تظاهرات دانشجویان اندونزی علیه فیلم ضد اسلامی "فتنه"

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: مطبوعات و رسانه های اندونزی در گزارشی به بررسی نتایج انتخابات پارلمانی ایران و تاکید رئیس جمهوری اندونزی برای حفاظت از منافع ملی کشورشان پرداخته اند.

الف- اخبار ایران 
روزنامه سوارکاریا در گزارشی با تیتر "وجهه سیاسی جدید ایران" نوشت: پیروزی قاطع گروه اصولگرا در مجلس ایران به یقین موجب حمایت بیشتر مجلس ایران از رئیس جمهور ایران خواهد شد. قبلا نیز مجلس ایران که اکثریت آنرا گروه اصولگرا تشکیل می دادند از سیاست های محمود احمدی نژاد در زمینه های مختلف حمایت می کردند.

به عنوان نمونه مجلس ایران در موضوع هسته ای ایران بطور کلی از دولت حمایت می کرد و همین مسئله موجب شد تا تهران به غنی سازی اورانیوم با اهداف صلح آمیز ادامه داده و در زمینه دیپلماسی هسته ای نیز به موفقیت های بسیاری دست یابد که در این زمینه نیز می توان به گزارش های مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی و دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در ارتباط با برنامه های هسته ای ایران اشاره نمود.

ب- اخبار و تحولات داخلی اندونزی

1- اخبار سیاسی

روزنامه کمپاس نوشت: حزب دموکراتیک مبارز یکی از 2 حزب بزرگ اندونزی قصد دارد تا با حمایت جوانان اندونزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 این کشور بیش از 25 درصد آراء را به خود اختصاص دهد به همین علت، این حزب از دو سال پیش تمامی سعی و تلاش خود را بکار بسته است تا به گونه های مختلف به جوانان نزدیک شود.

"ماروار سیرایت" مسئول بخش جوانان حزب دموکراتیک مبارز در این رابطه گفت : پیش بینی می شود در سال 2009 بیش از یکصد میلیون جوان بین 18 تا 45 سال حق رأی در انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشند. ما برنامه های خود را بر روی کسب حمایت این قشر متمرکز ساخته ایم.

وی با اشاره به اینکه حزب دموکراتیک مبارز امید بسیاری به کسب حمایت از قشر جوان جامعه دارد، افزود: ما در حزب خود بخش جوانان را تشکیل داده ایم و از نیروی جوانان برای فعال نمودن این بخش استفاده نموده ایم زیرا معتقد هستیم اندونزی برای پیشرفت باید به نیرو و توان جوانان خود اعتماد کند و در غیر اینصورت پیشرفتی برای کشور میسر نخواهد شد.

روزنامه سواراکاریا نیز می نویسد: "سوسیلو بامبانگ یودیونو" رئیس جمهوری اندونزی در دیدار با مقامات نمایندگی و کنسولگری های اندونزی در خارج از کشور، طی سخنانی خطاب به سفرا گفت: سفرای اندونزی باید فرصت ها را در خارج از کشور شناسایی نمایند و با حفظ وجهه مناسب اندونزی در دنیا از منافع ملی اندونزی دفاع کنند.

وی تصریح کرد : من از سفرا می خواهم که به مسائل اقتصادی و بازرگانی بیش از پیش اهمیت داده شود تا بدین وسیله فرصت های اقتصادی و بازرگانی جدیدی میان اندونزی و دیگر کشورهای جهان ایجاد گردد.

"یودیونو" با تأکید بر ضرورت توسعه دیپلماسی اندونزی در سطح بین المللی با استفاده از تمامی روش ها خاطرنشان کرد: نباید همواره به Hard Politic اتکا نمود بلکه Soft Politic نیز باید مد نظر قرار گیرد تا بدین وسیله زمینه همکاری در زمینه های مختلف میان اندونزی و دیگر کشورهای جهان بوجود آید.

رئیس جمهوری همچنین بر ارائه خدمات سریع، به موقع و مناسب به اتباع اندونزی در خارج از کشور تأکید نمود و گفت: اتباع اندونزی هنگامی که سفارت و یا کنسولگری اندونزی به آنان خدمات مناسب ارائه نماید یقین پیدا می کنند که کشور از آنان حمایت می نماید.

2- اخبار اقتصادی

روزنامه کوران تمپو درباره درخواست رئیس جمهوری اندونزی از دیپلمات ها برای مبارزه با قاچاق چوب نوشت: "سوسیلو بامبانگ یودیونو" در مراسم دیدار با مقامات نمایندگی های اندونزی در خارج از کشور طی سخنانی از دیپلمات های اندوزیایی مشغول به فعالیت در نمایندگی ها و سرکنسولگری های اندونزی در خارج از اندونزی درخواست نمود تا همگی به مبارزه با قاچاق چوب از اندونزی بپردازند.

رئیس جمهوری اندونزی با تأکید بر اینکه قاچاق چوب ضربه های بسیار مهلکی را به بدنه اقتصادی کشور وارد می آورد افزود: قاچاقچیان چوب اندونزی را با قیمت های نازل می خرند و آن را بصورت قاچاق از اندونزی خارج نموده و با تبدیل به صنایع چوبی مختلف، آن صنایع را با قیمت های بسیار گران به فروش می رسانند.

"یودیونو" شبکه قاچاق چوب در اندونزی را یک شبکه قاچاق بین المللی چوب نامید و خاطرنشان کرد: ما از قاچاق چوب چندباره ضرر می کنیم زیرا جدا از اینکه دارایی کشور ما با قیمت ارزان به خارج از کشور می رود همجنین طبیعت اندونزی با بحران بسیار جدی مواجه می شود و این تخریب طبیعت در دراز مدت برای کشور دردسر آفرین خواهد شد.

خبرگزاری آنتارا نیز درباره اصراف انرژی نوشت: "یوسف کالا" معاون اول رئیس جمهور اندونزی معتقد است اندونزی یکی از کشورهایی می باشد که در سطح جهانی انرژی بسیاری را خصوصا در زمینه سوخت اسراف می نماید.

به عقیده وی، در دنیای امروز تنها اندونزی و یک کشور از قاره آفریقا می باشد که هنوزهم از نفت استفاده می نمایند زیرا دیگر کشورها از دیگر منابع سوختی استفاده می کنند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد : دولت به هر لیتر نفت 6.500 روپیه سوبسید اختصاص می دهد و قیمت تولید این سوخت برای دولت 8.500 روپیه تمام می شود ولی نفت با قیمت 2.000 روپیه به مردم فروخته می شود که این موضوع سبب شده است دولت سالانه بودجه ای بالغ بر 45 تریلیون روپیه را به سوبسید نفت اختصاص دهد.

"کالا" گفت : البته دولت راهکارهایی را برای این مشکل اندیشیده است که مهمترین آنها طرح استفاده مردم از گاز LPG بجای نفت در نیازهای روزانه آنان می باشد و ما معتقد هستیم در صورت موفقیت این طرح دولت سالانه بیش از 40 تریلیون روپیه در بودجه صرفه جویی خواهد داشت.

روزنامه مدیا اندونزی نیز در گزارشی اقتصادی می نویسد: بانک توسعه آسیا (ADB) پیش بینی نمود رشد اقتصادی اندونزی در سال آینده (2008 و 2009) روند نزولی خواهد داشت و دستیابی به میزان رشد اقتصادی سال 2007 (6.3 درصد) امر بسیار دشواری برای اقتصادی اندونزی خواهد بود.

این بانک در گزارش سالیانه خود آورده است : پیش بینی می شود در سال 2008 میزان تورم نسبت به سال گذشته افزایش یابد و از 6.4 درصد در سال 2007 به بیش از 6.8 درصد در سال 2008 برسد که افزایش قیمت اجناس مختلف در خارج از کشور و همچنین افزایش نیاز داخلی به این اجناس در داخل کشور یکی از دلایل اصلی رشد تورم در سال 2008 خواهد بود.

3- اخبار فرهنگی

روزنامه مدیا اندونزی درباره خشونت نوشت "هدایت نور وحید" رئیس مجلس مشورتی خلق اندونزی در مصاحبه با خبرنگاران در ارتباط با پخش و انتشار فیلم فتنه گفت : من با اقدامات خشونت آمیز مخالف می باشم ولی من بیشتر با افرادی که موجب بروز اقدامات خشونت آمیز می باشند مخالف هستم و از دولت هلند می خواهم با اتباع خود که موجب بروز خشونت های مختلف می شوند برخورد نمایند.

وی با حمایت از طرح سازمان ملل مبنی بر مجرم اعلام نمودن افرادی که با نقاب آزادی بیان به ادیان دیگر اهانت می نمایند گفت: من از مقامات کشورهای مختلف می خواهم که با حساسیت خاصی به اتخاذ موضعگیری در ارتباط با فیلم فتنه بپردازند تا بدین وسیله از برهم خوردن امنیت جهانی و دیگر بحران های مرتبط جلوگیری شود.

وحید در پایان رئیس مجلس مشورتی خلق اندونزی از ملت مسلمان اندونزی درخواست نمود تا در این چنین مسائل چالش برانگیزی گرفتار نشوند زیرا وارد شدن آنان در این چالش ها هیچگاه نخواهد توانست موجب حل مسئله شود.

روزنامه جاکارتا پست درباره حمله دانشجویان به کنسولگری هلند می نویسد: دانشجویان شهر مدان در سوماترا در پی تظاهراتی که برپا کردند، در مقابل کنسولگری هلند تجمع و به ساخت و منایش فیلم فتنه اعتراض کردند.

این تظاهرات سپس به خشونت انجامید و دانشجویان خشمگین علاوه بر آتش زدن پرچم هلند توانستند خسارات قابل توجهی به ساختمان کنسولگری هلند وارد کنند.

در پی این خشونتها، پلیس با تجهیزات ضد شورش و استفاده از موتور سیکلت و گاز اشگ آور وارد صحنه شد و به مقابله با دانشجویان خشمگین پرداخت .پلیس در این درگیری تعداد 22 نفر از دانشجویان را دستگیر نمود. 

روزنامه ایندوپوست درباره ساخت فیلم در مقابله با فتنه می نویسد: هاشم موزادی رئیس نهضت العلماء اندونزی قصد دارد برای مقابله با فیلم توهین آمیز فتنه، فیلمی روشنگر تهیه کند.

طبق این خبر، نامبرده با اعلام این مطلب گفت که ویلدرز با ساختن این فیلم که توهین به تمام مسلمین جهان بشمار می اید، مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شده است.

به گفته موزادی ، بهترین روش مبارزه با هر گونه انحراف و عمل ناپسند، انجام یک عمل خوب و افشاگرانه است.

به همین لحاظ وی تصمیم گرفته تا با تهیه فیلمی مثبت و روشنگر، ابعاد نورانی زندگی حضرت رسول اکرم (ص) را به نمایش بگذارد. وی گفته در فیلم مورد نظرش به این سئوال پاسخ می دهد که آیا این اسلام است که خشونت و کشتار را ترویج می کند یا جوامع سرمایه داری غرب؟ وی برای تهیه این فیلم از گروهی حرفه ای از فیلم سازان اندونزی، آذربایجان، کوزوو، گوانتانامو و...  دعوت بعمل آورده است.

ج- اخبار روابط خارجی اندونزی

روزنامه کمپاس نیز در گزارشی درباره دیدار سفیر آمریکا از منطقه "تنگرنگ" می نویسد: "کامرون ری هومه" سفیر آمریکا در اندونزی در دیدار از منطقه "تنگرنگ" ضمن ابراز نگرانی از شیوع بیماری آنفولانزای مرغی در این منطقه گفت: در این منطقه طیور در نزدیکی خانه های مردم زندگی می کنند که این موضوع می تواند موجب افزایش خطر ابتلاء به بیماری آنفولانزای مرغی و همچنین انتشار آن به دیگر مناطق شود.

لازم بذکر است در این دیدار، سفیر آمریکا ضمن بازدید از بازار سنتی منطقه و نقاط مختلف شهر از بیمارستانی که بیماران مبتلا به آنفولانزای مرغی در آن بستری هستند، بازدید کرد.

کد خبر 660071

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =