كشورهاي شرق قاره آفريقا براي حفظ صلح و ثبات در اين منطقه نيروي منطقه اي تشكيل دادند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري رويتر، روث نانكابيرو وزير دفاع اوگاندا از تعهد كشورهاي شرق آفريقا به تشكيل نيروي منطقه اي براي كمك به عمليات حفظ صلح منطقه اي و مبارزه با تروريسم خبر داد.
به گفته وي، اين نيرو كه متشكل از 4 هزار نيرو خواهد بود يكي از پنج واحد نيروهاي حفظ صلح در قاره آفريقا بر اساس قوانين اتحاديه آفريقا است.
وي با اشاره به اينكه مقر اين نيروي منطقه اي در نايروبي پايتخت كنيا خواهد بود به جزئيات بيشتري در مورد عناصر اين نيرو يا نحوه شكل گيري آن اشاره اي نكرد.
به دليل ضعف تلاش هاي برقراري صلح در سودان، بروندي ، جمهوري كنگو،  ساحل عاج،  ليبريا و مناطق ديگر قاره سياه فشارهاي بين المللي بر اتحاديه آفريقا براي به دست گرفتن ابتكار عمل در عمليات حفظ صلح در مناطق درگيري و تنش در قاره آفريقا افزايش يافته است.
وزيران دفاع اتحاديه آفريقا در مي گذشته (ارديبهشت) در مورد تشكيل نيروهاي منطقه اي در برخي از مناطق قاره آفريقا تا شروع سال 2005 توافق كردند.
وزيران دفاع اوگاندا، كنيا، رواندا و تانزانيا براي تشكيل نيروي منطقه اي در شرق آفريقا پس از هفت روز گفتگو و رايزني در كامپالاي اوگاندا به توافق دست يافتند. قرار است آخرين مراحل تكميل اين توافقنامه در نشست ماه آوريل (فروردين83) انجام شود.
نيروي حفظ صلح چند مليتي آفريقا تا سال 2010 ميلادي تشكيل خواهد شد.

کد خبر 60527

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha