زرشناس: به نظر هيدگر نهيليسم غفلت از " وجود " است

شهريار زرشناس در همايش "شناخت و نقد آرا و انديشه‌هاي مارتين هيدگر" بخش اول سخنراني خود را تحت عنوان « ما و هيدگر» ايراد كرد .

به گزارش خبرنگار گروه دين و انديشه ، شهريار زرشناس در بخش نخست سخنراني خود كه  عنوان كلي "ما و هيدگر" را داشت مباحث خود را به سه بخش تقسيم كرد :  (1) وضعيت انديشه در غرب از دوران رنسانس به بعد ،(2) جايگاه هيدگر و نسبت آن با انديشه غرب، و در بخش(3)  به تبيين نسبت "ما و هيدگر" پرداخته خواهد شد.

زرشناس دوران مدرنيته را به سه دوره كلي 1- تكوين و پيدايش ، 2- عصر روشنگري ، كه در آن مدرنيته اصلي ترين شاخص هاي فكري خود را نشان مي دهد ، و 3- دوران پست مدرن كه دوران افول مدرنيته است تقسيم نمود.

وي افزود : هيدگر در اواخر دوران سوم متولد شده و اولا اضطراب متافيزيك و فلسفه را ديده و ثانيا تلاش هوسرل براي غلبه بر اين اضطراب را درك كرده است . اما هيدگر به تدريج از هوسرل جدا مي شود. هيدگر دوم اگر چه ريشه در هيدگر اول دارد ليكن آنچه هيدگر در" وجود و زمان " طرح كرد و محوريت داشت در هيدگر دوم كمتر مورد توجه قرار گرفته است. در كتاب " وجود و زمان"  يكي از محوري ترين مسائل مفهوم " دازاين"  است كه وقتي بسط مي يابد همان "من" مستقل قائم به خود سارتراستنباط مي شود.

 " من"  اگزيستانسياليستي،  موجودي است كه از حضور خود آگاهي دارد . موجودي است كه " عالم"  دارد. هيدگر شناخت اين دازاين را مبناي شناخت هستي مي گيرد." دازاين " در گشايش " وجود" قرار دارد.  مباحث مطرح در كتاب " وجود و زمان"  عبارتند از :  1- درك دازاين 2- مفهوم گشايش 3 - نسبت دازاين با زمان و 4- مفهوم ارسطويي از حقيقت است.

زرشناس ادامه داد :  هيدگر مي گويد تمدنها زماني ساخته مي شوند كه تعريف تازه اي از وجود ، زمان و حقيقت ارايه شود كه در پرتو آن ، بشر هم تغيير مي كند و بنيان يك تفكر جديد به وجود مي آيد كه در نهايت به پيدايش تمدن جديد مي انجامد . هيدگر مي گويد حقيقت ، تجلي هستي بر من است و تعريف ارسطويي ما را از تجلي دور مي سازد. هيدگر دوم بشر را در پرتو ظهور زماني وجود  (تاريخ) مي بيند. در هيدگر دوم ويژگي هايي همچون : 1- ارايه تعريف تازه اي از حقيقت يا به قول خودش كشف آن، 2- ارايه بحثي تحت عنوان عبور از مابعدالطبيعه كه در نهايت به تفكيك مابعدالطبيعه از تفكر مي انجامد، و 3- تفسير اومانيسم  و 4- رويكرد خاص او از نيهيليسم ؛ قابل اشاره است.

وي در پايان سخنان خود براي بررسي جوهر انتقاد هيدگر از غرب طرح نيهيليسم و نيز طرح سوسياليسم و نسبت هيدگر با آن را ضروري دانست و گفت :  نيهيليسم ( نيست انگاري) را اولين بار " باكونين"  طرح كرده  و پس از آن در جريانهاي سياسي روسيه با رويكردي متفاوت مطرح شد. نيهيليسم يعني ناديده گرفتن ارزشهاي فرهنگي زمان.  هيدگر نيهيليسم راغفلت از " وجود " دانسته و معتقد است در طول تاريخ غرب همواره  بحث از " وجود " به بحث از " موجود" تقليل داده شده است . 
 

کد خبر 59468

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =