توقیف خبرگزاری فارس درس عبرتی برای رسانه های دیگر است

مشهد - خبرگزاری مهر : مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور گفت: توقیف خبرگزاری فارس درس عبرتی برای رسانه های دیگر است که به رکن اساسی صحت در اخبار توجه کنند.

علی اکبر جوانفکر در حاشیه همایش تفسیر گفتمان تفکرات حضرت روح الله در مسجد حجت بن الحسن (ع) مشهد که از سوی کانون بصیرت برگزار شد در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مشهد مبنی بر دلایل وزارت ارشاد برای توقیف 3 روزه خبرگزاری فارس افزود : خبرگزاری فارس به لحاظ اینکه منبعی مورد وثوق و قابل استناد است باید در صحت موضوع دقت لازم را داشته باشد. این خبرگزاری خبر بی اساسی را که وجود خارجی نداشته مطرح کرده است.

مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور با اشاره به اهمیت دو رکن اساسی سرعت و صحت در عرصه خبر رسانی افزود : اگر خبری صحت نداشته باشد اعتبار آن سازمان خبری از دست می رود . خبرگزاری فارس هم این رکن اساسی کار خبر رسانی را رعایت نکرده است.

جوانفکر خواستار توجه جدی خبرگزاریها و مطبوعات به اصل صحت اخبار شد و اضافه کرد : البته این فرصتی برای خبرگزاری فارس است تا از این اتفاقی که افتاده است تجربه ای برای رفع اشکالات احتمالی در سیستم خودش کسب کند.

 جوانفکر در خصوص استفاده رسانه ها از "منابع آگاه" در انتشار اخبار ابراز عقیده کرد : اگر منابع آگاه برای دادگاه معرفی نشود ، جریان سازی و جعل خبر در جهت فریب افکار عمومی انجام می شود که نباید چنین اتفاقی روی دهد.

مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور در پاسخ به این سئوال که همچنان شایعاتی از گوشه کنار در خصوص تغییرات در دولت شنیده می شود، اظهار داشت : چنین موردی نبوده، البته حرفهایی مبنی بر تغییر رئیس کل بانک مرکزی در سطح رسانه ها مطرح شده اما در مورد این که صحت دارد و یا چه کسی می خواهد جایگزین شود حرفی در میان نبود.

یادآور می شود اولین خبر توقیف فارس به نقل از "یک منبع آگاه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" ساعت 29: 22 روز یکشنبه 12 خرداد 87 در خبرگزاری ایرنا منتشر شده بود. پس از آن هیات نظارت بر خبرگزاری های غیر دولتی صبح روز دوشنبه طی اطلاعیه ای خبرگزاری فارس را به دلیل انتشار خبر غیر واقعی و به استناد مواد 3 و 5 آئین نامه مربوطه به مدت 3 روز توقیف موقت کرد.

در هیمن ارتباط مدیر عامل خبرگزاری فارس ضمن بیان اینکه مستندات ارائه شده برای توقیف سه روزه خبرگزاری فارس قابل قبول نیست ، گفته بود : علیرغم این مسئله ما برای تمکین در برابر قانون پس از دریافت نامه رسمی موضوع را پذیرفتیم و به رغم عدم رفع ابهامات موجود کار را متوقف کردیم. چرا که معتقدیم نباید بهانه به دست معاندان نظام داد.

حمید رضا مقدم فر از رئیس جمهور درخواست کرد وزارت ارشاد را به سعه صدر بیشتر در برخورد با رسانه ها توصیه کند.

کد خبر 694351

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =