سعود الفيصل وزير امور خارجه عربستان تاكيد كرد كه اعراب هرگز با طرحهاي تحميل شده از خارج بر آنها براي اصلاحات موافقت نخواهند كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري عربستان "سپا"،  وزير امور خارجه عربستان  در مورد ديوار حائل رژيم صهيونيستي در مناطق فلسطيني گفت : ديوارحائل  كه اسراييل در حال ساخت آن است ، نه  تنها اقدامي تبعيض آميز بر ضد فلسطينيان بوده و باعث رانده شدن آنها مي شود، بلكه مانعي در مقابل تمام طرح ها وراه حل هاي سياسي مسالمت آميز براي حل عادلانه مناقشه فلسطينيان و اسراييل است.
وي در مورد عراق، ضمن استقبال از نتايج نشست اخير وزيران امور خارجه كشورهاي همسايه اين كشور در كويت بار ديگر بر ضرورت حفظ يكپارچگي ارضي و ملي عراق  و احترام به استقلال  و حاكميت و حق ملت عراق در تعيين سرنوشت و آينده سياسي خود تاكيد كرد.
سعود الفيصل تاكيد كرد: كشورهاي همسايه عراق از تمام تلاش هاي ديپلماتيك براي بازگشت فعالانه عراق به آغوش جامعه بين الملل و ايفاي نقش اين كشور و برقراري روابط مثبت با همسايگان بر اساس احترام متقابل  و قوانين بين الملل حمايت خواهند كرد.
وي بدون اشاره صريح به طرح آمريكايي خاورميانه بزرگ ضمن مخالفت با تحميل هرگونه طرح اصلاحات از خارج بر جهان عرب گفت: آينده اعراب بايد به دست خود اعراب تعيين شود.
سعود الفيصل همچنين از طرح مشترك مصر، عربستان و سوريه براي انجام اصلاحات در ساختار اتحاديه عرب به منظور كارامد كردن آن و گسترش همكاري مشترك عربي خبر داد كه قرار است به نشست ماه آينده سران عرب در تونس ارائه شود.
وي  در خصوص موضع كشورش در قبال تاخير انتخابات  در عراق و حمايت از نقش سازمان ملل كه از موضع آمريكا مبني بر عدم برگزاري انتخابات تا پيش از انتقال قدرت در 30 ژوئن (9تير83)  حمايت كرده ، گفت : اين يك موضوع داخلي عراق است وما خواهان استقلال و حاكميت عراقي بر سرزمين خود هستيم.

کد خبر 62125

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =