برگزاری انتخابات بدون کمترین تخلف و مشکل/ بررسی صحت نتایج ازهفته آتی

عباسعی کدخدایی با تاکید بر اینکه انتخابات اخیر در کشور بدون کمترین تخلف و مشکلی برگزار شده، از وجود فرصت برای دریافت شکایات از سوی شورای نگهبان تا پایان هفته جاری خبر داد و اظهار داشت: از هفته‌ آینده بررسی صحت حوزه‌های انتخابیه در شورای نگهبان آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان دیروز در نشستی خبری با حضور نمایندگان رسانه های خارجی و چند رسانه داخلی از افزایش ده درصدی میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس هشتم در مقایسه با انتخابات دوره گذشته مجلس خبر داد و گفت: بیش از 40 درصد رای دهندگان از قشر جوان بودنده اند و روند برگزاری این انتخابات نیز با کمترین مشکلی همراه بود.

کدخدایی همچنین گفت: این افزایش مشارکت در حالی بوده که با اصلاح قانون انتخابات سن رای دهندگان از 15 به 18 سال افزایش یافته و این مساله از نکات قابل توجه انتخابات 24 اسفند بود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ما در این انتخابات شاهد کمترین تخلف بودیم و در عین حال تا روز پنج شنبه وظیفه داریم شکایات را دریافت و بررسی کنیم و اگر در بررسی های مان به نتیجه خاصی برسیم، نتیجه آن را قطعا اعلام خواهیم کرد و لذا امیدوریم در هفته آینده و پس از دریافت شکایت ها و بررسی آنها بتوانیم صحت انتخابات را در بیشتر حوزه ها مورد تائید نهایی قرار دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد در هفته آینده پس از دریافت شکایت ها و بررسی آنها شورای نگهبان بتواند صحت انتخابات را در بیشتر حوزه ها بررسی و اعلام کند.

کدخدایی با اشاره به وظیفه نظارتی شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی برای نظارت بر انتخابات گفت: شورای نگهبان این وظیفه را در دو مرحله بررسی صلاحیت ها و نظارت بر چگونگی، برگزاری و اخذ رای انجام می دهد.

سخنگوی شورای نگهبان تایید صلاحیت بیش از 63 درصد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان را مورد اشاره قرار داد و افزود : در این بررسی ها تنها تعداد اندکی از داوطلبان تائید نشدند که علت بیشتر این موارد هم نداشتن مدرک تحصیلی و استعفا نکردن در زمان مقرر بود ه است.

وی حضور نمایندگان داوطلبان پای صندوق های اخذ رای را از جمله نکات قابل توجه در روند برگزاری انتخابات اخیر دانست و افزود: در انتخابات روز جمعه حدود 300 هزار تن از نمایندگان داوطلبان بر چگونگی برگزاری انتخابات و اخذ رای در شعب نظارت کردند.

در بخش دیگری از این نشست خبری، خبرنگار شبکه خبری الجزیره از کدخدایی درباره آنچه که بروز مشکل در برخی حوزه های انتخابیه می خواند، سئوال کرد که سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ گفت: همان گونه که پیشتر هم گفته شد، این انتخابات در مقایسه با انتخابات مجالس گذشته با کمترین مشکل و تخلف همراه بوده اما با این حال شورای نگهبان وظیفه دارد شکایات را بررسی کند.

خبرنگار العربیه نیز از کدخدایی پرسید پاسخ شورای نگهبان به مواضع اصلاح طلبان مبنی بر عدم وجود فضای رقابتی در انتخابات اخیر چیست که وی در پاسخ یادآور شد: تنها 27 درصد داوطلبان نمایندگی مجلس هشتم رد صلاحیت شدند و بررسی ها نیز نشان می دهد که رد صلاحیت شدگان از تمام گروه ها، قشرها و جناح ها بوده و چنین اتهاماتی هم وارد نیست.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیون ملی ژاپن درباره میزان صحت نتایج ارائه شده از سوی وزارت کشور گفت: طبق قانون، وظیفه اعلام اولیه نتایج انتخابات به عهده وزارت کشور است و شورای نگهبان پس از اعلام اولیه، بررسی صحت انتخابات در حوزه های انتخابیه را آغاز و نتایج نهایی را اعلام خواهد کرد و کار بررسی صحت انتخابات در حوزه های انتخابیه نیز همانطور که ذکر شد از هفته آینده در شورای نگهبان آغاز می شود.

وی درباره برگزاری دور دوم انتخابات نیز گفت: تا زمانی که صحت انتخابات در همه حوزه ها بررسی و اعلام نشود، تاریخ مشخص دور دوم انتخابات معین نخواهد شد؛ به هر صورت تاریخ برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم با توافق وزارت کشور و شورای نگهبان مشخص می شود و امیدواریم این انتخابات در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت ماه برگزارشود.

کدخدایی در خصوص چگونگی برخورد با متخلفان انتخاباتی هم اظهار داشت: چنانچه تخلف صورت گرفته، بر سرنوشت انتخابات موثر نباشد، پرونده تخلف برای بررسی و صدور حکم به دادگستری ارجاع می شود اما اگر تخلف صورت گرفته به نحوی باشد که در صحت و سرنوشت انتخابات موثر باشد، ممکن است این تخلف به ابطال آرا و برگزاری مرحله بعدی انتخابات در آن حوزه منجر شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون چین درباره نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان نیز افزود: صلاحیت ها تنها بر اساس مستندات قانونی بررسی شده و ورود افراد و طیف های مختلف به مجلس شورای اسلامی در همه ادوار، گواهی بر صحت کار شورای نگهبان است.

خبرنگار آسوشیتد پرس برای چندمین بار از کدخدایی درباره مواضع اصلاح طلبان مبنی بر نداشتن امکان رقابت در انتخابات 24 اسفند سوال کرد که سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به او تصریح کرد: بنابر آنچه خود این جریان اعلام کرده، آنها در 207 حوزه انتخابیه، امکان رقابت در 190 حوزه را داشتند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار یک روزنامه ژاپنی مبنی بر اینکه چگونه صلاحیت کسانی که قبلا دارای مسئولیت بوده اند برای انتخابات مجلس رد می شود؟ گفت: انسان ها در معرض خطا و لغزش قرار دارند و با توجه به قانون انتخابات که شرایطی را برای نمایندگی مجلس درنظرگرفته، چنانچه افراد طی دوران تصدی مسئولیت های خود مرتکب تخلف یا اقدامی مغایر قانون شوند، این مسئله مورد بررسی قرار می گیرد و در این خصوص ملاک شورای نگهبان مستندات جدیدی است که از مراجع مسئول و ذی صلاح دریافت می کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان این نشست خبری ، ابراز امیدواری کرد خبرنگاران خارجی مستقر در ایران و کسانی که برای پوشش برگزاری انتخابات از کشورهای خارجی به ایران سفر کرده اند ، اخبار انتخابات و حضور گسترده مردم در آن را به درستی منتقل و وظیفه رسانه ای خود را به خوبی ایفا کنند.

کد خبر 655872

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha