۲۹ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۱۰:۳۹
امروز در تاریخ

خبرگزاری مهر : امروز چهارشنبه بیست و نهم اسفند سال 1386هجری شمسی مقارن است با یازدهم ربیع الاول سال 1429 هجری قمری و برابر است با نوزدهم مارس سال 2008 میلادی.

ملی شدن صنعت نفت ایران

سرانجام پس از ماهها مبارزه مردم ایران با استعمار و رهبری های داهیانه آیت الله کاشانی و دکتر محمد مصدق ، درچنین روزی در  سال1329هجری شمسی، ماده واحده ملی شدن صنعت نفت ایران از تصویب نمایندگان مجلس سنا گذشت. گزارش کمیسیون نفت مجلس به شرح ذیل تقدیم مجلس شورای ملی شد : نظر به اینکه ضمن پیشنهادات واصله به کمیسیون نفت ، پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور مورد توجه و قبول کمیسیون قرار گرفته و از آنجایی که وقت کافی برای مطالعه در اطراف اجرای این اصل باقی نیست ، کمیسیون مخصوص نفت از مجلس شورای ملی تقاضای دو ماه تمدید می نماید . بنابراین ماده واحده ذیل را با قید دو فوریت برای تصویب تقدیم مجلس شورای ملی می نماید . ماده واحده : مجلس شورای ملی تصمیم مورخه هفدهم اسنفند 1329 کمیسیون نفت را تایید و با تمدید مدت موافقت می نماید . تبصره 1 : آقایان حق دارند تا 15 روز بعد از تشکیل کمیسون حق حضور داشته باشند . گزارش کمیسیون در بیست و چهارم اسفند از تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی گذشت . همچنین مجلس  سنا در 29 اسفند 1329 گزارش پیشنهادی کمیسیون نفت را به شرح ذیل تصویب نمود : به نام سعادت ملت ایران و به منظور تامین صلح جهان ، امضا کنندگان ذیل پیشنهاد می نماییم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثنا ملی شود یعنی تمام عملیات اکتشاف ، استخراج و بهره برداری در دست دولت قرار گیرد . کمیسیون نفت در 5 اردیبهشت 1330 گزارشی مشتمل بر نه ماده به مجلس تقدیم نمود .  

درگذشت سید اشرف الدین حسینی گیلانی

در چنین روزی درسال 1309 هجری شمسی ، سید اشرف الدین حسینی گیلانی شاعر و نویسنده ایرانی دار فانی را وداع گفت . سید اشرف الدین متخلص به نسیم شمال روزنامه ای را به همین نام در دوران مشروطیت منتشر می کرد . نسیم شمال شاعری بود آزاداندیش و در جهت دفاع از مشروطیت مقالات بسیاری به شیوه طنز در روزنامه خود می نگاشت . اشعار او غالبا رگه هایی از طنز را به همراه داشتند .

 ما اگر علم و هنر می داشتیم      کوه را از جای بر می داشتیم
خط  آهن می نمودیم اختراع       راهها در بحر و بر می داشتیم
موقع صلح جهان در کنفرانس     احترامات  دگر می داشتیم
نفت وقند و شمع را می ریختیم    جای حنظل نیشکر می کاشتیم

تاکید حضرت امام خمینی ( ره ) بر حفظ ارتش  

در چنین روزی در سال 1357 امام خمینی (ره) با صدور فرمانی مردم را به حمایت از ارتش فراخواند . پیش از آن به دلیل جنایاتی که نظامیان رژیم پهلوی در جریان به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی علیه مردم ایران روا داشته بودند ، برخی از احزاب و گروهک ها درصدد انحلال ارتش بر آمدند . بدنه ارتش خود در سالهای پایانی رژیم پهلوی با تبعیت از رهنمود های داهیانه امام خمینی به حربه ای علیه رژیم پهلوی بدل شده بود و در روزهای پس از انقلاب نیز مطیع فرامین امام خمینی بود . بازار تهران در این روز در بیانیه ای ضمن تقدیر از ارتش اعلام کرد : مقدم ارتش انقلاب ملی به بازار تهران گلباران باد .  بازاریان تهران امروز برای نخستین بار با یک دنیا شور و هیجان بی نظیر شاهد رژه ارتش ملی دلیر ایران یعنی پاسداران این مرز و بوم بودند .

آغاز جنگ آمریکا علیه عراق :

در چنین روزی در سال 2003 میلادی و در ساعت هفت و پانزده دقیقه به وقت تهران جنگ سلطه یا جنگ آمریکا و انگلستان علیه عراق آغاز شد. در این جنگ که به بهانه وجود سلاحهای کشتار جمعی در عراق و مبارزه با تروریسم  آغاز شد ، مهاجمین با هدف قرار دادن مناطق مسکونی در نقاط مختلف عراق فجایع انسانی گسترده ای را در منطقه رقم زدند . پس از حمله هوایی کشورهای آمریکا و انگلستان به عراق و پشتیبانی آتش گسترده ، نیروی زمینی و تنفگداران دریایی آمریکایی ظرف چند روز بغداد را به اشغال خود در آوردند. صدام حسین که خود در پایان این جنگ متواری گردید با وجود در اختیار داشتن 60 هزار نیروی فدایی و گارد ریاست جمهوری هیچ گونه تحرک مثبتی را علیه نیروهای آمریکایی به انجام نرساند . گفته می شود یکی از اهداف اصلی و نخستین نیروهای مهاجم به کشور عراق تسلط بر منابع نفتی این کشور بوده است. این امر از شعارهای تظاهرات  میلیونى ضد جنگ در سراسر جهان پیداست. مخالفین جنگ در تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف دنیا شعار می دادند به خاطر نفت انسان ها را هدف گلوله قرار ندهید . افکار عمومی جهان چنین جنگی را زورمداری ابرقدرت در جهت به چنگ آوردن منابع نفتى می دانستند .

درگذشت اسحاق نیوتن :

در چنین روزی در سال 1727 میلادی، اسحاق نیوتن فیلسوف و ریاضیدان بزرگ انگلیسی دیده از جهان فروبست . مهمترین کتاب وی " اصول ریاضی فلسفه‌ طبیعی" نام دارد . تکمیل حساب دیفرانسیل ، ارتقای تئوری خورشید مرکزی و کشف قواعد طبیعی حاکم بر حرکات ارضی و سماوی از دیگر نظریات و کشف های علمی اوست. اثبات قوانین کپلر و شرح و بسط نظریه موجی نور هویگنس از دیگر آثار اوست . داستانی را درباره نحوه کشف قاعده جاذبه زمین در باره وی روایت کرده اند. گفته اند نیوتن روزی زیر یک درخت سیب نشسته  بوده که ناگاه سیبی بر سرش می‎افتد و از این واقعه او به ماهیت نیروی جاذبه‎  زمین 
دست می باید .

قوانین نیوتن : قانون اول: هر جسم که در حال سکون یا حرکت یکنواخت در امتداد خط مستقیم باشد، به همان حالت می‌ماند مگر آنکه در اثر نیروهای خارجی مجبور به تغییر آن حالت شود. قانون دوم: آهنگ تغییر اندازه‌ حرکت یک جسم، متناسب با نیروی برآیند وارد بر آن جسم است و در جهت نیرو قرار دارد. قانون سوم: برای هر کنشی همواره یک واکنش مساوی مخالف وجود دارد. اسحاق نیوتن در لندن درگذشت. پیکر وی را در کلیسای وست‌مینستر به خاک سپردند.

روز استقلال تونس :  

در چنین روزی در سال 1956 میلادی کشور تونس از فرانسه استقلال یافت. تونس کشوری است در شمال ساحل آفریقا در ساحل در یای مدیترانه بین الجزایر و لیبی. نژاد مردم این کشور سامی و زبان رسمی آنان عربی و فرانسه است. نود درصد مردم این کشور پیرو دین اسلام و بقیه یهودی و مسیحی هستند . تونس در چنین روزی در سال 1956 میلادی از فرانسه مستقل شد و رژیم آن به جمهوری تغییر یافت . این کشور در دوازدهم نوامبر سال 1956 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد پذیرفته شد . پایتخت آن تونس نام دارد .تونس در قدیم به کارتاژ مشهور بود . این کشور نخستین سرزمین شمالى افریقاست که توسط فنیقى‏ها و رومى‏ها فتح شد . در سال 1881 فرانسه به تونس مسلط شد تا اینکه به دنبال مبارزات مردم در سال 1956 فرانسه ناگزیر شد به استقلال تونس تن دهد. حبیب بورقیبه که از زمان استقلال تونس در تونس حکومت مى‏کرد در اکتبر 1987 بدون خونریزى کنار رفت و زین العابدین بن على اوضاع را بدست گرفت.  

تولد پروفسور ژولیو کوری : 

درچنین روزی درسال1900میلادی ، پروفسور ژولیو کوری فیزیکدان برجسته فرانسوی به دنیا آمد . وی مدتی دستیار برجسته مادام کوری و پس ازآن با دختر وی یعنی ایرن کوری ازدواج کرد. آن دو بعدها با کشفیات گسترده در حوزه فیزیک در سال  1935 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کردند .

تولد اولین تزار :

در چنین روزی در سال 1629 میلادی آلکسی ام رومانوف نخستین تزار روسیه به دنیا آمد .

درگذشت هوارا شیو کوئیروگا :

در چنین روزی در سال 1937 میلادی ، کوئیروگا نویسنده و شاعر اروگوئه ای درگذشت. او از مشهورترین شاعران و نویسندگان این کشور است . وی در پنجاه و هشت سالگی خودکشی کرد .

درگذشت لوئیس بروگلی :

در چنین روزی در سال 1987 میلادی لوئیس بروگلی فیزیکدان فرانسوی درگذشت. او در سال 1929 جایزه نوبل را از آن خود کرد .

تصرف مانیل :

در چنین روزی در سال 1571 میلادی نیروهای اسپانیا مانیل را به تصرف خویش در آوردند .

خودکشی جمعی در چین :

در چنین روزی در سال 1644 میلادی دویست تن از خانواده رسمی پکن خودکشی کردند .

بنگلادش و هند :  

در چنین روزی در  سال 1972 میلادی هند و بنگلادش قرارداد دوستی و حسن همجواری امضا کردند .

تظاهرات علیه بمب نوترونی :  

در چنین روزی در سال 1978 میلای بیش از پنجاه هزار نفر در آمستردام هلند علیه بمب های نوترونی به تظاهرات و اعتراض پرداختند .
 
کشته شدن هشتصد سرباز آمریکایی :

در چنین روزی در سال 1945 در نتیجه حمله انتحاری یک خلبان ژاپنی به یک ناو امریکایی هشتصد تن از افراد نیروی دریایی آمریکا کشته شدند.

ملی شدن شرکت های نفتی :

در چنین روزی در سال 1965 میلادی ، احمد  سوکارنو رئیس جمهور اندونزی تمامی شرکتهای نفتی خارجی در آن کشور را ملی اعلام کرد.

کد خبر 656338

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =