آيت الله سيستاني ازمراجع شيعه عراق از شوراي امنيت خواست تا براي ضمانت برگزاري انتخابات در عراق پس از مدت كوتاهي از انتقال قدرت در 30 ژوئن(9 تير83) قطعنامه اي را به تصويب برساند.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت الله سيستاني در گفتگو با مجله آلماني زبان اشپيگل تاكيد كرد كه اين قطعنامه بايد دربرگيرنده ضمانت هاي روشن و صريحي باشد به اينكه انتخابات بار ديگر به تاخير نخواهد افتاد.
آيت الله سيستاني گفت: اختيارات ارگان  هايي كه قدرت را در آن زمان بدون انتخاب شدن از سوي ملت عراق به دست مي گيرند، بايد بسيار محدود باشد.
مرجع شيعه عراق افزود: ارگاني كه قدرت را به دست مي گيرد، حق اتخاذ تصميمات مهم سياسي در مورد تعيين آينده عراق را ندارد زيرا تنها يك حكومت برخاسته از راي و انتخاب مستقيم و آزاد مردم عراق حق چنين كاري را خواهد داشت.
مرجع شيعه عراق هشدار داد در صورت بي اعتنايي به اين خواسته ها ملت عراق خود در اين باره تصميم خواهد گرفت و ملتي كه به من اعتماد كرده است، خوب مي داند چگونه بايد رفتار كند.
آيت الله سيستاني از پاسخ به سوالي در مورد امكان بروز قيام در عراق در صورت بي اعتنايي به مطالبات خود خودداري كرد.
آيت الله سيستاني همچنين حقوق و وظايف برابر براي تمام عراقي ها را خواستار شده و تصريح كرد كه اقليت ها و اكثريت ملت مسلمانان عراق به طور حتم حكومتي را انتخاب خواهند كرد كه به دين اسلام و درنتيجه به حقوق اقليت هاي ديني احترام گذارد.
وي تصريح كرد هرگز به دنبال ورود در منازعات سياسي و كسب مناصب حكومتي در عراق نيست و علماي ديني همگي اين نظريه را قبول دارند.
شايان ذكر است كه در پي درخواست آيت الله سيستاني مبني بر ضرورت برگزاري انتخابات فراگير پيش از موعد انتقال قدرت به عراقي ها در 30 ژوئن آينده (9 تير83) كوفي عنان، اخضر ابراهيمي را براي بررسي امكان برگزاري انتخابات به عراق اعزام كرد.
عنان برگزاري انتخابات پيش از موعد انتقال قدرت را بعيد دانسته است.

 

کد خبر 60274

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =