رامبد صدیف" در "نخستین قرار موسیقی " تجلیل شد

مراسم بزرگداشت "رامبد صدیف" در برنامه "نخستین قرار موسیقی" در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر،این مراسم با حضور شهرام ناظری، محمد بهشتی ، احمد محیط طباطبایی و دوستداران هنر موسیقی وبه همت کمیته موسیقی "ایکم"(سازمان جهانی حفظ میراث معنوی) بعد از ظهر دیروزبا استقبال کم فروغ اهالی هنر برگزار شد.

درآغاز وپس ازپخش تصاویری ازهنرمندان موسیقی که با آواز سید حسین طاهرزاده همراه بود اردشیرصالح پور- مسئول کمیته هنر ایکم- گفت برپایی نخستین جلسه قرار موسیقی به همت پیمان سلطانی بوده و اظهار امیدواری کرد که از این پس سازمان ایکم برای حفظ میراث معنوی قدم های شایسته تری بردارد.

در ادامه مدیر موزه آواها و نواهای شیراز به عنوان دومین سخنران به روی صحنه آمد و گفت : عرصه میراث معنوی موسیقی و اجزاء وابسته به آن ازغنی ترین و پربارترین بخش ها محسوب می شود مجموعه کمیته ایکم در سال 83 با همکاری میراث فرهنگی استان فارس افتتاح شد که بخشی از این مجموعه به موسیقی و آوا و نواها و بخشی دیگر از آن به آثار صوتی و بخش دیگر به آموزش موسیقی و تجهیزات وابسته به آن اختصاص دارد.

احمد محیط طباطبایی رئیس موسسه ایکم به عنوان سخنران بعدی با اشاره به کار گروه موسیقی و موزه های ایران گفت : سازمان بین المللی موزه ها "ایکم" در ایران حدود 10 سال پیش مجموع فعالیت های خود را از سر گرفت و مهمترین هدف این کمیته هم حفاظت و شناخت هویت میراث معنوی در حوزه های مختلف مانند میراث معنوی موسیقی ، میراث فرهنگی و هنرهای تجسمی است و موسیقی ایران به عنوان قدیمی ترین پدیده هنری در عین پیچیدگی راهی برای برقراری ارتباط میان انسان ها بوده است و وظیفه کمیته ایکم  حفظ میراث معنوی معرفی آثار به جا مانده از گذشته بوده است که این میراث به حوزه های مختلف موسیقایی چون موسیقی نواحی و مقامی ، موسیقی سنتی و موسیقی روز تعلق دارد .

وی درباره فعالیت های کار گروه موسیقی ایکم گفت : میراث جمع آوری شده کمیته ملی موزه موسیقی ایران از آغاز تا کنون هر نوع اسناد و مدارک ارزشمند هنرمندان موسقی که مربوط به هنر موسیقی و سازهای قدیمی است را جمع آوری کرده است.

پس از پایان صحبت های رئیس موسسه ایکم شهرام ناظری قبل از اهدای لوح تندیس با اشاره به فعالیت های رامبد صدیف گفت : برگزاری بزرگداشت برای رامبد صدیف حرکت بزرگی در جهت اعتلای فرهنگ موسیقی ایران است چراکه من علاوه بر آواز در موسیقی، استغنا و اخلاق را نیزاز او یاد گرفته ام و اگر نگاهی عمیق به موسیقی ایران داشته باشیم به خوبی متوجه می شویم که برخی از هنرمندان با وجود همه شهرت و هنری که دارند تاثیر عمیق و ریشه ای بر هنر موسیقی نگذاشته اند اما در مقابل برخی از هنرمندان در طول سال ها فعالیت خود گزیده گویی و نیک سیرتی را به کار می گیرد که علاوه بر هنرمندی آنها نوعی الگو سازی برای آیندگان به جا می گذارد و خوشبختانه باید متذکر شوم که رامبد صدیف از جمله هنرمندان ریشه داری است که تاثیر شگرفی بر آواز موسیقی ایران گذاشته است .

این خواننده درباره هنر آواز گفت : آواز ایران در طول تاریخ موسیقی با مشکلات و تغییرات بسیاری در لحن آوازی مواجه بوده است و اگر 150 سال آواز ایران  را بررسی کنیم متوجه می شویم لحن آواز حماسی در موسیقی ایران رفته رفته دستخوش تغیرات بسیاری شده است و زمانی که آواز قدما را بررسی می کنیم نوعی اقتدار و بزرگی را در صدای آنها می شنویم اما این لحن در طول تاریخ حالتی اتوکشیده و تزئینی تر به خود گرفته است و این مسئله به خصوص از 40 سال گذشته تا به امروز به خوبی احساس می شود.

وی در ادامه افزود : رامبد صدیف از جمله کسانی است که حامل و نگه دارنده این لحن حماسی بوده است و به جرات می گویم که ایشان سمبلی از آواز حماسی در موسیقی ایران است.

مراسم تجلیل از رامبد صدیف با حضور شهرام ناظری، محمد بهشتی و محیط طباطبایی انجام شد و این خواننده ضمن سپاس از برگزارکنندگان این بزرگداشت گفت : خوشحالم امروز در جمع شما هستم من به عنوان قطره کوچکی از دریای بی کران هنر موسیقی هستم که تمام زندگی خود ر ا در این راه صرف کرده ام و امیدوارم توانسته باشم قدم هایی هرچند کوچک در اعتلای آواز موسیقی ایران برداشته باشم.

پس از انجام مراسم اهدا جوایز،کیوان ساکت قطعاتی را به صورت بداهه نوازی سه تار اجرا کرد وسپس محمد بهشتی و پیمان سلطانی از برنامه های و اهداف آینده موسیقی ایکم و کارگروه موسیقی این موسسه فرهنگی سخن گفتند.   

لازم به ذکر است در این مراسم قرار بود علاوه بر تجلیل از رامبد صدیف و از فوزیه مجد به عنوان پژوهشگر نیز تجلیل شود اما این پژوهشگر در این برنامه شرکت نداشت.

کد خبر 593791

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =