وضعيت مجلس آينده ، بهتر از آنچه بود خواهد شد

روزنامه الحيات نوشت كه رضا خاتمي يكي از رهبران اصلاح طلب تاكيد كرد كه محافظه كاران سرانجام مجبور خواهند شد كه يا به تمايل ملت براي اصلاحات گردن نهند يا به شيوه سركوب در صورت پيروزي احتمالي خود در انتخابات متوسل شوند.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، رضاخاتمي دبيركل جبهه مشاركت به روزنامه الحيات گفت: در صورتي كه محافظه كاران اكثريت پارلمان و حكومت را در ايران به دست گيرند در مقابل آنها دو راه بيشتر وجود ندارد يا اينكه به شيوه هاي نظامي پناه ببرند يا اينكه راه اصلاحات را ادامه دهند.
الحيات نوشت: خاتمي برادر رئيس جمهور ايران، انتخابات را تحريم كرده است و آن را بيان كننده مخالفت آنها با اقدام غير قانوني در رد صلاحيت صدها نامزد اصلاح طلب و شبيه به بدعت گذاري عنوان كرد.
الحيات نوشت: رضا خاتمي تصوير تاريك و مبهمي از اوضاع ايران ترسيم كرد.
خاتمي به اين روزنامه گفت: ما احساس مي كنيم كه اين انتخابات، انتخابات نيست، زيرا نتايج آن از مدت ها پپش تعيين شده است و لذا ما مشاركت در انتخابات را به مثابه تاييد اقدام غير قانوني كه شبيه يك بدعت است در كشوري مانند نظام جمهوري اسلامي كه در راه دمكراسي قدم بر مي دارد، تلقي مي كنيم.
وي ابراز عقيده كرد كه عدم مشاركت در انتخابات مخالفت با اين بدعتي است كه محافظه كاران مي خواهند بر ايران تحميل كنند.
خاتمي اضافه كرد كه مشاركت در اين انتخابات هيچ چيزي را تغييرنخواهد داد و لذا تصميم ما برا ي عدم شركت در اين انتخابات تصميم درستي است.
دبير كل جبهه مشاركت در مورد تاثير احتمالي تحريم انتخابات بر وضعيت اصلاح طلبان گفت: اشتباه بزرگي است اگر بگوييم اصلاحات فقط در درون حكومت محدود شده است و اگر در درون نباشد همه چيز بر باد مي رود.
رضا خاتمي گفت: مساله اينگونه نيست اصلاحات ريشه در درون ملت ايران دارد و لذا ما به صفوف ملت ايران بازخواهيم گشت و احتمال دارد با فشارهاي معيني كه بر ضد ما اعمال مي شود، روبرو شويم.
اما اعتماد مردم به ما بيشتر از گذشته شده است، لذا ما مطمئن هستيم كه به زودي از طريق قرارگرفتن درآغوش ملت و حمايت آنها از خودمان فصل تازه اي از حيات دمكراتيك  بگشاييم.
الحيات از خاتمي در مورد پيش بيني خود درمورد حال و اوضاع اصلاحات در چهار سال آينده در صورت پيروزي آنچه اين روزنامه" پيروزي محافظه كاران و در اختيار گرفتن كرسي هاي مجلس از سوي آنها ناميد" اظهار داشت:حتي اگر محافظه كاران مجلس و حكومت را به چنگ آورند آنها نخواهند توانست خطي كه ملت انتخاب كرده يعني اصلاحات را تغيير دهند، آنها يا به شيوه هاي خشونت آميز نظامي براي تغيير اين روند كه مورد قبول جامعه ما نيست، متوسل مي شوند و يا به گزينه دوم يعني به مصالحه با ملت و ادامه راه اصلاحات اعتماد مي كنند و در صورتي كه محافظه كاران خط اصلاحات را دنبال كنند ما هم مانع نخواهيم شد.
خاتمي در پايان به روزنامه الحيات گفت: احساس مي كنم كه شماري از محافظه كاران تندرو وارد پارلمان شوند اما ويژگي اكثريت در مورد ديگر نامزدهاي محافظه كار اين است كه آنها از سياست محافظه كاران سابق دنباله روي نخواهند كرد بلكه به سمت اصلاحات گرايش پيدا خواهند كرد و وضعيت پارلمان آينده بهتر از آنچه بود، خواهد شد.
به نوشته الحيات، محافظه كاران تصميم نهائي خود را به مشاركت فعال در انتخابات گرفته اند و اكثريت خاموش ملت ايران هنوز تصميم نهائي خود را در مورد تحريم يا مشاركت در انتخابات نگرفته است و هنوز قطعي نشده است كه معادله به نفع كدام جريان خواهد بود.
اين روزنامه عرب زبان با اشاره به پايان يافتن مدت زمان قانوني براي تبليغات كانديداهاي مجلس نوشت: سكوت تبليغات انتخاباتي امروز بر ايران سايه افكنده است، در جشنواره بزرگي كه مهدي كروبي رئيس مجلس ايران از نزديكان محمد خاتمي به راه انداخت از مردم ايران خواست در انتخابات شركت كنند.
كروبي آمادگي خود را براي پيگيري مساله رد صلاحيت هاي از سوي شوراي نگهبان قانون اساسي اعلام كرده است.

کد خبر 60195

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =