروهاي آمريكايي و اروپايي در منطقه جولان ايجاد خواهد شد تا امنيت اين منطقه را تامين كنند و بعد از امضاي معاهده صلح ميان سوريه و اسراييل هزينه هاي جاري نيروهاي حافظ صلح آمريكا و اروپا را سوريه ، اسراييل، دولت هاي اروپايي و آمريكا تامين خواهند كرد.
به گفته منابع ديپلماتيك در صورت وجود اجماع اروپايي آمريكايي عربي در مورد طرح صلح فرانسه، امكان تحميل اين طرح بر طرفين سوري و اسراييلي وجود دارد.
دمشق پيشتر به يك مسول فرانسوي تاكيد كرده بود كه از هرگونه ميانجي گري پاريس با هدف دستيابي به صلح ميان اين كشور با اسراييل استقبال خواهد كرد.
طرح صلح فرانسه كه در وزارت امور خارجه اين كشور توسط يك تيم ويژه  با هدف فعال كردن روند مذاكرات صلح ميان سوريه و اسراييل در حال آماده شدن است، قرار است پايان ماه جاري ميلادي در سفر پنهاني فرستاده ويژه فرانسه به تل آويو و دمشق به مقامات طرفين ارائه شود.
دولت فرانسه براي آماده كردن طرح خود رايزني هايي با برخي كشورهاي اروپايي عربي و نيز آمريكا انجام داده است از جمله اين رايزني ها مي توان به ديدار مشاور ژاك شيراك و كوندوليزا رايس مشاور جرج بوش در امنيت ملي آمريكا اشاره كرد.
منابع مطلع، طرح فرانسه را در چارچوب تلاش هاي فرانسه براي همسويي با اسراييل و لابي يهودي در فرانسه به ويژه پس از اتهامات وارده به پاريس مبني بر افزايش موج يهودي ستيزي در فرانسه در سال هاي اخير توصيف كردند.

کد خبر 58830

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha