کاهش 17 درصدی مرگ و میر در تصادفات برون شهری

وزیر راه و ترابری گفت: در بخش جاده ای با حذف نقاط حادثه خیز، فرهنگ سازی، همکاری مردم و همت سایر ارگانها با وجود افزایش خودرو شاهد کاهش 17 درصدی نرخ مرگ و میر در تصادفات برون شهری بوده ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت راه و ترابری، وزیر راه و ترابری به مناسبت فرا رسیدن سال نو در پیام نوروزی اظهار امیدواری کرد که سال 87 سال سلامتی برای مسافران و رونق حمل و نقل باشد.

محمد رحمتی در این پیام یادآور شد: حمل و نقل در شبکه ملی و برون مرزی وظیفه برآوردن نیاز مردم در زمینه حمل و نقل کالا و مسافر را بر عهده داشته و در سطح فرا ملی و برون مرزی مسئولیت گسترش ترانزیت و استفاده از امکانات و مزیتهای سرزمینی به منظور کسب درآمد ارزس و پیوندهای منطقه ای و جهانی را به عهده دارد.

وی مهمترین وظیفه وزارت راه و ترابری را به عنوان متولی حمل و نقل، سیاست گذاری، برنامه ریزی، هدایت و نظارت برای انجام حمل و نقل راحت، سریع، ایمن، بهینه، روان و گسترده در زمینه های ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای ذکر کرد.

وزیر راه و ترابری اظهارداشت: برای این منظور این بخش با ایجاد ساز و کار یا نظام مناسب باید برای پاسخگویی مطلوب به تقاضای حمل و نقل بار و مسافر، عرضه کافی خدمات را برنامه ریزی نماید و در ساماندهی زیر ساختهای مناسب در سطح ملی، منطقه ای، شهری و روستایی همچنین در تعمیم عدالت اجتماعی، توزیع منابع و فعالیت برای رفع انزوای مناطق محروم کشور مشارکت داشته باشد.

وی بیان کرد: این وزارتخانه همگام با سیاستهای کلی دولت در جهت بستر سازی برای حمل و نقلی روان، ایمن و آسوده اقدامات موثری را در شقوق مختلف حمل و نقل در سرلوحه برنامه های خود قرار داده است.

رحمتی اضافه کرد: در بخش جاده ای با حذف نقاط حادثه خیز، فرهنگ سازی، همکاری مردم و همت سایر ارگانها با وجود  افزایش خودرو شاهد کاهش 17 درصدی نرخ مرگ و میر در تصادفات برون شهری بوده ایم، به همین منظور متناسب سازی محورها با وسایل نقلیه شخصی و عمومی جدید و نیز توسعه و احداث حدود 1500 کیلومتر راه اصلی و بزرگراه و آزاد راه در دستور کار سال آتی قرار دارد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در بخش حمل و نقل هوایی نیز با وجود همه محدودیتهای اعمال شده دشمنان روز بروز شاهد افزایش ناوگان و توسعه خدمات و امکانات فرودگاهی و تلاش برای ارتقاء ایمنی بیشتر هستیم و برای رفع نیاز متقاضیان سفر هوایی و رضایتمندی آنها خوشبختانه در سه سال اخیر همه ساله شاهد افزایش بیش از 10 درصدی عملکرد بخش هوایی کشور بوده ایم که امید است در سال آینده این روند رشد با برنامه ریزی های انجام گرفته سرعت گیرد.

وزیر راه و ترابری تصریح کرد: در بخش دریایی به منظور بهره گیری بیشتر از سواحل طولانی جنوب و شمال کشور و فراهم نمودن امکانات بهینه پهلوگیری کشتی ها برای تخلیه و بارگیری در بنادر و گسترش پس کرانه ها، برنامه های متعددی در دست اقدام است که با توجه به جوابگو بودن اسکله های باری و کاهش دموراژ در حد قابل قبول و روانی تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر شمال و جنوب کشور در سال جدید سرمایه گذاری بیشتری برای بخش مسافری دریایی صورت خواهد گرفت و همچنین توسعه بنادر کوچک که رونق مناطق متعدد ساحلی را به همراه خواهد داشت در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: سالجاری راه آهن کشور شاهد افزایش های قابل قبولی در میزان کشش و واگن های باری و مسافری بود به طوریکه حمل مسافر حدودا 15 درصد افزایش یافت، ولی در سال نو باید با تلاش فزون تر شاهد پیوستن زاهدان به شبکه سراسری و پیشرفت در احداث خط ریلی اصفهان ـ شیراز باشیم به نحوی که اوایل سال 1388 به بهره برداری برسد.

رحمتی اظهار امیدواری کرد که با تخصیص اعتبارات مناسب شبکه فعلی آماده تر برای خدمات رسانی شود، به نحوی که شاهد افزایش حداقل 20 درصدی حمل و نقل ریلی باشیم.

وزیر راه و ترابری در پیام نوروزی خود ضمن تقدیر از زحمات همه دست اندرکاران ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و شاغل در صنعت حمل و نقل بویژه راهداران، لکوموتیورانان، خلبانان، رانندگان و ناخدایان و همه افرادی که وظیفه نگهداری و آماده سازی و راهنمایی زیربناها و وسایل کنترل در زمین و دریا و هوا را به عهده دارند و با تلاش بی دریغ خویش زمینه خدمت رسانی بهتر به مردم شریف ایران را فراهم نموده اند، حلول سال نو را که با تولد حضرت ختمی مرتبت رسول رحمت و محبت حضرت محمد مصطفی (ص) و میلاد رئیس مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق (ع) مقارن گشته، صمیمانه تبریک گفت.

وی اظهار امیدواری کرد در سایه الطاف الهی، با دقتی که عموم مردم در هنگام رانندگی معمول خواهند داشت شاهد سوانح رانندگی در راههای کشور نباشیم و سالی توأم با سلامتی و رونق و شادکامی و همراه با معنویت برای ملت سربلند ایران اسلامی در پیش رو داشته باشیم.

کد خبر 656022

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha