هدف شارون از عقب نشيني از غزه چيست؟

در خبرهاي مربوط به تحولات فلسطين موضوع عقب نشيني يكجانبه از غزه در روزهاي اخيرمورد توجه قرار گرفته است . شارون نخست وزير رژيم صهيونيستي پيشنهاد كرد در صورت عدم خروج از بن بست روند صلح حاضر است هفده شهرك صهيونيست نشين در نوار غزه را تخليه كند.

 اعلام طرح عقب نشيني يكجانبه از غزه توسط رژيم صهيونيستي كه در روزهاي گذشته مورد توجه برخي كشورها و سازمانهاي بين المللي قرار گرفت عليرغم وجهه خوشايند آن داراي زواياي پنهان و آشكاري است كه در صورت دقت نظر در ابعادآن مي تواند نشانگرعمق بحراني باشد كه آن رژيم گرفتارش مي باشد.
پس از اعلام طرح مذكور فعاليتها و رايزني هاي سياسي معمول براي چگونگي انجام اين اقدام افزايش يافت و پيامد آن آمريكا يك هيات سه نفره را در اين خصوص راهي خاورميانه نمود و قرار شد وزير خارجه رژيم صهيونيستي نيز به مصر سفر نمايد و اين سفرها در حالي انجام مي شود كه در روزهاي گذشته عمر سليمان رييس سازمان امنيت مصر براي گفتگو در خصوص مسائل امنيتي طرح فوق با مقامات دو طرف ديدار و گفتگو كرده است.
مذاكرات سه فرستاده آمريكا با مقامات رژيم صهيونيستي در حالي انجام گرفت كه اين رژيم بدنبال اخذ امتيازاتي از اقدام منفعلانه خود بوده و اعلام  كرد كه در مذاكرات فيمابين به موارد ذيل تاكيد دارد.
1- حمايت بي قيد و شرط آمريكا از عقب نشيني رژيم صهيونيستي از غزه.
2- پذيرش مسووليت اعلام اين عقب نشيني توسط ايالات متحده با هدف كاهش بار رواني عليه اسراييل .
3- تضمين آمريكابراي ايجاد امنيت و پرهيز از بروز هرج و مرج و ناآرامي در غزه .
4- قطع امكانات تمامي شهركهاي موجود پس از عقب نشيني كه به صورت تخريب يا فروش به بانك بين المللي خواهد بود.
5- گسترش شهرك سازي در كرانه باختري بر اساس ديدگاههاي توراتي.
آنچه مسلم است طرح عقب نشيني شارون اگر چه در ظاهر يك اقدام سازنده براي تداوم مذاكرات صلح و بازگرداني سرزمينهاي اشغالي به صاحبان اصلي آن تلقي مي گردد ولي وقتي به اهداف پنهان اين اقدام توجه شود ، در مي يابيم كه نخست وزير رژيم صهيونيستي با توجه به اوضاع تاسف بار امنيتي و اقتصادي و فشار افكار عمومي و احزاب مخالف ، چاره اي جز انجام يك اقدام سياسي و تبليغاتي نداشته است. زيرا برون رفت از وضعيت بغرنج امنيتي و اقتصادي كه شارون به عدم توقف انتفاضه و تامين نكردن امنيت براي شهروندان خود وناتواني در تامين حداقل استانداردهاي رفاهي متهم شده، براي تداوم حيات رژيم صهيونيستي بويژه ادامه يافتن دولت  افراطي شارون بسيار ضروري و حياتي است.
نكته اساسي در حركت فريبنده شارون در شرايط فعلي كه به بن بست سياسي، اقتصادي و امنيتي دچار شده، اين است كه آيا غزه براي آن رژيم اهميت حياتي و استراتژيك  دارد و يا اينكه رژيم صهيونيستي با توجه به تمامي ملاحظات به چنين تصميمي دست زده است. آگاهان سياسي معتقدند غزه به دليل تراكم جمعيتي ، فقدان زير بناهاي مهم اقتصادي ، وجود خلاء امنيتي و وابستگي اقتصادي به ديگر مناطق براي رژيم صهيونيستي در شرايط فعلي  داراي مزيت هاي ويژه نيست و از سوي ديگر اختلاف نظرهاي گروههاي سياسي موجود و احتمال جنگ قدرت در اين منطقه پس از عقب نشيني نيروهاي اشغالگر از جمله عواملي است كه رژيم صهيونيستي در تلاش است در اين منطقه زمينه هاي آن را بوجود آورد.لذا در يك جمع بندي مي توان اهداف مهم عقب نشيني از غزه را چنين برشمرد:
1- خلاصي از اين منطقه كه در انديشه رهبران پيشين صهيونيسم به يك رويا تبديل شده بود تا آنجا كه بن گوريون اميدواربود روزي از خواب برخيزد و غزه را در ميان دريا غرق شده ببيند.
2- غزه از مناطق و سرزمين هاي مقدس مورد ادعاي رژيم صهيونيستي  همانند يهوداو سامريه به قول خودشان نمي باشد.
3- عقب نشيني از غزه در شرايط فعلي سرپوشي براي اقدامات پنهاني آن رژيم در احداث ديوار حائل و مانعي براي كاهش فشار افكار عمومي جهاني است.
4 - عقب نشيني از غزه به عنوان يك اقدام تاكتيكي مي تواند به اوضاع آشفته شارون سامان دهد وبي اعتماد افكار عمومي نسبت به او را ترميم سازد.
5- با خروج از غزه آن رژيم مي تواند امور اين منطقه را به يكي از افراد مورد نظر خود بسپارد و تجربه گذشته كنترل مناطق فلسطيني توسط فلسطيني ها با هدف كاهش هزينه هاي نظامي و تلفات انساني تكرار نمايد.
6- اين طرح مي تواند به عنوان يكي از اقدامات سازنده براي "نقشه راه" تلقي گردد كه در رقابت انتخاباتي رياست جمهوري آمريكا كمك مناسبي به بوش باشد تا متهم به بي نتيجه ماندن فعاليتهاي او در خاورميانه بويژه موضوع فلسطين نگردد .
 7-حملات گسترده رژيم صهيونيستي به زيربناهاي اقتصادي ومراكز مهم همانند فرودگاه وكارخانجات بزرگ وكشتار وسيع هر روز مردم ، نشان ازبه ستوه آمدن آن  رژيم از اين منطقه دارد. 
جالب توجه است كه اقدام شارون از منظر داخلي نيز مي تواند به اوو دولت افراطي اش براي بهبود وضعيت نابسامان فعلي كمك نمايد چرا كه شارون به دليل تخلفات عديده مالي بويژه فساد مالي در انتخابات گذشته و وعده پوشالي در مهار انتفاضه و برقراري امنيت براي شهروندان به صورت بي سابقه اي موقعيت وي متزلزل گرديده است و نارضايتي عمومي از او به54 درصد افزايش يافته است.
در نهايت عقب نشيني از غزه به عنوان فرار از بحران و ترفندي براي اغفال افكار عمومي جهاني است كه در عمل نيز همچنانكه در گذشته به اثبات رسيد تغييري در وضعيت سرزمينهاي اشغالي ايجاد نخواهد كرد چرا كه عقب نشيني از يك منطقه به طور معمول بايد به آرامش اوضاع بيانجامد ولي رژيم صهيونيستي با اقدامات چند روز گذشته خود بويژه ترور رهبران گروههاي جهادي ، حمله مسلحانه به مردم عادي و بمباران مناطق مختلف غزه نشان داده است كه عليرغم اتخاذ ژست هاي صلح دوستي در قاموس خود به صلح نمي انديشد و تلاش مي كند با تهديد، زور و سلاح به اهداف خود جامه عمل بپوشاند و اين همان منطقي است كه جوان و زن و مرد فلسطيني  را به انتخاب اجباري عمليات شهادت طلبانه با هدف حفظ هويت و حيثيت وسر زمين خود مجبور مي كند.

کد خبر 66187

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =