عبدالرضا اسيري استاد و رييس دپارتمان علوم سياسي دانشگاه كويت و جاناتان گرين والد، معاون موسسه مطالعات بحران‌هاي بين‌المللي بلژيك در چهاردهمين همايش خليج فارس بر لزوم هماهنگي و همگرايي بين كشورهاي منطقه خليج فارس براي ايجاد امنيت و ثبات تاكيد كردند .

به گزارش خبرنگار سياسي "مهر" ، "عبدالرضا اسيري استاد"  و رييس دپارتمان علوم سياسي دانشگاه كويت در چهاردهمين همايش بين المللي خليج فارس  گفت: ماجراجويي آمريكا براي آزادسازي عراق از دست رژيم صدام مشكلات لاينحل بي‌شمارو آينده نامعلومي را بوجود آورده است و در اين ميان  براي عراق اعاده‌  اقتدار، قانون، نظم و براي منطقه ايجاد مجموعه ترتيبات امنيتي بين عراق و همسايگان حائز اهميت فراواني است .
وي با تاكيد بر اينكه عراق به نوعي باتلاق براي آمريكايي ها تبديل شده است  گفت  با گرايش به خشونت، تروريسم و عدم اتفاق نظر در بين خود عراقي‌ها  بايد ديد با حقايق جديد چگونه برخورد مي ‌شود.
" اسيري" با اشاره  به وجود طرح‌ هايي براي صلح و ثبات در منطقه ،  تاكيد كرد: اكنون زمان مناسبي است كه كشورهاي منطقه براي نقش آفريني و ايجاد امنيت منطقه ‌اي تلاش كنند و در اين راستا ايجاد دموكراسي در كشورها يك منفعت  ملي است و اگر آمريكا نقش ايفا نمي‌كند بايد خود و كشورها در اين زمينه تلاش كنند.
"جاناتان گرين والد" ، معاون موسسه مطالعات بحران‌هاي بين‌المللي بلژيك نيز در اين همايش گفت: براي درك سياست‌هاي آمريكا نبايد به دنبال يك استراتژي كلان و دراز مدت بود. 
وي بهبود رابطه ايران  و آمريكا را براي  امنيت خليج فارس موثر خواند گفت : آمريكا بعد از11 سپتامبر تلاش كرد سياست‌هاي جديدي را اتخاذ  كند  و از آن پس  در فراسوي  درياها خود را با درگيري مواجه كرده است.
وي با اشاره به مسائلي كه آمريكا در انتخابات رياست جمهوري با آن مواجه است اظهار داشت :  با توجه به زمان كوتاه  پيش رو ، آمريكا در تلاش است تا  به بهترين وجه برنامه‌هاي خود را در افغانستان و عراق پياده كند .
گرين والد گفت :  تغيير رژيم‌ها در منطقه خليج فارس بيشتر مورد توجه آمريكاست و با اين تصور دولت آمريكا نمي‌تواند انعطاف پذيري زيادي داشته باشد.
وي با اشاره به انعطاف‌هايي كه به عقيده وي در تهران و واشنگتن در جريان تحولات اخير مشاهده ‌شده است  اظهار داشت: مي‌شود در مواضع ايران و آمريكا به نقاط مشترك ديپلماتيك رسيد و از آن جا كه دو كشور ايران و آمريكا با مسايل مالي روبرو هستند روابط آنها مي‌تواند بسياري از مسايل را حل كند،  آمريكا  تصميم گرفته است در مواضعش نسبت به ايران انعطاف پذيري بيشتري نشان دهد.

کد خبر 59613

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =