حميد رضا آصفي سخنگوي وزارت امور خارجه گفت : بحث همكاريها ي ايران و آژانس زير سوال نرفته ما با آژانس همكاري داشتيم و علاقه داريم كه اين همكاريها ادامه يابد.

به گزارش خبرنگار سياسي مهر، سخنگوي وزارت امورخارجه در ادامه نشست هفتگي با خبرنگاران داخلي و خارجي درباره سخنان دبير شوراي عالي امنيت ملي درخصوص روابط آينده ايران و آژانس گفت : دكتر روحاني اعلام كردند كه واقعيتهاي بايد ديده شود و اگر ديده نشود در نحوه همكاري ايران و آژانس ممكن است تغييري ايجاد گردد.
آصفي گفت: آژانس آن طور كه بايد و شايد به واقعيتها نپرداخت البته بخشي از واقعيت ها را در آن جايي كه صحبت از همكاري ايران با آژانس بوده مورد توجه قرار داده است و از آنجايي كه دسترسي و امكان گسترده اي را براي آژانس فراهم كرديم قدرداني كرده است ولي بعضي جاها خيلي دقيق منعكس نكرده و ايران گلايه خود را اعلام كرده است وعدم سفر بازرسان به ايران را  فعلا در اين چارچوب ارزيابي كنيد .
وي در پاسخ به سولي درباره عدم حمايت قاطع اروپا از ايران و سياستهاي آينده ايران درقبال اين كشورها گفت : تغييري در روابط به وجود نخواهد آمد.
وي درباره قطعنامه آژانس تصريح كرد: قطعنامه نقاط قوت دارد برخي از نقاط هم غيرمنصفانه است  به هرحال برخي از كشوهاي اروپايي و غير متعهد تلاش كردند كه قطعنامه يكجانبه آمريكا به تصويب نرسد واين نشان دهنده اين است كه آمريكا نتوانسته است به اهداف خود برسد.
آصفي درباره كمك به زلزله زدگان بم گفت : قسمتي از كمكهاي غير نقدي بود كه برخي كشورها فرستادند . نوع  ديگر كمك ها،  مالي بود كه در اختيار وزارت امور خارجه قرار گرفت تا به سازمان هلال احمر جمهورى اسلامي ايران تحويل داده شود كه  ميزان اين كمك ها000/153/2  دلار بوده است كه به سازمان هلال احمر جمهورى اسلامي ايران تحويل داده شده است.  بخش ديگر هم شامل كمكهاي  خارجي اعم از كمك هاى دولتي و مردمي شامل ايرانيان مقيم وشهروندان خارجي به منظور بازسازى بم به مبلغ  435/315/5 دلار كه به وزارت امور خارجه تحويل شده بود، با توجه به مسووليت وزارت اقتصاد و دارايي در زمينه بازسازى كه از سوى هيات دولت مشخص شده بود، اين وجه بلافاصله پس از اعلام حساب از سوى وزارت اقتصاد و دارايي به حساب اين وزارت خانه واريز شد. 
وي افزود : كمك هاى دولت ها و سازمان هاى بين المللي به طور مستقيم و نقدى و يا در قالب برنامه هاى مختلف سازمان ملل و كنفدراسيون بين المللي جمعيت هاى هلال احمر و صليب سرخ صورت گرفته و يا مي گيرد و ارگانهاى مربوطه در جريان بوده و بايد مسايل بعدى آن را پيگيرى كنند و آخرين دسته تعهدات و كمكهايي است كه به صورت وام بلند مدت از جمله وام 400 ميليون دلارى كشورهاى شوراى همكارى خليج فارس بوده كه قرار است در قالب وام 25  ساله با نرخ بهره 2 درصد به منظور اجراى طرح هاى بازسازى بم پرداخت شودكه هنوز پرداخت نشده است .بنابراين كل مبلغي كه در اختيار وزارت امور خارجه قرار گرفته است 7468435  دلار بوده است كه همگي آنها در اختيار ارگان هاى ذيربط قرار گرفته است .
وي درباره بستن مرزها از سوي آمريكابه خاطر جلوگيري از ورود تروريستها به عراق  گفت : اظهاراتي كه برخي از مسئولين آمريكايي مي كنند براي فرافكني است. آمريكائي ها به هر نقطه اي كه رفتند نه تنها نتوانسته اند امنيت را برقراركنند بلكه بر مشكلات نيز افزوده اند.
آصفي افزود: آمريكا به عنوان يك نيروي اشغالگر موظف به تامين امنيت است ما به نوبه خود مرزها را كنترل مي كنيم  اجازه نمي دهيم كه تردد غيرقانوني صورت گيرد و نيروهاي ذيربط نيزدر اين راه تلاش مي كنند و آمريكا و برخي اشغالگران كه در آن سوي مرزها هستند وظيفه امنيت و بستن مرزها را دارند اگر در آنجاامنيت تامين نمي شود مسئوليت برعهده نيروهاي اشغالگر و آمريكاست .
وي درباره يكي از بندهاي قطعنامه درخصوص پي 2 وعدم اعلام آن به آژانس و اختلاف ايران وآژانس درباره اين موضوع  تاكيد كرد: اختلاف از اينجا ناشي مي شود كه ما بايد سانتريفوژ پي 2 را بعد از امضاي پروتكل اعلام مي كرديم نه بر اساس پادمان. پس از اينكه پروتكل الحاقي را پذيرفتيم گفتيم  و اعتقاد داريم كه اين بند غير منصفانه و غير واقعي است و بايد به اين بند توجه شود ما براساس وظايف ومسئوليتهائي كه پذيرفتيم با آژانس همكاري داريم و زياده خواهي را نمي پذيريم زيرا اعتماد سازي  دوطرفه است و ما گامهاي لازم را در اين زمينه برداشته ايم و بايد آژانس نيز از خود اين اعتماد سازي را شروع كند .
وي  دلايل تعويق سفر دكتر عارف به افغانستان براي افتتاح پل ميرك را مسائل امنيتي ازسوي مقامات افغاني اعلام كرد.
وي همچنين درباره اخراج سفير آلمان از تهران گفت: چنين چيزي را به سفارت آلمان نگفته ايم .


کد خبر 65701

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha