رئیس انجمن مفاخر معماری ایران از ثبت روز ملی معمار در تقویم رسمی کشور با تصویب شورای فرهنگ عمومی خبر داد.

علیرضا قهاری در این باره به خبرنگار مهر گفت: "با رایزنی‌هایی که از طریق انجمن مفاخر معماری ایران با وزارت مسکن و شهرسازی داشتیم و تصویب شورای فرهنگ عمومی، روز معمار در تقویم رسمی کشور ثبت می‌شود. اعضاء انجمن مفاخر معماری معتقدند روز تولد شیخ بهایی به عنوان روز ملی معمار ثبت شود، اما برخی دوستان با این مسئله مخالفت می‌کنند."

رئیس انجمن مفاخر معماری تاکید کرد: "آنچه برای ما اهمیت دارد ثبت یک روز ملی به نام معمار است و اینکه چه روزی در سال ثبت شود آنچنان دارای اهمیت نیست. نامگذاری روز تولد شیخ بهایی به عنوان روز ملی معمار از نظر ما بهترین زمانی است که می‌تواند نام معمار را ارزشمندتر و بااهمیت‌تر جلوه دهد."

قهاری خاطرنشان ساخت: "متاسفانه در سال‌های اخیر تصویری درست از نام معمار در میان افراد جامعه وجود ندارد و بسیاری بر این باورند که معمار همان گچبر یا بنایی است که بدون داشتن سابقه و تحصیلات این نام بر او نهاده شده است. البته ما به هیچ عنوان منکر زحمات و ارزش کارگران ساختمان نمی‌شویم."

وی با اشاره به حمایت وزارتخانه‌های ارشاد و مسکن از صنعت و هنر معماری در سال نوآوری و شکوفایی گفت: "خوشبختانه شهرداری تهران در سال‌های اخیر با تقدیر از هنرمندان معمار به گسترش فرهنگ معماری توجه کرده است. بنابراین لازم است با توجه به سال نوآوری و شکوفایی دستگاههای دیگر چون وزارت ارشاد و وزارت مسکن هم به یاری هنرمندان معمار بشتابند."

قهاری در پایان درباره برنامه‌های انجمن مفاخر معماری در هفته بزرگداشت معماری و روز معمار گفت: "انجمن طبق سنوات گذشته با همکاری بنیاد میرمیران و خانه هنرمندان مراسم بزرگداشت روز معمار را سوم اردیبهشت با اهداء جوایز برگزیدگان معماری برگزار می‌کند. در هفته معماری با شعار فناوری‌های نوین ساختمانی در سراسر کشور همایش‌ها و نمایشگاههایی برگزار می‌شود."

کد خبر 667568

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =