رئيس شوراي اسلامي شهر بم گفت : مردم شهر بم از اردوگاههاي اسكان موقت كه در خارج از محدوده شهر ساخته مي شود استقبال نمي كنند و اگر به اجبار به اين اردوگاهها بروند به زودي به محل سكونت اصلي خود بازمي گردند .

 دكتر عباس اسماعيلي در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي مهر افزود : مردم ديگر از زندگي در چادرها خسته شده اند و تحمل بيشتر چنين وضعي را ندارند  ، در عين حال زندگي در اردوگاههاي اسكان موقت در خارج از شهر نيز براي بيشتر مردم سخت است زيرا آنان نگران خانه و كاشانه ، درخت و املاك خود هستند و مي خواهند در همان محل ساكن شوند .

وي ادامه داد : شهروندان بومي بم مي خواهند در كار ساخت و ساز و نوسازي شهر و باغباني و آبياري و نگهداري درختان خود سهيم باشند و به جاي صرف هزينه هاي زياد براي اسكان موقت يا بكارگيري نيروهاي غير بومي براي گرده افشاني يا نگهداري نخلستان هاي خودشان در كار بازسازي و باغباني سهيم باشند .

وي گفت : شهر بم يك شهر تاريخي و يك باغ شهر در كنار ارگ بم بود كه بايد بازسازي و نوسازي آن با بافت فرهنگي و بومي آن سازگار باشد در حالي كه احداث اردوگاههاي خارج از شهر موجب مي شود پس از طي دوره اسكان موقت افراد غير بومي و غير بمي در اين اردوگاهها ساكن مي شوند و اين مسئله بر خلاف بافت بومي و فرهنگي مردم اين شهر است .

دكتر اسماعيلي در مورد آواربرداري افزود : متاسفانه با وجود تدوين طرح جامع شهري و لزوم بازسازي سريع شهر براي اسكان دائم  مردم هنوز كار آوار برداري  در اين شهر به كندي انجام مي شود به خصوص اينكه آوارهاي جمع آوري شده به شكل كاملا غير بهداشتي در مكانهاي نزديك شهر تخليه مي شوند .

وي ادامه داد : بر اساس ابلاغ شهرداري بم آوارهاي جمع آوري شده بايد در فاصله دور از شهر تخليه شوند و از اين پس همه كاميون داراني كه از اين موضوع سرپيچي كنند مطابق قانون جريمه مي شوند .

وي گفت : آوارهاي  جمع آوري شده در خارج از شهر بايد بلافاصله سمپاشي شوند زيرا با توجه به گرمسير بودن شهر بم مار و عقرب و جانوران موذي با گرم شدن هوا از زير آوارها خارج مي شوند و سلامت مردم را به خطر مي اندازند .

رئيس شوراي اسلامي شهر بم اضافه كرد: يكي از مسائلي كه مردم بم ازگذشته با آن درگيربوده اند وجود زنجره هاي  ( نوعي آفت ) درخت خرما است كه براي جلوگيري از آنها بايد هر چه زودتر سمهاي قوي و موثر از خارج از كشور براي دفع آن وارد شود و اكنون كه كار بازسازي و بهسازي شهر بم مورد نظر است بايد در اين زمينه هم  اقدام شود .

کد خبر 63345

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha