مباحث نظری نقد و ادبیات و "جستارهایی در زیبایی ‌شناسی"

"جستارهایی در زیبایی ‌شناسی" نام کتابی است مشتمل بر مقالاتی در حوزه زیبایی شناسی،‌ هرمونتیک و ساختارشناسی که توسط نشر اختران منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب شامل 13 مقاله در مباحث مختلف است که مشیت‌ علایی آنها را ترجمه کرده است. 

در پیشگفتار کتاب می خوانیم: "مجموع کردن مقالات کتاب حاضر‌ با هدف دسترسی آسان‌تر خواننده علاقمند به مباحث زیبایی شناسی صورت گرفته است. امید است نوشته‌های این مجموعه در ایضاح بیشتر مفاهیم مهم و مطرح زیبایی شناسی همچون هرمونتیک،‌ بوطیقا، کلاژ و همچنین در شناساندن چهره‌هایی همچون گادامر،‌ ویتگنشتاین، اکو و دریدا سودمند افتد."

در ابتدای مقاله‌ "زیبایی شناسی خلاقانه" چنین آمده است: «مقاله حاضر با هدف نشان دادن رابطه میان زیبایی شناسی و اخلاق در دو بخش تنظیم شده است. در بخش «چشم‌انداز تاریخی هنر و اخلاق» نوئل کارول به بررسی انتقادی رویکردهای متفاوتی می پردازد که در تاریخ زیبایی شناسی غرب عرضه شده ‌اند. در بخش دوم، ‌ایتن - بر پایه همان بررسی - تلاش‌های متعدد زیبای شناسی معاصر در لحاظ کردن ارتباط میان اخلاق و زیبایی شناسی را مورد مطالعه قرار می‌دهد.»

ساختارشکنی موسیقی شناسی؛ زهر یا پادزهر؟ اندیشه ژاک دریدا، بوطیقا، کلاژ و شعر، گادامر، دفاع از کلام محوری، نظریه ادبی، زیبایی شناسی و اخلاق، درآمدی بر تاریخ مفهوم ذوق، اومبرتو اکو و لودویگ ویتگنشتاین از مقالاتی است که علایی آنها را ترجمه کرده است.

در ابتدای برخی از مقالات به نکات مهم و مورد توجه نویسنده اشاره شده که به این وسیله خواننده می تواند مباحث مورد توجه خود را پیدا کند. از سوی دیگر هر یک از مقالات به صورت کاملا مجزا بوده و این امر سبب می ‌شود تا خواننده به راحتی بتواند با توجه به نیاز خود مباحث مورد نظر را مطالعه کند.

"جستارهایی در زیبایی ‌شناسی" به تازگی در304 صفحه، شمارگان 1100 نسخه و با قیمت 4500 تومان به بازار کتاب عرضه شده است.

کد خبر 696208

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =