طالباني : شايد شوراي حكومت انتقالي قدرت را در ژوئن تحويل بگيرد

رهبر اتحاديه ميهني كردستان عراق پس از ديدار با آيت الله سيستاني مرجع شيعيان عراق پيش بيني كرد كه در صورت برگزار نشدن انتخابات و تشكيل نشدن مجمع انتقالي ، شوراي حكومت انتقالي عراق،قدرت را از اشغالگران تحويل بگيرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، جلال طالباني رهبر اتحاديه ميهني كردستان و عضو شوراي حكومت انتقالي عراق امروز با  آيت الله سيستاني مرجع شيعيان عراق ديدار كرد.
وي گفت: پيش بيني مي كنيم كه قدرت در موعد مقرر به عراقي ها منتقل شود كما اينكه احتمال مي دهيم شوراي حكومت انتقالي در صورتي كه انتخابات برگزار نشود و حكومت انتقالي هم تشكيل نشود، در 30 ژوئن (9 تير 83)قدرت را تحويل بگيرد.
طالباني پس از ديدار با آيت الله سيستاني اظهار داشت كه  آيت الله سيستاني نظرات مشخصي در مورد خواسته خود در برگزاري انتخابات ارائه نكرده است، اما از دمكراسي به شكل كامل سخن گفته است.
طالباني، نظر  آيت الله سيستاني را عين دمكراسي توصيف كرد.
طالباني به اين مطلب اشاره كرد كه اخضر ابراهيمي فرستاده كوفي عنان گفته است كه امكان برگزاري انتخابات در فاصله زماني 6 تا 8 ماه ميسر است .
به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، در حالي كه  آمريكايي ها مدعي هستند كه برگزاري انتخابات فراگير و دمكراتيك پيش از انتقال قدرت به عراقي ها در 30 ژوئن غير ممكن است اما مرجع شيعيان عراق برگزاري انتخابات فراگير را براي تشكيل مجمع انتقالي مورد تاكيد قرار داده است.
اين در حالي است كه در توافقنامه آمريكايي انتقال قدرت تنها به انتخابات محدود و غير فراگير اشاره شده و انتخابات فراگير به سال 2005 موكول شده است.
ابراهيمي پس از سفر به عراق با پيچيده خواندن برگزاري انتخابات اهميت انتخابات فراگير را مورد تاكيد قرار داد.

کد خبر 58952

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha