دكتر سنايي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دكتر فاضل لاريجاني رايزن فرهنگي سفارت ايران در اتاوا روز بيست وچهارم فوريه 2004 ( 5 اسفند ماه 82)، ضمن بازديد از بخشهاي مختلف دانشگاه سنت پل ، با مسئولين مختلف دانشگاه ، از جمله دكتر ديل اشليث Dale Schlitt رياست دانشگاه ملاقات و گفت وگو كردند .

به گزارش خبرنگار گروه دين وانديشه خبرگزاري " مهر"، در اين ملاقات ابتدا  دكتر " اشليث " با اشاره به پيشينه تاسيس دانشگاه " سنت پل " از سال 1848، گفت :  با توجه به قدمت و سابقه طولاني فعاليت هاي دانشگاهي ،  اين نهاد علمي هم اكنون به عنوان يكي از معتبرترين قطب هاي آموزشي و پژوهشي در حوزه اديان و مطالعات مربوط به دين شناسي در آمريكاي شمالي به شمارمي رود و در رشته هاي مختلف كلام و فلسفه و اخلاق مسيحيت و مطالعات تطبيقي داراي دوره هاي آموزشي تا مرحله دكتري است .  تعداد استادان تمام وقت اين دانشگاه هفتاد و پنج نفر است و هفتصد وهفتاد دانشجو در اين دانشگاه  به تحصيل اشتغال دارند.
وي در پاسخ به سوال مطرح شده از طرف معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به تبيين و تشريح نحوه ارتباط كليسا و مراجع مذهبي مسيحيت با دانشگاه پرداخته و افزود :  يكي از اهداف اصلي دانشگاه سنت پل حفظ و آموزش ايمان به مسيحيت است و حدود يك سوم از استادان، خود در سلك كشيشان و مروجين دين مسيح هستند و علاوه بر مسيحيت، دين اسلام و زبان عربي نيز تدريس مي شود.
دكتر " اشليث " در ادامه به  برنامه فوق ليسانس جديدي در حيطه " مطالعات مربوط به تضاد شناسي " (Conflict Studies) اشاره كرده و گفت :  با توجه به كاربردهاي  مطالعات مربوط به " تضاد شناسي " در عرصه هاي مختلف مي توان گفت كه از اين حيث اين دانشگاه منحصر به فرد است. از جمله ديگر كاركردهاي اين دانشگاه ، ارائه نظرات مشورتي و كارشناسي در زمينه هاي مختلف ديني در مسائل مستحدثه  است.


در ادامه اين ديدار، دكتر سنايي علاقمندي و زمينه هاي همكاري مشترك دانشگاه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خصوص برگزاري سمينارهاي مشترك گفت وگوي اديان، انجام پروژه هاي مشترك تحقيقاتي، تبادل دانشجو و استاد و ... را مطرح كرد و مقرر شد كه از طريق رايزن فرهنگي (نمايندگي سازمان) و معاونت دانشگاه سنت پل راه هاي برقراري ارتباط و همكاري با اين دانشگاه مورد بررسي قرار گرفته و در قالب موافقتنامه اي تنظيم گردد.
پس از اين ديدار، از بخش هاي مختلف كتابخانه دانشگاه بازديد به عمل آمد. اين كتابخانه كه در سه طبقه احداث شده  و در حوزه هاي مختلف دين شناسي داراي بيش از 500000 جلد كتاب  و 1200 مجله است ، از معتبرترين كتابخانه هاي مرجع در حوزه مطالعات اديان در آمريكاي شمالي محسوب مي شود. از ويژگي هاي خاص اين كتابخانه  نگهداري  7000 جلد  از نسخه هاي قديمي و با ارزش كه قبل از سال 1800 به چاپ رسيده اند،  است .  

کد خبر 66532

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha