يك واقعه  ، چند هشدار

دكتر حميد رضازاده

اعتراضات اجتماعي بخشي از رويدادهايي است كه در جوامع مختلف ، تحت تاثير عوامل گوناگون اقتصادي ، سياسي ، اجتماعي و گاه صنفي و در پي اعتراض به كمبودها ، تبعيض ها و نا برابريها صورت ميگيرد و اكثر كشورهاي جهان كم و بيش در طول سال با اين قبيل مسائل روبرو مي شوند . وضعيتي كه به دنبال آن اعتراض كنندگان به دور يكديگر جمع شده و گاه به خيابانها ريخته و به مردم ، رسانه هاي جمعي و يا جوامع بين المللي طلب توجه و اعمال فشار براي حل مشكلات خود  را ابراز مي كنند .

در واقع اين قبيل وقايع زماني بروز مي كند كه راهكارهاي معمول و منطقي لازم به نتيجه نرسيده و افراد در قالب تشكلهاي مختلف به دور هم گرد مي آيند ،  و به نوعي حق طلبي مي كنند كه البته اين واقعه ممكن است از كنترل پيش بيني شده خارج گشته و مقاصد ديگري را دنبال كند؛  يعني گاه  به تخريب اموال دولتي و خصوصي بينجامد و يا به  در گيري با نيروهاي انتظامي منجر شود .

بنابراين از يك سو اين اعتراضها به عنوان رفتار رايج در تمام دنيا در برابر وقوع برخي مشكلات مطرح است و از جهتي ديگر ، چنين اجتماعاتي در پي بي نتيجه ماندن در خواستها و مطالبات جمعي صورت مي گيرد . بر اين اساس آنچه در كشور ما و در ميان اقشار دانشجو در چند روز گذ شته رخ داد چيزي جدا از اين مجموعه نيست . اما عاملي كه اين اعتراضات صنفي و جمعي دانشجويان را از حوزه هاي معمول جدا كرد تمركز رسانه هاي غربي ، خط دهي و هدايت آنهاو تلاش براي گسترش دامنه اين گردهمايي ها به زمينه هاي ديگر ، از جمله حوزه هاي سياسي است . به اين معنا كه آنها در صدد بر آمدند با آماده سازيهاي ذهني از تجمعات صنفي دانشجويان به عنوان هسته اي ، جهت سازماندهي حركتهاي سياسي ضد حكومت استفاده كنند . و در اين مدت هم آنچه عملا از رسانه هاي غربي مشاهده شد در همين چارچوب بود ؛ شيوه اي كه غرب بارها در ارتباط با حكومتهاي مخالف خود آزموده  و در 25 سال گذشته نيز فراوان از آن بهره برده است . ليكن در اين ميان هوشياري دانشجويان ، شناخت و رفتار منطقي نيروهاي امنيتي ، سياسي و انتظامي تا حد زيادي در نقش بر آب كردن اين دسيسه موثر افتاد تا جايي كه آنچه در انتهاي اين ماجرا باقي ماند دستگيري عده اي نيروي خود سر و اوباشي بود كه منافع ديگري را دنبال مي كردند .

به هر حال اين ماجرا هشداري است به مديران جامعه در سطوح و مراتب مختلف كه بياموزند و بدانند بي توجهي به خواسته هاي مشروع ، تصميمات و رفتارهاي نسنجيده ، فراهم نكردن امكانات مناسب و تاكيد بر كمبودها  ، همه مي تواند زمينه هايي را بوجود بياورد كه به  اعتراض بينجامد و موجب سوء استفاده هايي شود كه براي مدتها امنيت عمومي را تحت تاثير قرار دهد .

کد خبر 6105

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha