مهمترین تکیه گاه عملیاتی هلال احمر نیروهای داوطلب هستند

مشهد - خبرگزاری مهر: رئیس امداد و نجات کشور گفت: بیشترین تکیه گاه عملیاتی جمعیت هلال احمر نیروهای داوطلبی هستند که در مواقع نیاز پشتیبانی را انجام می دهند.

منصور آقا نصیر در گفتگو با خبرنگار مهر در مشهد افزود: میزان آمادگی جمعیت هلال احمر ایران نسبت به 180 کشور دنیا از لحاظ توان اجرایی بسیار بالاتر است.

وی افزود: هم اینک 400 تیم 33 نفری از نیروهای آموزش دیده و حرفه ای امداد و نجات در سطح استانها مستقر هستند که در صورت بروز حادثه فرا خوانده می شوند.

وی تصریح کرد: هم اکنون 90 درصد جمعیت را داوطلبین و 10 درصد را نیروهای کادری آموزش دیده تشکیل می دهند.

وی افزود: در حال حاضر شش فروند عملیاتی در کشور وجود دارد که این بالگردها در سطح کشور در استانهای تهران، خراسان رضوی، کرمان، شیراز و کرمانشاه هستند و با تدابیر دولت در سال آینده به دو برابر افزایش خواهند یافت.

آقا نصیر اظهار داشت: ستاد حوادث کشور در نظر دارد تمام استانها را به بالگرد مجهز نموده که یک پوشش کامل کشوری در ستاد امداد و نجات به وجود آید که با این پشتیبانی ظرف سه تا چهار سال آینده پوشش امداد هوایی کشور کامل خواهد شد.

وی گفت: از برنامه های اصلی سال 87 امداد و نجات، بالا بردن توان امنتیتی کشور و همچنین جذب نیروهای موثر و متخصص می باشد.

رئیس امداد و نجات کشور از طرح امداد و نجات جاده ای در نوروز خبر داد و گفت: از 27 اسفند سال جاری این طرح آغاز و تا 16 فردوردین 87 ادامه دارد.

وی افزود: علت دیر آغاز شدن این طرح به خاطر تعطیلات نوروزی تا 15 فروردین می باشد.

آقانصیر با اشاره به اینکه کاروانهای موقت امداد و نجات در ایام خاص مانند نوروز دایر است ادامه داد: کاروانهای امداد جاده ای در کشور بین 187 تا 200 کاروان است که اکنون حدود 170 پایگاه ثابت امدادی در کشور وجود دارد که در سال آینده به 205 کاروان ثابت خواهد رسید.

وی افزود: خراسان رضوی در امداد و نجات از استانهای نمونه است و با حجم بالای زائران توانسته بهترین عملکرد را داشته و در تقسیم بندی سازمان هلال احمر این استان به عنوان پایگاه شمال شرق عمل کند.

آقا نصیر پایان میزان آمادگی هلال احمر ایران را بالا دانست و گفت: در خیلی از کشورهای آفریقایی، آسیای مرکزی، لبنان، یمن، امارات و ... درمانگاههایی دایر است که در صورت بروز حادثه ایران این آمادگی را دارد به عنوان اولین کشوردر آنجا حضور داشته باشد.  

کد خبر 654096

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha