هوشنگ جاويد: موسيقي ديني خدمات فراواني به موسيقي دستگاهي ما كرده است

موسيقي مذهبي ما داراي شاخه ها ي متعدد و رديف هاي آوازي و سازي است ،به خصوص در نمايش هاي آييني گستردگي خاصي دارد ، بنا بر اين لازم است تا اهالي موسيقي هويت از دست رفته آن را دوباره به آن بازگردانند.

0" هوشنگ جاويد" در گفت و گو باخبرنگار هنري" مهر "، ضمن بيان اين مطلب گفت : موسيقي مذهبي ما چون ساير شاخه هاي موسيقي داراي گستردگي فراواني است ، به طوري كه براي تعزيه خواني ، ابتدا پيش خواني داشتيم و موسيقي مذهبي كه در مساجد مي شنيديم شامل بخش هايي چون پاي خواني ؛ پيش خواني ، روضه خواني ، مداحي و منقبت خواني بوده است .

وي افزود : در حال حاضر تمام اين شاخه ها به فراموشي سپرده شده است كه لازم به دوباره زنده كردن آنهاست تا جايگاه خاص خود را پيدا كند و اين امر تنها در سايه تحقيقات گسترده امكان پذير است .

 "جاويد "در ادامه گفت : آوازهايي كه از روضه خواني و نوحه خواني و مداحي باز مانده است به موسيقي ما كمك فراواني كرده است و اساتيد موسيقي به خصوص در يكي دو قرن اخير از آن استفاده هاي فراواني كرده اند و افراد زيادي چون مرحوم" بديع زاده" به اين موضوع اقرار كرده اند كه موسيقي مذهبي ما خدمت فراواني به موسيقي دستگاهي كرده و آن را اعتلا داده است .

اين پژوهشگر موسيقي افزود : برنامه ريزي هاي نا درست و سياست هاي تعيين شده  از زمان رضا خان تا كنون سبب شده است كه اين سبك موسيقي هويت خود را از دست بدهد ،البته بعد از انقلاب تحركاتي در اين زمينه صورت گرفته است كه كافي نيست و لازم است تا تحقيقات بيشتري در خصوص آن صورت گرفته و و مكاتب خاصي در آن در نظر گرفته شود .

وي تصريح كرد : تا ابتداي سال 1330 آهنگ سازان كار نوحه خوانان را مي ديدند و نوحه خوانان خود مولف آواز بودند ،اما در حال حاضر آنان تنها تقليد مي كنند و به جاي آنكه خود اثري را پديد آورند روي ترانه هعاي مبتذل شعر مذهبي مي گذارند كه زيبنده كار مداحي نيست.

وي آيين سخن راني را نيز يكي ديگر از كارهاي منقبت خوانان دانست و گفت : اكثر منقبت خوانان از اساتيد سخن راني بوده اند ، چيزي كه در حال حاضر به فراموشي كامل سپرده شده است و هر كس كه صداي خوشي دارد با ملودي هاي تقليدي و پياده كردن آنها روي اشعار مذهبي به كار نوحه خواني مي پردازد كه با رفع اين مشكلات و تربيت نوحه خوان از اين پس مي توان نوحه خوان مولف نه نوحه خوان مقلد را تريبت كرد.

"جاويد" در خصوص استفاده از ساز در موسيقي مذهبي گفت: موسيقي مذهبي هيچ نيازي به استفاده از ساز ندارد ، زيرا اين موسيقي داراي ريتم و ملودي است و فقط بايد درست از آن استفادده كرد ، البته در گذشته هم سازهايي مانند طبل، ريتم موسيقي را نگاه مي داشتند ، اما اكنون گاه مشاهده مي شود كه در بعضي از تكايا از سينتي سايزر و حتي ساز هاي برقي  هم براي نوحه خواني استفاده مي شود. حتي كلارينت هم استفاده مي كنند.

کد خبر 60141

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =