در حالي كه نشست آژانس بين المللي انرژي اتمي در مورد ايران و ليبي قرار است ، دوشنبه آينده برگزار شود، به رغم اينكه آمريكا بر ادامه فشار بر ايران تاكيد كرده اما احتمالا براي ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت تلاش نخواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، خبرگزاري فرانسه در گزارشي مربوط به نشست دوشنبه آينده شوراي حكام در مورد فعاليت هسته اي ايران و ليبي خبر داد كه آمريكا به دليل حمايت نكردن اعضاي شوراي حكام از نظراتش، براي ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت و اعمال مجازات بر ايران تلاش نخواهد كرد.
خبرگزاري فرانسه به گفته هاي جان بولتون معاون وزير امور خارجه آمريكا در مساله خلع سلاح  استناد كرد كه اخيرا در ليسبون اظهار داشته بود  واشنگتن براي ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت تلاش نخواهد كرد. وي درعين حال بر ادامه فشار بر ايران تاكيد كرده بود.
خبرگزاري فرانسه در ادامه گزارش تحليلي خود آورد:

 به طور خلاصه بايد گفت علت عقب نشيني آمريكا از مواضع قبلي خود به عدم حمايت اعضاي شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي از مواضع اين كشور بر مي گردد.
شوراي حكام شامل 35 عضو از 35 كشور است كه قرار است نشست عادي خود را دوشنبه آينده در وين برگزار كنند وپيش از اين انگليس، فرانسه و آلمان در توافقنامه اي با ايران توانستند موافقت تهران را براي همكاري بيشتر با آژانس به دست آورند.
به گفته يك ديپلمات غربي ، آمريكا پيش نويس قطعنامه اي را بر ضد ايران آماده كرده كه در آن ايران را به پنهان كردن برخي ابعاد حساس برنامه هسته اي خود متهم كرده است.
اين ديپلمات اروپايي افزود:  آمريكا در صدد است با اين وسيله، عاملي براي ادامه فشار بر تهران براي افشاي تمام فعاليت هاي خود داشته باشد.
اما اين ديپلمات درعين حال گفت: اروپايي ها به طور كامل و دقيق در مورد عبارت هاي وارده در قطعنامه آمريكايي تحقيق خواهند كرد تا در محكوميت ايران مبالغه صورت نگيرد.
همچنين محمد البرادعي مدير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي گفته است: در همكاري با ايران و ليبي پيشرفت حاصل شده  است.
اين ديپلمات غربي مدعي شد : ليبي بر خلاف ايران تقريبا تمام برنامه هسته اي خود را فاش كرده است و بيانيه مربوط به عدم احترام ليبي به معاهده، صرفا يك اعلام ظاهري بوده است تا پرونده را بدون هرگونه تهديد به اعمال مجازات بر اين كشور شمال آفريقا درشوراي حكام حل وفصل كند.
اين ديپلمات غربي ابراز عقيده كرد: مساله مربوط به ليبي در عين حال يك پيامي براي ايران است كه آژانس هرگزاز تحقيقات كلي در مورد برنامه هسته اي تهران عقب نشيني نخواهد كرد و اين مساله البته با احتمال پاداش به تهران، به خاطر همكاري با آژانس مانند آنچه با ليبي روي داد و حفظ امكان اعمال مجازات بر آن در صورت عدم همكاري همراه است.
اين در حالي است كه ايران بارها بر مسالمت آميز بودن برنامه هسته اي خود تاكيد كرده است و خواستار توقف تحقيقات آژانس بين المللي انرژي اتمي شده است.
ديپلمات اروپايي در ادامه اظهار داشت: البرادعي دوشنبه بر ضرورت تشديد تدابير پيشگيرانه براي جلوگيري از گسترش فعاليت هاي هسته اي تاكيد خواهد كرد و پيش بيني مي شود كه حمايت شوراي حكام را نيز براي تداوم تحقيق در مورد بازار سياه هسته اي پاكستاني كه اجازه انتقال برنامه خود را به كره شمالي، ليبي و ايران داده است، به دست آورد.
البرادعي نيز اخيرا كشورها را به اعمال نظارت و كنترل شديدتر بر صادرات تجهيزات و مواد هسته اي دعوت كرده و گفته است: معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي كه سال 1970 به مرحله اجرا درآمده است نياز به نوسازي دارد تا نظارت و كنترل بيشتري براي جلوگيري از توسعه احتمالي سلاح هاي هسته اي صورت گيرد.
آژانس بين المللي  انرژي اتمي درتازهترين  گزارش خود، ايران را به آنچه غفلت در افشاي فعاليت هاي هسته اي خود خواند - كه احتمالا مي تواند با توسعه سلاح مرتبط باشد - متهم كرد ولي خاطر نشان ساخت كه تهران تعهد داده است تمام فعاليت هاي خود را براي آژانس توضيح دهد.
در اين گزارش آمده است ايران به آژانس اطلاع نداده كه طرح هايي براي ساخت دستگاه هاي پيشرفته سانتريفوژ از نوع پي 2 كه براي غني سازي اورانيوم به كار مي رود، در دست دارد، وديگر اينكه ايران به آژانس نگفته پلوتونيوم 210 را توليد كرده است كه اين قابليت را دارد تا به عنوان كاتاليزور نوترون در برخي طرح هاي سلاح هسته اي بكار رود.

کد خبر 63540

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha