انحلال حزب عدالت و توسعه به وجهه بین المللی ترکیه ضربه می زند

وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به تلاشها برای انحلال حزب حاکم عدالت و توسعه گفت : چنین اقدامی یک اشتباه تاریخی خواهد بود و به چهره ترکیه در جامعه جهانی آسیب خواهد زد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی،"علی باباجان" گفت : انحلال و تعطیلی حزب حاکم عدالت و توسعه یک اشتباه تاریخی خواهد بود.

وی افزود : اقدام برای لغو حزب مانند مشاهده یک هواپیمایی است که در فیلمی متعلق به قرن 16 پرواز می کند و یا دیدن ساعتی مچی در فیلمی است که در قرن هشتم ساخته شده است".


اخیرا دادستان ترکیه از قانون اساسی این کشور درخواست کرده است حزب عدالت و توسعه را که به گفته وی اقدامات آن بر خلاف اصول سکولاریسم است، منحل کند.

در همین ارتباط اعضای حزب عدالت و توسعه تلاشها و رایزنی های گسترده ای را برای جلوگیری از این اقدام آغاز کرده اند.

باباجان که با کانال خصوصی 7 گفتگو می کرد،اظهار داشت : این تحولات به نفع ترکیه نیست و چهره آن را منفی می کند و ما امیدواریم که حس مشترک مردم بر تمام مسائل غلبه کند.

وی گفت : ثبات ترکیه نه تنها برای خود کشور، بلکه برای تمام منطقه مهم است. این تحولات در چنین دوره و برهه زمانی حتی زمانی که ترکیه در حال ایفای یک نقش رهبری است، بسیار نگران کننده است.

به اعتقاد وزیرامورخارجه ترکیه، تحولات اخیرآزمایشی جدید است، اما کشورش این آزمون را هم با موفقیت سپری خواهد کرد.

وی گفت : همه آنچه را که حزب عدالت و توسعه انجام می دهد؛ به طور کامل به نام حقوق و آزادی هاست.

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد: تعطیلی این حزب در قوانین مدرن جایگاهی ندارد و ابراز امیدواری کرد که تحولات سبب شود تا ثبات سیاسی و اقتصادی ترکیه حفظ شود.

وی همچنین با اشاره به تحولات اخیر ترکیه گفت : در تحولات اخیر چیز جالبی وجود دارد؛ از یک سو حزبی وجود دارد که نماینده ملت ترکیه است و از سوی دیگر یک سیستم قضایی وجود دارد که قدرتی را به نمایندگی از مردم ترکیه مورد سوء  استفاده قرارمی دهد و رو در رو کردن این دو قدرت چیز خوبی برای ترکیه نیست.

به اعتقاد باباجان، تعطیلی این حزب برای اقتصاد ترکیه، روندی نگران کننده است، زیرا که برای جلب سرمایه گذاری های خارجی، سرمایه گذاران باید احساس امنیت کنند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین خبر داد که حزب متبوعش(عدالت و توسعه)، در حال کار برای یک اصلاحات جامع قانون اساسی است.

کد خبر 656095

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha