دو ميليون عزادار حسيني در كربلا و نجف، عاشورا را گرامي مي دارند

خبرگزاري فرانسه گزارش داد صدها هزار تن از عزاداران حسيني به سوي شهرهاي كربلا و نجف سرازير شده اند و پيش بيني مي شود در مراسم روز عاشورا بيش از دو ميليون تن شركت كنند.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، خبرگزاري فرانسه درگزارشي از شهر كربلا و نجف، حضورخيل عزاداران حسيني در اين دو شهر را بي سابق خواند و اعلام كرد طي سه دهه حكومت رژيم مستبد صدام، شيعيان و شيفتگان اجازه برپايي مراسم عزاداري علني را نداشتند.
اين خبرگزاري افزود: با نزديك شدن به روز عاشورا سالروز شهادت امام حسين ع و يارانش، مراسم عزاداري در كربلا و نجف به اوج خود مي رسد، تا جائي كه دو ميليون زائر عزادار به شهر كربلا وارد شده اند و سيل جمعيت همچنان به سوي اين دو شهر سرازير مي شود.
بر پايه اين گزارش ، پليس عراق تدابير امنيتي خود را براي حفظ امنيت شهر كربلا و نجف وحفظ جان ميليون ها زائر اين شهرها وجلوگيري از حملات احتمالي تشديد كرده است.
اين در حالي است كه آيت الله سيستاني از مراجع شيعه عراق هم از علماي ديني در مركز و جنوب عراق خواست در آستانه عاشورا حسيني، اختلافات را كنار گذارند.
به گزارش فرانس پرس، علاوه برعزاداران عراقي ، هزاران زائر ايراني وارد شهرهاي مقدس كربلا و نجف شده اند و خود را براي مراسم عاشورا آماده مي كنند.
سرتيپ سمير الوائلي كفيل وزارت كشورعراق هم از برنامه امنيتي دقيق دستگاه هاي امنيتي اين كشور در استان هاي كربلا و نجف براي تامين امنيت كاروان هاي عزاداران حسيني خبر داد.
وي با بيان اينكه ورود عزادار حسيني به اين دو شهر همچنان ادامه دارد، به اعزام بيش از50 گشتي پليس از بغداد و شمار ديگري از استان هاي حله و الديوانيه به سوي كربلا و نجف براي كمك به حفظ امنيت اين دو شهر اشاره كرد.
وي تاكيد كرد: وزارت كشور از شمار زيادي از زنان آموزش ديده در نيروهاي پليس عراق براي مشاركت در حفظ امنيت و نظم داخل اماكن مقدس اين دو شهركمك خواهد گرفت.
به گفته وي، پليس عراق هماهنگي گسترده اي با رهبران ديني و مسوولين كربلا و نجف براي دستيابي به ايده آل ترين فرمول براي تامين حمايت  زوار و عزاداران حسيني انجام داده است.
به گزارش مهر به نقل از فرانس پرس، صدها هزار تن از مردم عراق و هزاران تن از مردم  ايران، پاكستان، لبنان، افغانستان و كشورهاي خليج فارس روزانه به اماكن مقدس در شهرهاي كربلا و نجف براي شركت در مراسم عزاداري سالار شهيدان در روز عاشورا، سرازير مي شوند.
به گفته اين منابع، تدابير امنيتي از سوي نيروهاي پليس و نيروهاي ائتلاف براي تامين امنيت زائران و عزاداران حسنيي تشديد شده است تا از هرگونه اعمال خرابكارانه يا تروريستي در اين روزها جلوگيري كنند.

کد خبر 62764

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha